17 листопада в Україні та світі у різні роки відбулося чимало цікавих та знакових подій. Також сьогодні святкують День студента.
Інформатор розповість про найголовніші події 17 листопада.
У СВІТІ В ЦЕЙ ДЕНЬ
Міжнародний день студента та День студента в Україні. Фундаментом дати святкування стали трагічні події 1939 року. В Чехії під час мирної демонстрації один зі студентів був тяжко поранений поліцією. Отримані ушкодження були несумісні із життям і студент помер. День, коли були вчинені найстрашніші злочини проти студентів, назавжди залишився в історії. У 1941 році Міжнародна Рада Студентів вирішила встановити день пам’яті трагічних подій – 17 листопада зробили міжнародним днем всіх студентів. Пам’ятний день відзначали на рівні ООН. В України свято офіційно впровадив Леонід Кучма в 1999 році. З того часу українське студентство має свій “професійний” день.
Всесвітній день передчасно народженої дитини. Ідея цього дня з’явилася у 2008 році, ініціатором став Європейський фонд допомоги новонародженим. Тож у 2009 році здійснилося перше відзначення цього дня, проте назва була інакшою – Міжнародний день поінформованості про недоношеність. Вже наступного року коло організацій-учасників цієї події значно розширилося, тому вирішили зробити подію міжнародною та змінити у 2011 році назву на “Всесвітній день недоношених дітей”. З кожним роком увага до теми передчасно народжених дітей та увага до події зростає: більше сотні країн та мільйони людей на всій планеті об’єднуються заради розв’язання проблеми недоношеності.
Іменини 17 листопада святкують Ілля, Олександр, Іван, Порфирій, Семен, Степан, Фаїна та Федір.
ЦЕЙ ДЕНЬ В ІСТОРІЇ
1663 — укладені так звані “Батуринські статті” між гетьманом І. Брюховецьким та московським урядом, що дещо обмежували гетьманську владу в Україні на користь московського царя.
1804 — засновано університет у Харкові.
1869 — в Єгипті офіційно відкрили Суецький канал.
1921 — закінчився поразкою Другий Зимовий похід Армії УНР. Волинська повстанська група генерал-хорунжого Юрка Тютюнника зазнала поразки під с. Малі Миньки на Житомирщині, усіх полонених розстріляли під Базаром.
1939 — тисячі студентів та їхніх викладачів вийшли на вулиці Праги, протестуючи проти нацистської окупації, але були арештовані й розстріляні або відправлені в концтабори. На згадку про цю подію Україна, згідно з Указом Президента (від 16 червня 1999 року), разом із світовою спільнотою відзначає День студента.
1969 — в Гельсінкі починаються радянсько-американські переговори щодо обмежень стратегічних озброєнь.
1971 — військовий переворот в Північній Ірландії.
1989 — поліція розігнала студентську демонстрацію в Празі, приурочену до 50-річчя протестів проти нацистської окупації 1939 року. З цього фактично почалася “оксамитова революція”, що повалила комуністичну владу в Чехословацькій Соціалістичній Республіці.
1994 — Верховна Рада України скасувала Декларацію про суверенітет Криму.
ХТО З ВІДОМИХ ЛЮДЕЙ НАРОДИВСЯ В ЦЕЙ ДЕНЬ
1749 — Франсуа Аппер (помер у 1841), французький винахідник консервів.
1906 — Сойтіро Хонда (помер у 1991), японський промисловець та інженер, засновник знаменитої компанії.
1942 — Мартін Скорсезе, американський режисер, сценарист і продюсер.
1944 — Денні де Віто, американський кіноактор.
1965 — Руслана Писанка, українська актриса та телеведуча.
1989 — Роман Зозуля, український футболіст.
Юлія Кравченко