Чим запам’ятається тиждень, що минає? Найголовніші новини Переяславщини – в одній публікації.
Цього тижня у Переяславі провели нагородження стипендіатів за значні досягнення в галузі культури, а також відзначили Всеукраїнський день працівників культури та майстрів народного мистецтв. У музеї “Заповіту” Тараса Шевченка відкрили виставку майстрині петриківського розпису Марини Саркісян та провели на заслужений пенсійний відпочинок диспетчерку рятувальної частини Оксану Вакуленко. Все це та інше Інформатор зібрав у традиційному суботньому дайджесті.
НА ВІЙНІ ЗАГИНУВ АНАТОЛІЙ СВИРИДЕНКО
На війні загинув військовослужбовець Анатолій Свириденко із Ташані (Ташанська ТГ). Йому було 49 років.
“Ташанська сільська рада, вся громада, висловлюють глибокі співчуття сім’ї, рідним та близьким, друзям, бойовим побратимам та знайомим Анатолія Васильовича. Поділяємо ваш біль та схиляємо голови в глибокій скорботі”, – написали у повідомленні.
РОСІЯНИ ЗАВДАЛИ ПОВІТРЯНИХ АТАК ДРОНАМИ ТА РАКЕТАМИ
5 жовтня російські війська атакували двома керованими авіаційними ракетами Х-59/69 по Одещині та керованими авіабомбами Харківщину. Також випустили 79 ударних БпЛА типу “Shahed” та безпілотників невстановленого типу. На Київщині в регіоні активно працювали сили ППО – ворожі цілі знищені. В одному з районів внаслідок падіння уламків пошкодились вікна приватного будинку. Влучань в об’єкти критичної та житлової інфраструктури не допустили. Постраждалих серед населення немає.
6 жовтня 3-ма балістичними ракетами Іскандер-М/KN-23, 2-ма керованими авіаційними ракетами Х-59, 2-ма ракетами невстановленого типу та 91 ворожим БпЛА. На Київщині працювали сили ППО. Влучань в об’єкти критичної та житлової інфраструктури не допущено. Внаслідок атаки померла жінка 1968 р.н. Через падіння уламків ворожих цілей вона отримала поранення в області живота.
Крім того незначні ушкодження отримав 13-річний хлопчик. Вся необхідна допомога була надана на місці. Внаслідок падіння уламків збитих ворожих цілей є пошкодження 15 приватних будинків, 3 магазинів, одного багатоквартирного будинку та 3 підсобних приміщень в 4 районах області. Пошкоджено три автомобілі, лінію електропередач. Також у двох районах відбулося загорання трав’яного настилу.
Внаслідок атаки у Києві загинула молода дівчина. В багатоквартирному житловому будинку в Солом’янському районі пошкоджені квартири з 17 по 21 поверхи. В одній з квартир на 20-му поверсі виникла пожежа. В цьому помешканні пізніше рятувальники і знайшли тіло загиблої. Загалом з будинку було евакуйовано понад 100 чоловік. Постраждало 6 осіб (з них 1 госпіталізовано).
7 жовтня атакували Київщину дронами. Повітряна тривога тривала понад десять годин. В області працювали Сили ППО – є збиті ворожі цілі. Пошкоджені чотири приватних будинки. В одному з населених пунктів зафіксували пошкодження чотирьох приватних будинків. Зокрема, вибиті вікна, пошкоджені дахи та паркани. Крім того, в одному з районів ліквідована пожежа трав’яного настилу, що виникла внаслідок падіння уламків збитих ворожих цілей. Влучань в об’єкти критичної та житлової інфраструктури не допустили. Постраждалих серед населення також немає.
У Києві внаслідок атаки російських безпілотників по Києву у шістьох районах столиці зафіксували падіння уламків.
8 жовтня завдали удару балістичною ракетою Іскандер-М, чотирма керованими авіаційними ракетами Х-59/69, 92-ма ударними БпЛА типу “Shahed” та безпілотниками невстановленого типу. Київщину атакував ракетами та БпЛА, а повітряна тривога тривала понад 12 годин. В регіоні працювали сили ППО – збиті ворожі цілі. Влучань в об’єкти критичної чи житлової інфраструктури не допущено.
