Переяслав Перейти на сайт

3 травня: який сьогодні день

В цей день свят не дуже багато, але вони все таки є. Сьогодні відзначають Всесвітній день свободи преси та Міжнародний день сонця. 

Подробиці про 3 травня розповість Інформатор.

У СВІТІ В ЦЕЙ ДЕНЬ

Міжнародний день сонця. 3 травня відзначають Міжнародний день сонця або Всесвітній день сонця. До 1994 року це свято відзначали тільки в Сполучених Штатах Америки, а з 1994 року воно стало міжнародним. Ініціатором проведення Дня сонця в усьому світі стало Європейське відділення Міжнародного товариства сонячної енергії (ISES).

День кондитера. 3 травня в багатьох країнах відзначають солодке свято – День кондитера. Представникам цієї дивовижної професії вдається робити наше життя трохи солодшим. Вони вносять в нього неперевершену частинку теплоти і затишку, тому цілком заслуговують на своє власне професійне свято.

Поливальний понеділок. У перший понеділок після Великодня щороку відзначають народно-православне свято – Поливальний понеділок. У 2021 році – це 3 травня. У цей день за традицією дівчат водили до річки і обливали водою. Вважається, що це захищає їх від хвороб, надає їм красу і здоров’я.

Всесвітній день свободи преси. У 1993 році Генеральна Асамблея ООН проголосила 3 травня Всесвітнім днем свободи преси. Дане рішення стало результатом роботи Генеральної конференції ЮНЕСКО, яка в резолюції 1991 року про “Сприяння забезпеченню свободи преси у світі” визнала, що вільна, плюралістична та незалежна преса є необхідним компонентом будь-якого демократичного суспільства.

Іменини сьогодні відзначають Олександр, Гаврило, Григорій, Микола, Федір.

ЦЕЙ ДЕНЬ В ІСТОРІЇ

1783 — російська імператриця Катерина II заборонила указом селянам Лівобережної України та Слобожанщини переселятися з місць останньої ревізії: відбулось закріпачення селян.

1791 — Надзвичайний Сейм Речі Посполитої прийняв Конституцію 3 травня — першу конституцією в Європі і другу у світі (після Конституції США). У Польщі цей день відзначається як національне свято.

1815 — утворено Королівство Польське, що згідно з рішенням Віденського конгресу стало частиною Російської імперії.

1841 — Нова Зеландія оголошена британською колонією.

1880 — відкрито перший в Україні львівський кінний трамвай.

1991 — у столиці Намібії підписана “Віндхукська декларація”, що закликає уряди держав всього світу забезпечувати свободу преси і її демократичний характер. За рішенням ЮНЕСКО визначений як Всесвітній день свободи преси.

1995 — указом Президента Л.Кучми встановлено перший після 1991 року орден України — Богдана Хмельницького.

2004 — протестантські церкви, що існували в Нідерландах протягом сотень років роздільно, об’єдналися в Протестантську церкву Нідерландів.

2014 — створено добровольчий батальйон “Айдар”.

ХТО З ВІДОМИХ ЛЮДЕЙ НАРОДИВСЯ В ЦЕЙ ДЕНЬ

1469 — Нікколо Мак’явеллі (помер у 1527), політичний діяч і мислитель, державний секретар Флоренції.

1606 — Лоренцо Ліппі (помер у 1664), італійський художник та поет доби бароко.

1686 — Антоніо Гаї (1769), венеційський скульптор.

1892 — Джордж Паджет Томсон (помер у 1976), англійський фізик, лауреат Нобелівської премії 1937 року.

1897 — Януарій Бортник (помер у 1938), український режисер і актор.

1898 — Голда Меїр (помер у 1978), ізраїльська державна діячка родом з України. Одна з засновників держави Ізраїль, 4-й прем’єр-міністр Ізраїлю.

1900 — Микола Яковченко (помер у 1974), український актор театру й кіно на характерних ролях.

1917 — Киро Глигоров (помер у 2012), перший президент Північної Македонії.

1930 — Степан Пінчук (помер у 2012), український критик, літературознавець, перекладач.

Оксана Симоненко