Як міська рада Переяслава насправді спілкується з Інформатором? Редактор видання ділиться закуліссям журналістики.
Зараз Інформатор готує великий матеріал про річку Альта. Згадаємо її історію, сучасність та спробуємо дізнатися її майбутнє. Зрозуміло, що найбільше цікавить її ділянка у межах вулиць Шкільної та Богдана Хмельницького в Переяславі, де міський голова Вячеслав Саулко ще на початку своєї каденції обіцяв зробити сучасну набережну. Роботи вже наче якісь проводилися, але, як виявляється, проєктно-кошторисної документації на набережну немає, а то, мовляв, був просто благоустрій. То виходить, даруйте за штамп, віз і нині там?
Щоб розібратися, ми звернулися за коментарем до начальника Управління містобудування, архітектури та використання земель Переяславської міськради Петра Пурденка. Точніше, зробила це журналістка Дарія Сухотенко, яка працює над цим матеріалом. Пурденко відмовився давати відповіді усно, пославшись на те, що Інформатор раніше щось “перекрутив у його словах” і тепер з нашим виданням – тільки через офіційні запити.
Через запити Інформатор, як, переконаний, і більшість медіа, спілкується зі структурами, з якими немає адекватної співпраці. А інформаційний запит просто зобов’язує їх дати відповідь, хоча й позбавляє редакцію можливості відразу поставити уточнююче запитання. Таким чином офіційне листування – це, безумовно, простіше для посадовців, проте інколи не дає їм донести свою позицію з людської точки зору та й взагалі “пропоную спілкуватися через запити” від когось – це для ЗМІ те ж саме, що “я не хочу з вами спілкуватися”.
То чим же ми так насолили Петрові Пурденку? Журналістці він сказав, що вже навіть не пам’ятає, що саме ми “перекрутили”. Проте я не забув, бо через деякий час після інтерв’ю, яке ми з ним записали у червні 2021 року, він особисто висловлював мені, як автору, претензії щодо однієї із фраз у тексті. Зокрема, через неї у соцмережах були негативні коментарі щодо Петра Пурденка. Цитую: “Фонтан – біля дзвіниці та монастиря, в історичній зоні, православній. Чому між двома православними храмами встановили символ геям? Символ серця ж пішов від святого Валентина, який дозволяв одностатеві шлюби (це одна із гіпотез, достеменних підтверджень якій немає – ред.)”.
Пурденко вже після публікації інтерв’ю сказав мені, що говорив це жартома, так би мовити, не для друку, хоча я попереджав, що розмова записується, відповідно все із неї може бути використане у статті. Та й взагалі, чесно кажучи, коли співрозмовники прямо під час інтерв’ю хочуть поговорити “по душах”, але просять цього не писати у тексті, я не пишу. Будь-хто із героїв моїх текстів не дасть збрехати. Тепер же Петро Пурденко говорить, що ми щось “перекрутили”. Щоб у вас не було сумнівів, що фразу я передав достеменно, ось запис цього фрагменту розмови:
Насправді це ще далеко не кінець історії про співпрацю міської ради Переяслава та нашого медіа. За проханням Пурденка ми підготували інформаційний запит (опустимо перипетії, коли він не захотів приймати запит особисто на його ім’я) на виконавчий комітет Переяславської міської ради та міського голову Вячеслава Саулка. Додали запитань, на які могли би відповісти і керівний склад міськради, і начальники інших відділів міськради. Було серед них таке: “Як саме бетонні блоки під мостом біля ТЦ “Магніт” мають допомогти розчистити русло Альти? Опишіть, будь ласка, детально алгоритм подальших дій щодо цього”. Зверніть увагу, ми попросили детально описати алгоритм дій.
І ось відповідь від міської ради від 15 жовтня за підписом Вячеслава Саулка: “Бетонні плити під мостом, поруч із ТЦ “Магніт” складовані тимчасово, для того щоб у подальшому, після розробки паспорту водойми, використати їх для здійснення заходів із берегоукріплення” (пунктуацію зберігаю).
Аж надто узагальнено, а ми ж просили алгоритм. Окей, чому ж ми так причепилися до цих блоків? Бо із попередніх коментарів Саулка також абсолютно нічого не зрозуміло. Ось що він сказав на сесії 22 серпня: “Проблема в тому, що неможливо підступитися із жодного боку до того місця. Тож для того, щоб там хоч якесь можна було зробити русло, щоб вода могла протікати, а не залишатися там у вигляді великої калюжі… Тобто поставлено плити, між плитами планується очікувати, там зараз залишилося місце для проходження води на близько один метр. За рекомендацією екологів, коли ми там вже наведемо порядок, коли приведемо у порядок береги, поставити там, можливо, шлюз, щоб підняти рівень річки і там не міг рости цей очерет. Для того, щоб у подальшому можна було ці роботи виконувати й не порушити опори під мостом, які й так аварійні, робиться все можливе, аби там навести порядок. Ніякої шкоди там не зроблено. Наші працівники розкопали, очистили, щоб вода могла вільно протікати”.
