Переяслав Перейти на сайт

Підготуйте костюми та моторошні історії: що варто знати про 31 жовтня

Чим особливе 31 жовтня? Розповідає Інформатор.

31 жовтня у світі відзначають День міст та День економії, а у ніч на 1 листопада – Хелловін. Про інші цікавинки цього дня розповідає Інформатор.

ЯКЕ СЬОГОДНІ СВЯТО?

Всесвітній день міст. Кожне місто є складним створінням людини. Чим вище рівень урбанізації, тим комфортнішим воно виявляється для проживання. Але є і зворотній бік медалі – через стрімкі процеси урбанізації зростає кількість населення міст, збільшуються потреби жителів, попит на базові послуги, продовольчі товари тощо. Зараз у містах живе половина населення всієї планети, а до 2050 року цей показник зросте.

Всесвітній день економії. У 1989 році свято затвердили офіційною директивою ООН. Назву придумав італійський професор Раввиць. Це охоплює такі поняття, як економія часу, енергетичних ресурсів, природних скарбів, корисних копалин.

Міжнародний день Чорного моря. Цього дня у 1996 році уряди причорноморських країн – України, Грузії, Туреччини, рф, Болгарії та Румунії – підписали важливий природоохоронний документ. Він має назву “Стратегічний план дій із відновлення та захисту Чорного моря”.

Хелловін. Початком сучасного свята вважають стародавній Самайн. У багатьох кельтських народів 1 листопада починався новий рік і саме тому межа між світами живих та мертвих вважалася стертою. Одна з ірландських саг розказує нам про те, що в цей день збиралися королі та вожді і влаштовували всенародні гуляння та приносили дари господарям. Напередодні свята довкола запалювали один великий вогонь. На стінах будинків і довкола вивішували черепи людських голів для відлякування нечисті.

У КОГО СЬОГОДНІ ІМЕНИНИ?

Всеволод, Олександр, Олексій, Анатолій, Артемій, Василь, Герман, Іван, Кузьма, Микола, Роман, Сергій, Степан, Федір.

ЩО ТРАПЛЯЛОСЯ В ІСТОРІЇ ЦЬОГО ДНЯ?

1517 – чернець-августинець, філософ і теолог Мартін Лютер оприлюднив 95 тез проти індульгенцій.

1625 – почався штурм річпосполитськими військами Куруківського козацького табору.

1815 – британець Гемфрі Деві запатентував шахтарську лампу.

1941 – на горі Рашмор у США завершили спорудження найбільшого пам’ятника світу – 18-метрові голови чотирьох президентів.

1952 – у Тихому океані США провели випробування першої водневої бомби.

1956 – американський адмірал Г. Дуфек став першою людиною, яка приземлилася на літаку на Південному полюсі.

1961 – почала діяти найбільша в СРСР теплова електростанція – Придніпровська ГРЕС.

1992 – Папа Римський Іван Павло II оголосив рішення про церковну реабілітацію італійського астронома Галілео Галілея, який стверджував, що Земля не є центром Всесвіту і був змушений зректись своїх поглядів під тиском суду інквізиції.

1995 – Україна завершила виконання умов договору про звичайні озброєння, ліквідувавши останній, передбачений договором, танк Т-62.

1995 – Верховна Рада України ухвалила Закон України про приєднання до Статуту Ради Європи.

1999 – у другий тур президентських виборів в Україні пройшли Леонід Кучма і Петро Симоненко.

ХТО З ВІДОМИХ ЛЮДЕЙ НАРОДИВСЯ ЦЬОГО ДНЯ?

1632 – Ян Вермер, нідерландський художник-портретист (“Дівчина з вином”, “Келих вина”).

1853 – Микола Кибальчич, український народник, винахідник. Організатор друкарень і динамітної майстерні, розробив проєкт реактивного літального апарата.

1883 – Марі Лорансен, французька художниця і граверка, художниця театру, скульпторка, представниця кубізму, ар-деко.

1886 – Марко Безручко, український військовий діяч, голова штабу Корпусу Січових Стрільців, начальник штабу Армії УНР.

1988 – Себастьєн Буемі, швейцарський автогонщик, пілот Формули-1.

ЩО БУЛО У ПЕРЕЯСЛАВІ ЦЬОГО ДНЯ РІК ТОМУ? 

У ніч на 1 листопада світ відзначає найстрашніше свято року – Хелловін. Навіть у складні воєнні часи жителі Переяслава також долучаються до святкувань, готуючи тематичні композиції та образи. Торік 30 жовтня фотограф Інформатора прогулявся містом, щоб показати, який вигляд воно має у цей час. Дивіться фото за посиланням.

Підготувала Дарія Сухотенко

Підтримайте Інформатор на Patreon та отримуйте значно більше ексклюзивного контенту. Оперативно читати наші новини ви зможете, якщо підпишитесь на канали в  Telegram або Viber.