Внаслідок падіння уламків збитих ворожих цілей зафіксовані пошкодження 6 приватних будинків у 2 районах. Крім того, пошкоджено 4 вантажівки, 2 легкові авто та гаражі. Крім того, в 2 районах сталося загоряння трав’яної та лісової підстилки. Також виникла пожежа у приміщенні недіючої АЗС. Всі пожежі оперативно ліквідовані.
Під час ракетної атаки постраждало 4 людини. Це водії автомобілів, які перебували в авто біля місця падіння уламків. Автівки розвозили хліб. Один з чоловіків має множинні осколкові поранення всього тіла. Ще один отримав наскрізне поранення тулуба. У інших 2 чоловіків поранення ніг. Всім постраждалим буде надана необхідна допомога.
ЗАСТУПНИЦЯ МІСЬКОГО ГОЛОВИ ПЕРЕЯСЛАВА ТЕТЯНА ГИЧ ЗНАЙШЛА НА СВОЄМУ АВТОМОБІЛІ ДОМОВИНУ. ХТО ЦЕ ЗРОБИВ?
У ніч із 16 на 17 березня ц.р. у Переяславі колишній військовослужбовець поклав на автомобіль заступниці міського голови-керуючої справами виконавчого комітету (як відомо, цю посаду займає Тетяна Гич – ред.) домовину та поминальний вінок. Таким чином, як встановив суд, здійснив їй погрозу вбивством.
Слідство встановило, що на початку березня чоловік звернувся до заступниці міського голови-керуючої справами виконавчого комітету Переяславської міської ради з приводу виплат соціальної допомоги йому, як колишньому військовослужбовцю, який 19 лютого 2024 року звільнився зі служби. Враховуючи його звільнення, Тетяна Гич надала йому відповідь, яку той сприйняв за відмову.
16 березня у магазині “Ритуальні послуги” чоловік придбав соціальну домовину та вінок. Після цього направився до адреси проживання заступниці міського голови. Уночі поклав на дах її службового автомобіля Skoda Rapid домовину та поминальний вінок на лобове скло. 17 березня Гич побачила автомобіль та сприйняла вказані дії як реальну погрозу вбивством.
Обвинувальний акт розглядали без проведення судового засідання та без учасників. Обвинувачений визнав свою вину повністю. На обліку у лікарів нарколога та психіатра він не перебуває, судимості не має. Пом’якшило покарання щире каяття.
Суд визнав чоловіка винним у вчиненні кримінального проступку, передбаченого ч. 1 ст. 350 (Погроза або насильство щодо службової особи чи громадянина, який виконує громадський обов’язок) та призначив йому покарання у вигляді 1 року обмеження волі. Однак звільнив від його відбування, встановивши іспитовий термін на один рік.
НА БОРИСПІЛЬЩИНІ 88-РІЧНИЙ ЧОЛОВІК ВИРІШИВ, ЩО ЗУПИНЯЄ ЗЛОДІЯ, АЛЕ ПОМИЛКОВО ВБИВ СВОЮ ДОНЬКУ
2 серпня 2020 року близько 14:00 88-річний чоловік із села Старе (Вороньківська ТГ) Бориспільського району вбив свою доньку, яку сприйняв за крадія. Він завдав їй близько 15 ударів металевою трубою. Через понад 4 роки вирок за цією справою винесли у Переяслав-Хмельницькому міськрайонному суді.
Обвинувачений своєї вини у суді не визнав, сказав, що постраждала була його єдиною донькою і він її любив. На його думку, вбивство ретельно спланував та скоїв хтось інший, а мотивом було пограбування. У день та час вбивства, за словами обвинуваченого, його донька поприбирала в хаті та викликала таксі, щоб поїхати додому (жила вона окремо). Чоловік був у дворі та помітив, що чорний вхід до будинку відчинений, тому почав кликати доньку та пішов усередину. Тоді він побачив на підлозі свою доньку, вирішив, що вона знепритомніла, намагався допомогти та побачив кров. Потім побіг до сусідів. За версією обвинуваченого, невідомий вбивця ховався за гаражем на території домогосподарства. Втім, він нікого стороннього не бачив, речі та гроші з будинку також не зникли.
