ЖИТТЯ

Як запобігти теплового удару під час сильної спеки: поради від МОЗ

Як униктуни перегріву під час сильної спеки? Міністерство охорони здоров’я підготувало поради.

Синоптики зазначають, що цими днями Україна буде найспекотнішою країною Європи. Тривале перебування під прямими сонячними променями може бути небезпечним. Тому зараз особливо важливо уважно ставитися до власного здоров’я. Як розпізнати, уникнути та допомогти під час теплового удару повідомили на сайті Міністерства охорони здоров’я, передає Інформатор.

Якщо людина довго перебуває під впливом прямих сонячних променів або у теплому приміщенні, у неї може розвинутися небезпечний стан – тепловий удар. Він виникає внаслідок перегрівання тіла та порушення теплового балансу. Цей стан вимагає невідкладної допомоги лікарів.

Коли варто запідозрити тепловий удар

Якщо ви піддавалися впливу екстремальних температур, наприклад, займалися спортом чи працювали на вулиці у спеку, а тепер почуваєтеся зле, то такі симптоми можуть свідчити про те, що ви маєте тепловий удар:

 • сплутаність свідомості, дезорієнтація;
 • нудота і блювання;
 • сильний головний біль;
 • прискорене серцебиття;
 • утруднене дихання;
 • почервоніння шкіри, суха і гаряча на дотик шкіра;
 • короткочасна втрата свідомості;
 • підвищення температури тіла;
 • втома.

Як уникнути теплового удару

 1. Уникайте надмірної спеки. Найспекотніші години (з 10:00 до 16:00 години) проводьте у тіні або в приміщені, уникайте прямих сонячних променів.
 2. Охолоджуйте приміщення. Щоби зберегти електроенергію, не використовуйте кондиціонери. Відкривайте на ніч вікна, а вдень – навпаки закривайте. Можна повісити на вікна світловідбивну плівку.
 3. Охолоджуйте тіло. Якомога частіше приймайте прохолодний душ або обтирайтеся прохолодною водою.
 4. Пийте багато рідини. Регулярно пийте воду або інші напої без цукру та кофеїну, навіть якщо не відчуваєте спраги.
 5. Носіть легкий одяг. Обирайте світлий, просторий одяг з натуральних тканин.
 6. Уникайте фізичних навантажень в спеку. Обмежте фізичну активність в найбільш спекотні години дня.
 7. Приділяйте увагу знакам теплового стресу. Слідкуйте за своїм самопочуттям та самопочуттям близьких. Якщо знаєте самотніх людей, не забудьте спитати про їхнє здоров’я.
 8. Не залишайте дітей і тварин у закритих автомобілях навіть з увімкненим кондиціонером. Це може бути небезпечним для їхнього життя.

Що робити, якщо тепловий удар стався

Тепловий удар є небезпечним станом, який може призвести до серйозних наслідків, тому важливо вміти розпізнавати його симптоми та знати, як надати першу допомогу. Якщо ви підозрюєте тепловий удар у себе чи близьких, зателефонуйте за номером 103 – диспетчер допоможе вам сконтактувати з лікарем та за потреби надішле бригаду екстреної медичної допомоги.

 1. Перейдіть або перенесіть постраждалого у затінене прохолодне місце.
 2. Охолоджуйте постраждалого. Використовуйте прохолодні вологі рушники, льодяні пакети (прикладати на шию, пахвові западини, пах), щоб знизити температуру тіла.
 3. Якщо постраждалий у свідомості, давайте йому пити воду, але невеликими порціями.
 4. У разі блювання, покладіть людину на бік.
 5. Стежте за станом постраждалого: диханням, пульсом і свідомістю до прибуття медичної допомоги.

Нагадаємо, що 10 липня фахівці ДСНС нагадали правила поведінки з вибухонебезпечними предметами працівникам “Ниви Переяславщини”. Деталі – тут.

Підтримайте Інформатор на Patreon та отримуйте значно більше екслюзивного контенту. Оперативно читати наші новини ви зможете, якщо підпишитесь на канали в Telegram або Viber.

Нагору