ЖИТТЯ

12 січня: який сьогодні день

Цього дня відзначають чимало цікавих свят, зокрема, всесвітній день доньки та день викрадень. Також сьогодні народилась художниця Марія Примаченко.

За релігійним календарем 12 січня віряни вшановують пам’ять християнської святої Анисії Солунської. Вона постраждала за віру при імператорі Максиміані, а сама мучениця з християнської родини з грецького міста Салоніки.

У СВІТІ В ЦЕЙ ДЕНЬ

Всесвітній день доньки. Міжнародна ініціатива, яка виникла з Національного дня дочки в Індії.

День українського політв’язня. Традиція відзначення дня політв’язня запроваджена з 1975 року з пропозиції В’ячеслава Чорновола, який закликав протистояти репресіям і жорстокості режиму. Найстійкіші, найвмотивованіші українці приєднуються до щорічного одноденного голодування в підтримку політв’язнів, інші — проводять різноманітні тематичні заходи. Причиною відзначення спочатку були репресії радянського тоталітаризму проти української інтелігенції, а зараз російський режим, що розгорнув терор проти українців — “перевершивши радянський тоталітаризм”.

День Анисії Солунської. Свята мучениця Анісія жила в місті Солуні (Фессалоніки) за царювання імператора Максиміана. По смерті батьків, які виховали її в дусі християнського благочестя, свята Анісія роздала майно бідним і стала проводити життя в пості і молитві.

День викрадень. В цей день згадують про те, як в епоху Купали Велес викрав Диву-Додолу, дружину Перуна. Під час весілля Перуна і Діви Велес був відкинутий Дівою і скинутий з неба. Однак потім він, бог любовної пристрасті, зумів спокусити богиню грози, дочку Дия. Від їхнього зв’язку народився весняний бог Ярило. Також у День викрадень згадують про те, як в епоху Лади Кощій викрав у Дажбога (Бога літа і щастя) його дружину Марену. Від зв’язку Кощія і Марени народилася потім Снігова Цариця. Дажбог же відправився на пошуки своєї дружини. Він буде її шукати всю зиму, і тому морози ставатимуть все сильнішими, а хуртовини заметуть все навколо.

Іменини сьогодні відзначають: Антон, Данило, Ізот, Ірина, Лев, Макар, Марія, Онисія, Тимон, Федора, Феодосія, Ярина.

ЦЕЙ ДЕНЬ В ІСТОРІЇ

1793 — Росія і Пруссія домовилися про другий поділ Польщі.

1848 — початок революції проти Фердинанда II, короля Двох Сицилій.

1879 — почалася війна між британськими колоністами в Південній Африці і місцевими племенами зулусів.

1920 — у Варшаві (Польща) відбулося засідання членів уряду УНР за участю голови Директорії Симона Петлюри, на якому заслухано доповідь міністра праці О. Безпалка про діяльність уряду в Україні, становище в Україні, рішення уряду скликати предпарламент та про затвердження Брацлавської краєвої управи; обмірковано справу повернення в Україну міністерських апаратів, урядовців і громадян, що перебували на території Польщі. Після обмірковування питання про відносини України з Польщею визнано, що “посовування польських військ на Україну є небажаним і шкодливим”, а тому дипломатична місія УНР мала докласти зусиль для того, щоб “застерегти поляків від офензиви на Україну”.

1923 — у Кривому Розі ДПУ “викрило” велику українську повстанську організацію. Заарештовано понад 200 осіб.

1923 — у Харкові РНК УСРР прийняла постанову “Про вшанування сорокарічної сценічної діяльності М. Заньковецької”. Їй було присвоєне звання народної артистки УСРР, призначено підвищену довічну пенсію та перейменовано на її честь колишній Троїцький народний будинок на Театр ім. Заньковецької.

1928 — у Москві ОДПУ видало розпорядження своїм місцевим органам, зокрема, ДПУ УСРР, про реалізацію вилученого у приватників хліба.

1938 — німецький археолог Вільгельм Кеніг при розкопках під Багдадом виявив предмет, який виявився найдавнішою батареєю з гальванічних елементів.

1939 — в Хусті відбулися установчі збори “Товариства греко-католицьких священиків”. Ця організація духовенства поклала своїм завданням працювати над “поглибленням українського національного духу, займатися освітньою і господарською працею серед карпато-українського народу”. Окремою резолюцією молоді священники засудили “мад’ярофільство старої генерації”. Головою товариства обрано о. Ю. Станинця, відомого під письменницьким псевдонімом “Зореслав”.

1939 — у Полтаві почали курсувати перші шість таксі.

1942 — рейхскомісар України видав постанову про застосування суворих заходів покарання щодо гірників, що ухиляються від реєстрації на біржі праці і тим самим саботують наказ окупаційної влади про обов’язкову трудову повинність.

1950 — в СРСР знову запроваджена смертна кара за зраду, шпигунство і саботаж.

1954 — в австрійській провінції (землі) Форарльберг внаслідок сходження лавини загинули 200 людей. Через 9 годин друга лавина поховала під собою ще 115 осіб.

1955 — у Дніпропетровську відкрито регулярний рух поїздів новим залізничним мостом через Дніпро, довжина мосту — 1,5 км.

1964 — Римський Папа Павло VI призначив митрополита Йосипа Сліпого членом конгрегації для Східної церкви.