За даними слідства, чоловік, коли зайшов до будинку, сприйняв свою доньку за крадія. Тому бив її металевою трубою по голові, тулубу та кінцівках. Постраждала отримала тілесні ушкодження у вигляді синців, ран голови та обличчя, перелому ребра, кісток склепіння та основи черепа, крововиливів у голову та руйнування речовини лівої вискової долі. Померла на місці практично відразу.
Сусід обвинуваченого, як свідок, у суді сказав, що чоловік прибіг до нього та заявив, що їх пограбували, а доньку вбили. Прийшовши до будинку, свідок побачив жінку у крові та металеву трубу біля її ніг (згодом встановили, що на ній були часточки епітелію обвинуваченого). Протягом дня сварок між батьком та донькою він не чув, також не бачив нікого стороннього. На його будинку були відеокамери – сторонніх людей вони не зафіксували.
Для дослідження показань обвинуваченого залучили прилад поліграф. Він виявив невербальні прояви нещирої поведінки та спроби приховати відому інформацію. За висновком судовопсихіатричного експерта, обвинувачений страждає на астенічний розлад органічного походження з когнітивними розладами. Проте ступінь психічних розладів такий, що він може усвідомлювати свої дії та керувати ними. Також у чоловіка дисцикуляторна деменція третього ступеня, вегетативна та вестибулярна дисфункція та залишки геморагічного інсульту. Він перебуває на обліку у лікаря невропатолога.
Як мотив суд визначив, що чоловіку здалось, що його грабують, а завдаючи ударів, він вважав, що зупиняє злодія. Коли ж зрозумів, що помилився і спробував підняти загиблу з підлоги, то, побачивши її стан, злякався та вирішив інсценувати версію пограбування, під час якого постраждала його донька.
Обираючи міру покарання, суд врахував, що раніше до кримінальної відповідальності обвинувачений не притягувався, за місцем проживання характеризується позитивно, є пенсіонером, ліквідатором аварії на ЧАЕС, вдівець, на обліку у лікарів нарколога та психіатра не перебуває, перебуває на обліку та регулярно проходить лікування у лікаря невропатолога. Тож за наявності кількох пом’якшувальних обставин суд визнав чоловіка винним у вчиненні кримінального правопорушення за ч. 1 ст. 115 (Умисне протиправне заподіяння смерті іншій людині), призначив йому покарання у вигляді позбавлення волі на 5 років, але звільнив від його відбування з іспитовим терміном на 3 роки. Також чоловік має сплатити судові витрати 66 тисяч 881 гривню.
У ПЕРЕЯСЛАВІ ЖІНКА ХОТІЛА КУПИТИ СОБАКУ ДЛЯ БАТЬКА, АЛЕ НАТРАПИЛА НА ШАХРАЇВ
5 листопада до редакції Інформатора звернулася Анастасія (прізвище попросила не вказувати), яка приїхала до Переяслава до батьків. Розповіла, що у місцевій Telegram-групі “Переяслав чат” побачила оголошення про продаж песиків породи мальтипу. Коли ж захотіла придбати собаку, то натрапила на шахраїв та втратила гроші.
Анастасія розповіла, що була в пошуках песика для свого тата. 4 листопада в групі “Переяслав чат” натрапила на оголошення про продаж собаки породи мальтипу та написала “власниці”.
“В оголошенні від користувачки Анастасії Коваленко було фото песика та підпис “Мальтипу хлопчик та дівчинка, не за всі гроші світу”. Тоді я написала авторці у приватні повідомлення та запитала, чи є в наявності дівчинка. Вона відповіла, що так, якраз одна і залишилася. Тоді вона запропонувала поспілкуватися по телефону. Зателефонувала мені та сказала, що цього дня буде чіпувати песиків, а наступного приїде до Переяслава, бо сама була не з міста”, – розповіла Анастасія.
