Переяслав Перейти на сайт

У Переяславі на Борисоглібській площі встановили новий пам’ятний знак жертвам Голодомору-геноциду 1932-1933 років

У Переяславі відкрили новий пам’ятний знак жертвам Голодомору. Як це було?

23 листопада в Україні відзначають День пам’яті жертв голодоморів. У Переяславі на Борисоглібській площі провели захід “Пам’ятаємо. Шануємо. Переможемо” приурочений встановленню нового пам’ятного знаку жертвам Голодомору-геноциду 1932-1933 років за сприяння Національного історико-етнографічного заповідника “Переяслав”. Про це повідомляє Інформатор.

Щороку наприкінці листопада в Україні проводиться День пам’яті жертв Голодомору. У цю скорботну дату вшановують пам’ять мільйонів українців, які померли через влаштований радянською владою штучний голод. Наразі 31 країна світу визнала Голодомор актом геноциду проти українського народу.

Чин освячення новоствореного хреста провів настоятель Свято-Вознесенського собору протоієрей Отець Михайло та сказав: “Це освячення не просте, бо є лише одна матеріальна річ, яка переважає усіх і все у нашому бутті на землі – це хрест. Можна сказати, що наша Україна зараз розпинається на хресті сильним ворогом, який чекає, коли прийде час, що все українське перестане існувати. Але наша держава та суспільство продовжує невпинну боротьбу та чекає, коли настане відродження і воскресіння із тяжкого стану в якому ми зараз знаходимось”.

Старша наукова співробітниця НІЕЗ “Переяслав” та завідуюча музеєм Українського рушника Наталія Заїка розповіла, що раніше на цьому місці стояв скромний хрест, який поставили наприкінці 80-х початку 90-х років минулого століття демократичні сили Народний рух України та “Просвіта”. “З часом хрест став негодній, похилився та струхлявів, потрібний був новий. Ми зверталися до всіх ще влітку, довгий час цей процес затримувався по різних причинах, але добре, що нас почули, хоча це вдалося не легко. Це місце святе, адже тут було кладовище та церква, яку в 1935 році знищили більшовики. Також пам’ятаємо, що тут стояв ідол Володимиру Леніну, тож цей хрест дає можливість, аби знищити весь механізм тоталітарного режиму у нашому місті”.

Генеральний директор НІЕЗ “Переяслав” Олексій Лукашевич Лукашевич додав: “Багато хто тоді постраждав від голоду, переважно селяни українці. Я як науковець, який досліджував це, не міг проігнорувати таку ініціативу. Однозначо, що в ці складні дні, які переживає наша країна, причиною війни та того голоду була тоталітарність орди, російський та імперський наратив, ненависть до українського народу”.

Міський голова Переяслава Вячеслав Саулко промовив: “Сьогодні в нашій громаді воістину історична подія. Ми вперше відновили та поставили цей жертовний великий хрест усім жертвам голодомору-геноциду. Цей хрест стоїть на святому місці, і коли звідси знесли пам’ятник Леніну, депутати прийняли рішення всю цю землю віддати Православній церкві для того, щоб у майбутньому тут оновити храм, щоб ця територія була святою та духовною, якою раніше й була. Цей хрест є підтвердженням того, що ми все зробили правильно, що пам’ять тих, хто загинув у страшному геноциді буде жити у віках. Дякую всім активістам, патріотам та жителям нашої громади, які долучилися до того, щоб цей пам’ятний знак був у нашому місті”.

Наприкінці заходу присутні всі разом заспівали гімн України, вшанували пам’ять жертв запаливши свічки та поклали квіти до пам’ятного знаку.

Чин освячення новоствореного хреста провів настоятель Свято-Вознесенського собору протоієрей Отець Михайло

Захід “Пам’ятаємо. Шануємо. Переможемо” приурочений встановленню нового пам’ятного знаку жертвам Голодомору-геноциду 1932-1933 років

Пам’ятний знак відкрили за сприяння Національного історико-етнографічного заповідника “Переяслав”

Міський голова Переяслава Вячеслав Саулко виступив з промовою

Старша наукова співробітниця НІЕЗ “Переяслав” та завідуюча музеєм Українського рушника Наталія Заїка розповіла, що раніше на цьому місці стояв скромний хрест, який поставили наприкінці 80-х початку 90-х років минулого століття

Наразі 31 країна світу визнала Голодомор актом геноциду проти українського народу

Переяславці зібралися аби запалити свічки пам’яті

Нагадаємо, що у День Гідності та Свободи на Переяславщині відкрили пам’ятну дошку військовому Валентину Льодовому. Детальніше читайте тут.

Яна Малишко

Підтримайте Інформатор на Patreon та отримуйте значно більше екслюзивного контенту. Оперативно читати наші новини ви зможете, якщо підпишитесь на канали в Telegram або Viber.