ЖИТТЯ

Виставка писанок у музеї трипільської культури в Переяславі: чому так і що в ній цікавого

У музеї трипільської культури у Переяславі відкрилась виставка писанок. На ній представлено 49 робіт відомих писанкарок. 

У музеї трипільської культури НІЕЗ “Переяслав” з 29 квітня до 15 травня діятиме виставка “Символи-узори Трипілля-Кукутень на писанках Зої Сташук, Оксани Білоус та Ольги Стрілець”. Музей працює з 9:00 до 17:00 години, вихідні — в понеділок та вівторок. Загалом на виставці представлено 49 писанок майстринь, вони тематично доповнюються вишитими рушниками кінця ХІХ – початку ХХ ст. Про це повідомляє Інформатор, посилаючись на сайт НІЕЗ “Переяслав”.

Одна з важливих та унікальних особливостей великодніх писанок полягає в їхніх орнаментальних мотивах. Узори-символи, що зображені на них, мають історичне підґрунтя і несуть глибоке змістове навантаження. Виникли і сформувалися вони у часи існування найдавніших землеробських суспільств, до яких на нашій території належить трипільська культура, поширена на теренах сучасної України з кінця VІ до першої чверті ІІІ тис. до н.е.

Деталі про виставку Інформатору розповів Дмитро Тетеря, завідувач НДВ археології:

— Зоя Сташук, Оксана Білоус та Ольга Стрілець — відомі писанкарки, які передали на зберігання до заповідника свої авторські роботи у 2018 та 2020 роках. У зібрання входить набагато більше писанок, ніж є на виставці. Саме ці ми взяли, тому що на них зображені узори, які несуть в собі трипільські мотиви. Ольга Стрілець виконувала малюнки на гусячих яйцях, а Зоя Сташук та Оксана Білоус — на курячих.

Нагадаємо, що із 3 травня НІЕЗ “Переяслав” відновив екскурсійне обслуговування. Музеї вмісті приймають групи до 5 осіб, а музей просто неба — до 10.

Оксана Симоненко

Нагору