Зазначила, що тоді жінка сказала, що їй потрібен маленький завдаток (“скільки зручно”), щоби бути впевненою, що собаку точно заберуть.
“Вона розповідала це м’яким голосом, а на фоні ще було чути дитину, тож ніби викликала довіру. Я подумала, що 200 гривень буде достатньо і не шкода, якщо все ж таки потраплю на шахрайство. Вона написала мені номер карти та запитала, чи я надіслала кошти. Але перед тим, як скинути гроші, я попросила, аби вона мені надіслала відео, щоб подивитися на песика. Вона справді його відправила, на відео було видно, як жінка грається із собакою. Я думаю: ну клас, на вигляд із твариною все добре, та надіслала 200 гривень. Після цього вона зникла та заблокувала мене у Telegram. У тому ж чаті я написала, щоб люди мали на увазі, що це шахрайка. А та жінка, видно, побачила мій допис, і потім вже з якогось іншого акаунта писала мені страшні погрози”, – поділилась історією Анастасія.
ВЛАДИСЛАВ МІРАНОВИЧ ОЧОЛИВ МОЛОДІЖНУ РАДУ ПРИ МІНІСТЕРСТВІ МОЛОДІ ТА СПОРТУ
6 листопада провели перше засідання молодіжної ради при Міністерстві молоді та спорту України. Обрали керівний склад, головою став випускник Університету Григорія Сковороди в Переяславі Владислав Міранович.
Владислав Міранович був активним учасником учнівського та студенського самоврядування. Згодом працював у сфері молоді на Київщині, зараз – на посаді начальника відділу молодіжної та інформаційної політики Київського обласного молодіжного центру.
– Мінмолодьспорту є офіційним партнером у сфері молодіжної політики, фізичної культури та спорту. Влітку цього року, згідно із Законом України, воно надало запит на створення першої молодіжної ради, куди могли подати заявку всі охочі, – розповів Інформатору Владислав Міранович. – Я вирішив долучитися. Потім експертна комісія відібрала 24 членів. Вже серед них відбулись вибори голови, куди я також подав свою кандидатуру. У заявках ми вказували свої досягнення, розповідали про перебування на подібних керівних посадах та описували свої лідерські та комунікаційні якості.
На останніх етапах відбору п’ять учасників виступили з короткими презентаціями, а потім зі своїм баченням діяльності молодіжної ради. Кандидатуру Владислава Мірановича підтримали.
– Молодіжна рада працюватиме за напрямками, за якими працює й саме Мінмолодьспорту, зокрема, це молодіжна політика, фізична культура і спорт. Також займатимемось утвердженням української національної та громадянської ідентичності. Ми маємо впливати на прийняття рішень та адвокацію різних процесів. Зараз ми складаємо стратегічний план, де пріоритетом є пропозиції для реформи фізичної культури та спорту. Тобто ми маємо надавати Міністерству пропозиції від голосу молоді щодо планів і політик. Бо у всіх питаннях для молоді – тільки з молоддю, – наголосив Міранович.
У планах новоствореної молодіжної ради – започаткувати спільноту із молодіжних працівників, із фахівців сфери спорту, громадської ідентинтичності, щоб вони могли взаємодіяти на всіх рівнях. Також ставлять акцент на громадянську освіту, бо кожен має знати про особисту відповідальність, особливо під час війни.
– Ми хочемо розкачати молодь, щоб вона знала про те, що може впливати на зміни і творити їх самостійно. Зараз багато молоді серед внутрішньо переміщенних осіб, людей з інвалідністю та ветеранів. Хочемо максимально долучити їх, – резюмував голова молодіжної ради при Міністерстві молоді та спорту.
Заступницею Мірановича обрали Марію Басарабу, а секретарем – Дарію Демиденко.
НА ЗАСЛУЖЕНИЙ ВІДПОЧИНОК ПРОВЕЛИ ДИСПЕТЧЕРКУ ДСНС ОКСАНУ ВАКУЛЕНКО
8 листопада зранку на подвір’ї 27-ї Державної пожежно-рятувальної частини в Переяславі працівники ДСНС провели на заслужений пенсійний відпочинок диспетчерку Оксану Вакуленко. Вона присвятила професійній діяльності 27 років життя. За традицією колеги з пожежних рукавів влаштували їй “душ” та проводжали на пенсію під оплески, звуки сирени службового авто та з квітами.
