ЖИТТЯ

В Україні відзначають День військового капелана: що варто знати про 25 жовтня

Чим особливе 25 жовтня? Розповідає Інформатор.

25 жовтня у світі відзначають День боротьби жінок за мир, а у 1938 році створили Національну спілку художників України. Про інші цікавинки цього дня розповідає Інформатор.

ЯКЕ СЬОГОДНІ СВЯТО?

День військового капелана в Україні. Це свято започаткували на честь святого Мартина Милостивого, єпископа Турського, якого вважають засновником та покровителем військового духовенства. Цього дня 2022 року в Україні видали перші 83 мандати на право здійснення військової капеланської діяльності.

Міжнародний день боротьби жінок за мир. Світове суспільство відзначає цю подію у рамках Тижня дій за роззброєння. Історія свята пов’язана з діяльністю Міжнародної демократичної федерації жінок. Ця організація була утворена в грудні 1945 року на паризькому Міжнародному жіночому конгресі.

Всесвітній день опери. Це нове свято виникло у 2019 році. Дата проведення обрана невипадково – 25 жовтня народилися композитори Жорж Бізе та Іоганн Штраус. Сумісна ініціатива святкування належить організаціям Опери Європи, Опери Америки та Опери Латинської Америки. Ідею підтримали всі провідні культурні інституції світу.

У КОГО СЬОГОДНІ ІМЕНИНИ?

Олександр, Богдан, Денис, Іван, Кузьма, Лаврентій, Макар, Максиміліан, Мартин, Микола, Остап, Тарас, Ян, Домініка.

ЩО ТРАПЛЯЛОСЯ В ІСТОРІЇ ЦЬОГО ДНЯ?

1762 – Катерина II повеліла заселити малообжиті райони Російської імперії та Гетьманщини іноземцями.

1921 – розпочався Другий зимовий похід (Листопадовий рейд) армії УНР під командуванням Юрія Тютюнника.

1929 – курс проданих напередодні на Нью-йоркській біржі 13 мільйонів акцій впав на 90%, що викликало паніку у Нью-Йорку та інших містах світу. Цей день увійшов у історію як “чорна п’ятниця” і став початком економічної кризи, що охопила розвинуті західні держави.

1938 – створили Національну спілку художників України.

1978 – американський президент Рональд Рейган підписав законопроєкт про виділення коштів на виробництво нейтронної бомби.

2015 – відбулися місцеві вибори в Україні та вибори до Парламенту Польщі. Україна зупинила пряме авіасполучення з Росією.

ХТО З ВІДОМИХ ЛЮДЕЙ НАРОДИВСЯ ЦЬОГО ДНЯ?

1825 – Йоганн Штраус II, скрипаль, син видатного австрійського композитора, короля вальсу.

1838 – Жорж Бізе, французький композитор, диригент, піаніст епохи романтизму.

1881 – Пабло Пікассо, іспанський художник.

1888 – Річард Берд, американський повітроплавець, який здійснив перший політ над Південним полюсом.

1910 – Тайрус Вонґ, американський художник-мультиплікатор китайського походження, творець літаючих зміїв та один з творців мультфільму Бембі.

1911 – Михайло Янгель, вчений-механік українського походження, конструктор у галузі ракетно-космічної техніки, розробник ракет СС.

1948 – Іван Гаврилюк, український актор.

1951 – Людмила Єфименко, українська актриса, режисерка.

1955 – Маттіас Ябс, гітарист “Scorpions”.

1977 – Катерина Серебрянська, українська гімнастка-художниця, абсолютна чемпіонка Олімпіади 1996 року.

1998 – Ян Гордієнко, український відеоблогер.

1998 – Лі Мін Хо (Лі Ноу, Ліно), учасник гурту “Stray Kids”.

ЩО БУЛО У ПЕРЕЯСЛАВІ ЦЬОГО ДНЯ РІК ТОМУ? 

25 жовтня у Переяславі на фасаді ліцею імені Володимира Мономаха (колишня ЗОШ №7) відкрили меморіальні дошки трьом загиблим захисникам-випускникам Максиму Гаєвському, Богдану Януті та Вадиму Кутовому. Вшанувати пам’ять полеглих воїнів прийшли їхні побратими, однокласники, друзі та рідні. Почесно відкрили меморіальні дошки матір Максима Гаєвського Людмила, дружина Богдана Янути Антоніна та дружина Вадима Кутового Альона.

Підготувала Дарія Сухотенко

Підтримайте Інформатор на Patreon та отримуйте значно більше ексклюзивного контенту. Оперативно читати наші новини ви зможете, якщо підпишитесь на канали в  Telegram або Viber.

Нагору