Переяслав Перейти на сайт

“Ми славимо Бога та нашу Україну”: в Переяславі перед Великоднем лунали бандура та кобза

У Переяславі кобзарі розповідали про культурну спадщину, грали на бандурі та кобзі. Як це було?

1 травня у музеї кобзарства в Переяславі провели передвеликодню зустріч із братчиками Київського кобзарського цеху, цех-майстром Миколою Товкайлом, Сергієм Волченком та Віталієм Кобзарем. Вони розповіли про кобзарство та виконали історичні думи, канти та псальми на бандурі та кобзі. Інформатор розповідає, як це було.

Цього дня у музеї, аби насолодитись звучанням стародавніх інструментів, зібралося близько 30 людей. Півтори години кобзарі знайомили присутніх з кобзарством та виконували різноманітні композиції, зокрема, на великодню тематику та релігійні твори, а також думи про Україну, побутові, історичні та козацькі пісні.

Кандидат історичних наук, переяславець Микола Товкайло розповів, що братчики намагаються продовжити традицію кобзарства: “Співаємо те, про що співали бандуристи, яких ми наслідуємо, проте пісні вже відшліфовані часом та вдосконалені. Це наша епіка, думи, історичні пісні, балади, а також канти і псальми. Якщо простою мовою, то ми славимо Бога, нашу Україну, козаків, наше військо та його звитягу – це наша головна діяльність”.

Також Микола Товкайло зазначив, що в усіх думах, незалежно від того, чи вони героїчного або ж побутового циклу, обов’язково є тема Бога. Додав, що український бандурист Георгій Ткаченко був єдиним, хто після Другої світової війни грав на справжній українській бандурі та доніс до нашого часу цю культуру та кобзарський репертуар. 5 травня буде 126 років від дня його народження.

Також цех-майстер розповів історію про нещодавню поїздку з виступом до Дніпра та у прифронтові місця: “В одній військовій частині ми співали. Я собі думав, що коли в XVII-XVIII столітті в Україні виникло козацтво, воно взяло на себе відповідальність та створило державу Гетьманщину, тобто виник цілий суспільний шар. А чи не виникне на теперішніх подіях суспільна верства людей, які візьмуть на себе таку ж відповідальність і створять таку Україну, що кацапи просто будуть тікати? На такі роздуми військові мені відповіли, що це колись постане”.

Микола Товкайло – цех-майстер Київського кобзарського цеху

На зустрічі було близько 30 слухачів

Микола Товкайло із Сергієм Волченком

Віталій Кобзар зіграв на кобзі

Братчики Київського кобзарського цеху знайомили присутніх з кобзарством та виконували композиції на бандурі та кобзі

На Великодню тематику було найбільше пісень

Зустріч відбулася у музеї кобзарства

Нагадаємо, що 30 квітня в університеті театральна студія StudWay показала благодійну виставу “Кайдашева сім’я”. Як це було, дізнавайтесь тут.

Яна Малишко

Фото: Валентин Шеремет

Підтримайте Інформатор на Patreon та отримуйте значно більше ексклюзивного контенту. Оперативно читати наші новини ви зможете, якщо підпишитесь на канали в Telegram або Viber.