47-річна Оксана Вакуленко має звання сержанта служби цивільного захисту. Народилась у Білій Церкві, згодом переїхала з батьками до Переяслава, де у 1997 році за покликом душі обрала своєю професією сферу порятунку.
– У ті роки у частині була воєнізація, мені запропонували цю посаду, і я погодилась. Перші дні роботи проходили досить складно, ще й багато виїздів. Я прийшла сюди, коли керував Григорій Карнаух, а начальником караулу тоді був Юрій Рудевич. Так я стала допомагати людям. Це дуже цікава та відповідальна професія, яка дисциплінує.
Оксана Дмитрівна працювала за графіком доба через три, робочий день тривав з 8:00 до 8:30-9:00 наступного дня. Іноді бували випадки, коли доводилось залишатись довше або ж виходити у вихідні.
– У мої обов’язки входить приймати повідомлення, які надходять на номер “101”, потім направляти техніку та бійців. Веду процес до самого кінця, поки хлопці не повернуться у частину. Контролюю прибуття, локалізацію, ліквідацію. Загалом було багато різних викликів та випадків. Найгірші – коли гинуть люди. Є й такі, де просто треба витягти котика з каналізації чи зняти з дерева. Також виїжджаємо на масштабні аварії. У Переяславі часто телефонують, щоб повідомити про пожежі або загиблих на водоймах.
Пам’ятаю, як на моєму чергуванні сталась пожежа на “БРСМ-Нафта” біля Переяслава. Тоді загинуло багато людей, серед них наче було дві дівчинки. У квітні 2014 року до нас надійшло повідомлення про вибух на цій заправці, повідомили, що є постраждалі та руйнування. Ми зібрали весь особовий склад, всю частину. На підмогу залучили рятувальників та техніку з Борисполя, Яготина та Березані. Вони також розбирали руйнуваня та рятували людей. Та насправді важливі всі пожежі, – зазначила диспетчерка.
Рекордна кількість викликів за добу на чергуванні Оксани Вакуленко – 18. Більшість з них – загоряння трав’яного настилу або житлових будинків. У сезон паління сміття або листя виникає проблема, що рятувальники не встигають між виїздами заправити техніку. Іноді доводиться викликати резервний караул, тобто працівників, які в той день відпочивають.
– Якщо порівнювати ситуацію на Переяславщині через роки, то стало менше пожеж. Раніше часто горіли великі пилорами, а зараз – приватні будинки. Не скажу, що є суттєві зміни за кількістю дзвінків – все коливається. З початком війни побільшало роботи через запуски “шахедів”, тому до частини долучилось більше людей. Якщо десь, наприклад, у полі падає “шахед”, то нам дзвонять люди і ми виїжджаємо. Для розгляду уламків відправляємо ідентифікатора. А потім передаємо все на Київ.
За роки роботи диспетчерка отримувала преміювання та багато грамот. Важливими для неї є нагороди з нагоди професійних свят.
– У професії диспетчера найважче морально та психологічно – коли гинуть люди, особливо діти. Дуже важко це проживати. Але потрібно заспокоювати себе самостійно. Я відволікаюсь за домашніми справами – саджаю квіти, займаюсь городом або проводжу час з дітьми та чоловіком. Загалом приємно допомагати людям, бути комусь потрібним. Нехай молодь навчається та йде працювати в ДСНС. А я чим буду далі займатись, не вирішила. Ще вигадаю, – резюмувала жінка.
У зв’язку з реорганізацією 7 листопада було не лише останнє чергування Оксани Вакуленко, але й для всіх диспетчерок місцевої частини. Їх направили працювати до Борисполя, звідти вони скеровуватимуть і місцевих рятувальників та техніку на місця виклику.
