ЖИТТЯ

Цього дня 191 рік тому народився засновник премій та винахідник динаміту Альфред Нобель: що варто знати про 21 жовтня

Чим особливе 21 жовтня? Розповідає Інформатор.

21 жовтня 1056 року диякон Григорій вивів першу літеру, згодом рукопис увійшов в історію під назвою “Остромирове Євангеліє”. Про інші цікавинки цього дня розповідає Інформатор.

ЯКЕ СЬОГОДНІ СВЯТО?

Всесвітній день йододефіциту. В організмі здорової людини міститься 25-35 мг йоду. Втім, така незначна кількість цього хімічного елементу відіграє провідну роль, адже більша частина його знаходиться в щитоподібній залозі – головному регуляторі обміну речовин. Якщо йоду недостатньо, щитоподібна залоза виробляє мало необхідних гормонів.

Всесвітній день боротьби з болем. За даними Міжнародної асоціації з вивчення болю (IASP), кожна п’ята людина страждає від помірного або сильного хронічного болю. Більше того, кожна четверта людина повідомляє, що її біль ускладнює або навіть розриває стосунки з родиною та друзями.

У КОГО СЬОГОДНІ ІМЕНИНИ?

Олександр, Олексій, Анатолій, Аркадій, Василь, Володимир, Георгій, Дем’ян, Дмитро, Захар, Іван, Костянтин, Микола, Сергій, Федір, Яків.

ЩО ТРАПЛЯЛОСЯ В ІСТОРІЇ ЦЬОГО ДНЯ?

1056 – диякон Григорій вивів першу літеру. В історію рукопис увійшов під назвою “Остромирове Євангеліє”. Це найдавніша зі збережених до нашого часу східнослов’янських рукописних книг. Її 294 аркуша прикрашені прекрасними заставками, трьома великими мініатюрами.

1520 – Фернан Магеллан відкрив і пройшов протоку між Атлантичним і Тихим океанами, названу згодом його іменем.

1665 – українські козаки на чолі з гетьманом І. Брюховецьким підписали Московські статті, за якими визначалися взаємини козаків з Московським царством.

1897 – у Миколаєві почав працювати Чорноморський суднобудівний завод.

1933 – Микола Лемик за наказом ОУН виконав атентат у радянському консульстві у Львові на знак протесту проти Голодомору – вбив начальника канцелярії консульства, чекіста О. Майлова.

1991 – здійснили перший у світі політ над Еверестом на повітряній кулі.

1993 – на Всеукраїнському Православному Соборі Володимира Романюка обрали Патріархом Київським і всієї Руси-України.

1995 – Помісний Собор Української Православної Церкви Київського патріархату обрав патріархом Київським і всієї Руси-України митрополита Київського Філарета (Денисенка).

ХТО З ВІДОМИХ ЛЮДЕЙ НАРОДИВСЯ ЦЬОГО ДНЯ?

1672 – Пилип Орлик, гетьман України у вигнанні в 1710—1742 роках.

1832 – Густав Лангеншейдт, німецький видавець. У 1856 році заснував фірму, яка донині випускає словники, посібники для навчання мов.

1833 – Альфред Нобель, шведський хімік, винахідник динаміту, засновник Нобелівських премій.

1912 – Георг Шолті, британський диригент, угорського походження, лауреат 32 нагород “Греммі”.

1938 – Вірко Балей, українсько-американський композитор, диригент, музичний діяч.

1967 – Дмитро Гордон, радянський та український журналіст, інтерв’юер, телеведучий, блогер, політик.

1967 – Руслан Половинко, офіцер ВПС Азербайджану українського походження, Національний герой Азербайджану.

1975 – Андрій Срюбко, український хокеїст.

Підготувала Дарія Сухотенко

Підтримайте Інформатор на Patreon та отримуйте значно більше ексклюзивного контенту. Оперативно читати наші новини ви зможете, якщо підпишитесь на канали в  Telegram або Viber.

Нагору