1965 — мер міста Торонто (Канада) підписав прокламацію про проголошення 22 січня “Днем української незалежності”.

1967 — вперше кріоновано (заморожено, щоб у майбутньому повернути до життя) людину Джеймса Бедфорда.

1972 — КДБ здійснило в Україні серію арештів молодої інтеліґенції (операція “Блок”), спрямовану проти українського національного руху. Були заарештовані В. Чорновіл, В. Стус, І. Світличний, Є. Сверстюк, Д. Шумук, М. Плахотнюк, Л. Плющ, О. Сергієнко, І. Коваленко, І. Гель, І. Калинець, М. Осадчий, С. Шабатура.

1974 — В’ячеслав Чорновіл звернувся з заявою до голови президії Верховної Ради УРСР. У ній повідомлялось, що, починаючи з 12 січня 1972 року (дня його арешту і початку широких репресій проти течії шістдесятників в українському літературно-громадському житті), він щорічно, як в ув’язненні так і після, відзначатиме одноденною голодівкою аж до справедливого перегляду його та інших аналогічних справ.

1981 — відбулася прем’єра серіалу “Династія” на телеканалі Ай-Бі-Сі.

1990 — Румунія стала першою з країн Східної Європи і колишніх членів Організації Варшавського договору, яка заборонила комуністичну партію.

1998 — 19 країн-членів Євросоюзу підписали протокол про заборону клонування людини.

2004 — найбільше (на той час) у світі круїзне судно “Queen Mary 2” вирушило у своє перше плавання через Атлантичний океан.

2007 — Китай збив власний метеорологічний супутник, здійснивши таким чином перше застосування зброї у космосі за останні двадцять років.

2010 — в центральній частині Гаїті з незначним інтервалом відбулись два землетруси магнітудою 7,0 і 5,9 відповідно. Паралізований телефонний зв’язок і лінії електропередач, зруйновано і пошкоджено багато будівель, зокрема президентський палац і будинок штаб-квартири миротворчої місії ООН. Загинуло щонайменше 250 тисяч осіб. Збитки від природного катаклізму сягнули 9 млрд доларів.

ХТО З ВІДОМИХ ЛЮДЕЙ НАРОДИВСЯ В ЦЕЙ ДЕНЬ

1591 — Хосе де Рібера (помер в 1652), видатний художник Іспанії XVII століття, що довго жив і працював в італійському місті Неаполь.

1597 — Франсуа Дюкенуа (помер в 1643), відомий італо-фламандський скульптор XVII століття, представник стилю бароко.

1628 — Шарль Перро (помер в 1703), французький письменник-казкар.

1711 — Гаетано Латілла (помер в 1788), італійський оперний композитор.

1715 — Жак Дюфлі (помер в 1789), французький клавесиніст і композитор.

1729 — Едмунд Берк (помер в 1797), ірландський державний діяч, член Парламенту Великої Британії, публіцист, мислитель. Основоположник теорії британського консерватизму.

1777 — Степан Давидов (помер в 1825), український композитор, співак і диригент.

1800 — Ежен Луї Ламі (помер в 1890), французький живописець, учень Антуана Жана Гро, Ораса Верне та Французької академії академії мистецтв.

1822 — Етьєн Ленуар (помер в 1900), винахідник двигуна внутрішнього згоряння.

1873 — Василь Кричевський (помер в 1952), український художник і архітектор, патріарх родини Кричевських, що дала українському мистецтву кількох видатних особистостей.

1876 — Джек Лондон (помер в 1916), американський письменник.

1878 — Гнат Хоткевич (помер в 1938), український письменник, бандурист, композитор, громадсько-політичний діяч, мистецтвознавець, етнограф.

1903 — Ігор Курчатов (помер в 1960), російський фізик, розробник радянської атомної бомби.

1907 — Сергій Корольов (помер в 1966), вчений-винахідник, конструктор ракетно-космічних систем, академік АН СССР.

1908 — Жан Делануа (помер в 2008), французький актор, кінорежисер, сценарист, володар золотої пальмової гілки.

1909 — Марія Примаченко (померла в 1997), українська народна художниця, представниця “наївного мистецтва”.

1929 — Микола Мащенко (помер в 2013), український кінорежисер, сценарист, письменник.

1936 — Раймонд Паулс, латвійський композитор.

1944 — Джо Фрейзер (помер в 2011), американський боксер, олімпійський чемпіон 1964, чемпіон світу у важкій вазі 1970-1973 (версії WBC та WBA).

1949 — Харукі Муракамі, популярний японський письменник і перекладач.

1960 — Станіслав Боклан, український актор театру та кіно, народний артист України.

1974 — Мелані Чісхолм, британська поп-співачка та авторка-виконавиця, колишня учасниця гурту Spice Girls.

1986 — Джемма Артертон, англійська актриса, знялась у фільмах “Квант милосердя”, “Битва титанів”, “Принц Персії: піски часу” та інших.

1986 — Злата Огнєвіч, українська співачка, представниця України на пісенному конкурсі Євробачення-2013, посіла третє місце.

1990 — Сергій Карякін, український шахіст. У віці 12 років і 211 днів став наймолодшим гросмейстером в історії, внесений у Книгу рекордів Гіннесса.

Оксана Симоненко

Нагору