48 СТИПЕНДІАТІВ МІСЬКОЇ РАДИ У СФЕРІ КУЛЬТУРИ ОТРИМАЛИ ВІДПОВІДНІ СЕРТИФІКАТИ
З нагоди Дня працівників культури (відзначають 9 листопада) 6 листопада у актовій залі музичної школи імені Павла Сениці у Переяславі вручали сертифікати стипендіатам за значні досягнення в галузі культури. Нагородили 48 дітей. Згодом вони отримають грошові стипендії на особисті рахунки. На це із міського бюджету передбачили 145 тисяч гривень.
Міський голова Переяслава Вячеслав Саулко нагородив сертифікатами учнів ліцею імені Володимира Мономаха, які посіли призові місця у різних міжнародних та всеукраїнських конкурсах та олімпіадах: Максима Черненького, Ярослава Раковського, Валерію Яковенко.
Також сертифікати отримали вихованці Переяславської художньої школи імені Петра Холодного, зокрема призери у конкурсі “Писанкові візерунки”: Анна Скорик, Валерія Прогорова, Ольга Яковенко, Діана Зачепа, Діана Черничко, Крістіна Кочин, Марина Мильнічук, Мілана Олійник, Поліна Степанчук, Тетяна Яковенко, Антоніна Гайдучок, Поліна Діхтяренко, Софія Крумка, Олександра Панфілова, Поліна Тур.
Сертифікати також отримали учні музичної школи, які посіли призові місця у міжнародних і всеукраїнських фестивалях та конкурсах: скрипалі Поліна Ігнатенко, Тимофій Лесик, Ірина Сясько, бандуристи Вікторія Бойчур, Антоній Лазоренко, Єлизавета Лазоренко, Поліна Левченко, співачки Софія Лазоренко, Марина Бродова, Мілана Давидова, піаністи Назар Зосько, Тимофій Коноваленко, Марія Лазоренко, Поліна Головко, Мирон Шевченко, Софія Рабошапко, Марина Самойленко, Кирило Гончар, Марія Івахненко, Валерія Бован, Марина Мірабян, баяністи Тарас Равлюсь, Назар Бомко, Микола Кіскін, ударниця Софія Кравченко, гітарист Іван Башук та Олександра Пахаренко і Софія Коваленко, які грають на синтезаторі. Також сертифікат отримала вихованка Переяславського центру культури і мистецтв Софія Леонова.
Після всіх урочистостей вихованці музичної школи виступили з інструментальним концертом. Поруч з актовою залою провели виставку робіт учнів художньої школи імені Петра Холодного.
У ПЕРЕЯСЛАВІ ВІДЗНАЧИЛИ ДЕНЬ ПРАЦІВНИКІВ КУЛЬТУРИ ТА МАЙСТРІВ НАРОДНОГО МИСТЕЦТВА
8 листопада у другому корпусі Переяславського центру культури та мистецтв відбулись урочистості з нагоди Всеукраїнського дня працівників культури та майстрів народного мистецтва, який відзначають 9 листопада. Відзначили та нагородили людей, які роблять важливий внесок у творчий розвиток громади.
Зі словами вітання до присутніх звернувся міський голова Переяслава Вячеслав Саулко:
– Приємно говорити про працівників, які щоденно несуть культуру в маси. Це не просто День культури, а й всіх людей, причетних до виховання культури нашої нації. Протягом війни ви організовували безліч заходів та проводили багато концертів, свят у різних сферах та вшанування. Щоденно протягом року культурою ви наближаєте перемогу, ми бачили, як ви волонтерите та допомагаєте нашим захисникам. Вас не можна оцінити, вами можна тільки пишатись та дякувати за те, що ви є.
З нагоди Дня працівників культури та майстрів народного мистецтва Вячеслав Саулко відзначив подякою Бориспільської районної військової адміністрації та Бориспільської районної ради заступника директора з господарської діяльності Переяславського центру культури і мистецтв Андрія Потупу.