Так, пряму мову Вячеслава Саулка іноді складно зрозуміти. Добре, що того ж дня він опублікував пост у Facebook, де написав таке: “Хочу спростувати чергові чутки та відверту брехню, що нібито Саулко хоче загубити річку Альта. Всі мешканці на власні очі бачать, як колись славетна водойма з роками втрачала воду, замулювалась та обростала чагарниками. Після екологічного обстеження, спільно з фахівцями було розроблено ряд заходів, які посприяють саме збереженню річки! Та конструкція, що знаходиться під мостом, є тимчасовою для підняття рівня та утворення додаткового русла. Це потрібно зробити, щоб уся мікрофлора могла нормально функціонувати, а відповідні служби могли у подальшому проводити роботи з покращення становища Альти! Наголошу, що ніхто не збирається передавати цей об’єкт у приватні руки! Ми робимо усе для того, щоб річка продовжувала жити, а прибережна територія ставала кращою!”.
Із цього мені зрозуміло лише, що міський голова “за все хороше і проти всього поганого”. Але як же це робитимуть? Невже це так складно пояснити? Тож нам довелось готувати ще один інформаційний запит із аналогічним запитанням: “Як саме бетонні блоки під мостом біля ТЦ “Магніт” мають допомогти розчистити русло Альти? Опишіть, будь ласка, детально алгоритм подальших дій щодо цього”. Так, “алгоритм подальших дій” ми виділили жирним, щоб вже точно зрозуміли, чого ми хочемо.
Відповідь від 18 листопада за підписом Вячеслава Саулка: “Бетонні блоки під мостом біля ТЦ “Магніт” розміщені не з метою розчищення русла річки, а в рамках розробки паспорту водойми. В найближчий час вищевказані блоки будуть прибрані”.
А тепер ще раз цитата Саулка із сесії: “Тож для того, щоб там хоч якесь можна було зробити русло, щоб вода могла протікати, а не залишатися там у вигляді великої калюжі… Тобто поставлено плити, між плитами планується очікувати, там зараз залишилося місце для проходження води на близько один метр”. А тепер – із його поста: “Та конструкція, що знаходиться під мостом, є тимчасовою для підняття рівня та утворення додаткового русла”.
Ми в Інформаторі звикли писати матеріали, коли добре розібралися у темі й готові її пояснити читачам. Але тут ми так нічого й не зрозуміли. Можливо, це ми такі недотепи, а комусь вдалося це зробити? Якщо так, поясність, будь ласка, у коментарях.
На жаль, і це ще не все. Було у нашому запиті ще й таке запитання: “Які роботи на березі річки Альта плануються у майбутньому?”. І ось відповідь від 15 жовтня: “На березі річки Альта в майбутньому планується проводити роботи з благоустрою прибережної території”. Ясно, подумали ми, й надіслали ще одне запитання: “Які роботи на березі річки Альта плануються у майбутньому? Поясніть, будь ласка, детально, які саме роботи з благоустрою проводитимуться”. А ось відповідь від 18 листопада: “З метою приведення території берегу річки Альта в належний естетичний стан, в майбутньому передбачено вжиття заходів по благоустрою даної території”. Що ж саме ховається під цим “благоустроєм”, мабуть, ми дізнаємось, коли ним почнуть займатися.
У червні на сесії міської ради депутати та представники переяславських медіа спілкувалися про співпрацю їх та міської ради. Тоді я попросив спростити комунікацію, але особливо нікому не дорікав. Після того працівники міськради створили чатики у Viber, де запрошують ЗМІ на різноманітні заходи. Та вже зараз я чітко бачу, що Переяславська міська рада хоче висвітлювати лише те, що їй вигідно. Неприємні ж теми вона ігнорує, намагається уникати та замовчувати. Це зрозуміло. Коли влада була інакшою? Інформатор замовчувати не збирається, і якщо після цієї публікації наша співпраця з владою ще більше ускладниться, то обов’язково про це писатимемо.
Нагадаємо, що на листопадовій сесії на висвітлення діяльності міськради Переяслава передбачили ще 99 тисяч гривень. Кому і за що їх заплатять, не пояснили.
Віталій Усик
Це авторська колонка. Думка автора може не збігатися із редакційною.
Підтримайте Інформатор на Patreon та отримуйте значно більше екслюзивного контенту. Оперативно читати наші новини ви зможете, якщо підпишитесь на канали в Telegram або Viber.