Подяками міської ради, грошовою винагородою та квітами нагородив:
- Галину Семененко, завідувачку Вовчківської сільської бібліотеки;
- Руслана Накоренка, викладача Переяславської музичної школи імені Павла Сениці;
- Юлію Близнюк, викладачку Переяславської художньої школи імені Петра Холодного;
- Валерія Маковського, керівника народного аматорського джазового вокально-інструментального ансамблю “Sunshine band”;
- Надію Мель, директорку Вовчківського сільського будинку культури;
- Михайла Бобика, керівника народного аматорського фольклорного ансамблю “Чорнобривці” Гланишівського сільського будинку культури;
- Світлану Довженко, методистку Переяславського центру культури і мистецтв.
- Поліну Палатну, майстриню, членкиню творчої спілки “Мистецтво життя”.
До вітань приєднався начальник відділу культури і туризму Переяславської міської ради Валентин Шуткевич:
– Культура ні на мить не зупиняє свою діяльність, адже слово, мова, пісня, традиції та обряди – це все те, що нас різнить від інших народів світу, те, що нас ідентифікує. Культура є невід’ємною національною безпекою країни. Наразі ми провели вже більше 250 заходів різного формату та масштабу: урочисті зібрання з нагоди державних та професійних свят, благодійні концерти, творчі зустрічі з цікавими митцями. Також активно працює мистецька галерея, а бібліотечний фонд цього року поповнився на 600 книг.
Ми активно покращуємо і матеріально-технічну базу наших закладів культури. У художній школі провели ремонт аварійного балкону, у музичній школі зробили поточний ремонт актової зали, паркетного покриття коридорів, вдалося придбати сучасне обладнання. Також проводяться ремонти власними силами електрокомунікаційних мереж у структурних підрозділах нашого комунального закладу. У нас є унікальні просвітницькі заходи, яких немає у жодній громаді, – це “Голос кобзарів”, “Говорять дерева”, “Борщ-пікнік”, фестиваль-обрядодійство “Намисто українського роду”.
З нагоди свята подяками та подарунками від відділу культури і туризму нагородив:
- Ганну Ляч, керівницю народного аматорського вокального ансамблю “Вербиченька” Переяславського центру культури і мистецтв;
- Наталію Долу, режисерку театралізованих заходів та свят Переяславського центру культури і мистецтв;
- Ольгу Свитко, прибиральницю службових приміщень Переяславського центру культури і мистецтв;
- Миколу Богатиря, методиста з просвітницької діяльності Переяславського центру культури і мистецтв;
- Олега Колесника, охоронця Переяславського центру культури і мистецтв;
- Івана Погребного, директора Дем’янецького сільського будинку культури;
- Олену Поночевну, викладачку Переяславської музичної школи імені Павла Сениці;
- Максима Нікітченка, заступника директора з господарської діяльності Переяславсько публічної бібліотеки;
- Світлану Шаменко, бібліотекарку 1 категорії Переяславської публічної бібліотеки;
- Наталію Чернову, викладачку Переяславської музичної школи імені Павла Сениці.
Також для присутніх виступили учасниці студії бального танцю “Dance Victory”, народний аматорський ансамбль української пісні Дем’янецького будинку культури “Мальви” та зразково-аматорський хореографічний колектив “Вольтаж”.
У МУЗЕЇ ШЕВЧЕНКА ВІДКРИЛИ ВИСТАВКУ КАРТИН МАРИНИ САРКІСЯН
7 листопада у переяславському музеї “Заповіту” Тараса Шевченка відкрили виставку “Рутенія: літери вбрані у вишиванки” майстрині петриківського розпису, членкині Національної спілки майстрів народного мистецтва України Марини Саркісян. Представили 36 художніх робіт. Експонуватиметься виставка до 1 грудня.
На виставці художниця представила творчі роботи, на яких відобразила українську абетку шрифтом Krasen (Красень), що належить до графіки української мови “Рутенія” Василя Чебаника (український художник-графік, книжковий ілюстратор, педагог, автор абеткової графіки “Рутенія”). Художниця і каліграфиня зазначила, що за допомогою петриківського орнаменту увиразнює символіку української автентичної графіки Чебаника.
Марина Саркісян – викладачка образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва в Академії мистецтва краси. Професійно почала створювати картини з липня 2009 року. Серед улюблених сюжетів – чарівні птахи, квіти, оберегова українська символіка. Новаторські підходи художниці можна прослідкувати в серіях робіт “Натюрморти в петриківському розписі”, “Вірменські Хачкари у петриківському розписі”, над якими майстриня працює з 2014 року, “Вірменська абетка в оточенні петриківського розпису”, “Рутенія в обіймах петриківського розпису”, серія у новому авторському стилі “Каліграфічна Петриківка” та “Рутенія: літери, вбрані у вишиванки”.
– У 2020 році я розпочала серію робіт із вірменською абеткою та петриківським розписом “Хачкар: мереживні письмена”. Створила 40 великих полотен та завершила перед повномасштабним вторгненням. Також створюю антистрес-розмальовки “Хачкар і петриківка”, “Нескорена. Вільна. Сильна. Незалежна Україна” та сувенірну продукцію – листівки, горнята, хустки та інше, – розповіла мисткиня.
Протягом 2020-2021 років Марина Саркісян захопилася каліграфією та закінчила курси у першій школі каліграфії “АРТ і Я”. Відтоді працює над серією робіт з українською абеткою: “Рутенія в обіймах петриківського розпису”, “Рутенія: літери, вбрані у вишиванки”, “Рутенія витинанкова”. Мисткиня інтерпретує та популяризує петриківський розпис і графіку української мови як складники візуальної культури нації. Її роботи зберігаються в приватних колекціях в Україні та за кордоном.
Цікаво, що на фестивалі-конкурсі писанок 374 художники Марину Саркісян визнали абсолютним переможцем і залучили до підготовки Міжнародного пісенного конкурсу “Євробачення-2017”, який приймала Україна. Вона брала участь у петриківському розписі чотирьох двометрових тарілок з літерами К Y I V для фотозон.
Ще Марина Саркісян бере активну участь у благодійних акціях на підтримку ЗСУ. Улютому 2023-го передала 18 робіт на благодійну виставку-продаж, яку провів Національний історико-етнографічний заповідник “Переяслав”. Всі її роботи були продані. Волонтерка та очільниця ГО “Серця Переяславщини” Інна Марченко, якій тоді передали виручені кошти, подякувала художниці за допомогу Збройним силам України та вручила їй подяку.
Також на відкритті виставки для дітей, які завітали ознайомитися з мистецтвом, Марина Саркісян провела майстер-клас за своїми мальовками, які дітлахи відтворювали фарбами.
“БУРТИ” НЕСПОДІВАНО МОЖУТЬ ПОБОРОТИСЯ ЗА “СРІБЛО”
2 листопада, розпочалося друге коло чемпіонату Переяславщини з мініфутболу 8х8. Після восьмого туру Вовчків ще більше відірвався від конкурентів. Натомість, BOSS дав надії, нехай і примарні, іншим командам поборотися за “срібло”. “Матадор”, схоже, налаштований наближатися до медальної зони.
Результати восьмого туру:
- Мирне (Вороньківська ТГ) – Вовчків (Переяславська ТГ) 1:4 (Марченко Р. – Блазунь В. (2 голи), Маделян Я., Федоренко М.)
- “Матадор-університет” (Переяслав) – BOSS (Переяслав) 2:0 (Жила П., Довгалюк Д.)
- “Ратибор” (Переяслав) – Juk Store (Переяслав) 2:4 (Курило Д., Бутенко Н. – Лисенко П. (3 голи), Видолоб В.)
9 листопада у дев’ятому турі відбудуться такі матчі:
- 12:00 BOSS (Переяслав) – “Бурти” (Переяслав)
- 13:00 Вовчків (Переяславська ТГ) – “Ратибор” (Переяслав)
- 14:00 Juk Store (Переяслав) – “Матадор-Університет” (Переяслав)
Нагадаємо, що минулого разу в підсумках тижня ми розповідали про повітряні атаки, План перемоги та “єВідновлення”. Читайте матеріал за посиланням.
Підготувала Яна Малишко
Підтримайте Інформатор на Patreon та отримуйте значно більше екслюзивного контенту. Оперативно читати наші новини ви зможете, якщо підпишитесь на канали в Telegram або Viber.