На зарплати медикам Переяславської лікарні виділять 3 мільйони гривень із бюджетів громад Переяславщини. Керівник Віталій Гетьман розповів про плани та проблеми закладу.
19 грудня на сесії міської ради Переяслава внесли зміни до програми фінансової підтримки КНП “Переяславська БЛІЛ”. Затвердили виділення з міського бюджету 1 мільйона 797 тисяч гривень на покриття заробітних плат медичному персоналу. Також директор лікарні Віталій Гетьман розповів про плани закладу на 2025 рік. Про це повідомляє Інформатор.
Віталій Гетьман розповів про фінансовий план Переяславської багатопрофільної лікарні інтенсивного лікування на 2025 рік:
– Надходження від Національної служби здоров’я України очікується у 94 мільйони 800 тисяч гривень – суму розрахували за результатами 2024 року. Глобальна ставка – 3 мільйони 400 тисяч гривень та пролікований випадок – 4 мільйони 500 тисяч гривень. Дохід з місцевого бюджету за програмою підтримки – 13 мільйонів 468 тисяч 700 гривень на оплату комунальних послуг. Дохід підприємства від оренди – 5 мільйонів 995 тисяч 700 гривень з урахуванням збільшення доходу власних коштів.
Витратна частина на 2025 рік дорівнює дохідній. Сюди входить заробітна плата, розрахована на 100% оплати, – 78 мільйонів 780 тисяч 800 гривень. Витрати на предмети, матеріали та інвентар – 2 мільйони 273 тисячі 500 гривень, медикаменти та перев’язувальні матеріали – 10 мільйонів 529 тисяч 900 гривень, продукти харчування – 2 мільйони 934 тисячі 800 гривень та оплата послуг, окрім комунальних, – 3 мільйони 732 тисячі 600 гривень. Всі розрахунки робилися за результатами використання у 2024 році на потреби 2025-го. Інші операційні витрати – 440 тисяч гривень, це 50% оренди та придбання обладнання. Оплата комунальних послуг та енергоносіїв – 15 мільйонів 572 тисячі 800 гривень, із них 13 мільйонів 468 тисяч 700 гривень – з місцевого бюджету за програмою підтримки та 2 мільйони 104 тисячі 100 гривень з власних коштів.
У частині капітальних інвестиційних надходжень та виплат сума становить 8 мільйонів 343 тисячі гривень з місцевого бюджету: на виготовлення проєктної документації, встановлення протипожежної сигналізації та блисковідводів у інфекційному відділенні лікувального корпусу. У консультативній та діагностичній поліклініці та терапевтичному корпусі – 2 мільйони 600 тисяч гривень. Капітальні ремонти, встановлення протипожежної сигналізації та блисковідводів у інфекційному відділенні, лікувальному корпусі, консультативній та діагностичній поліклініці та терапевтичному корпусі – 4 мільйони 700 тисяч гривень.
Депутатка Аліна Римар поцікавилася, чому медичний персонал за листопад отримав заробітну плату лише у розмірі 60%. Також попросила розповісти про плани лікарні на 2025 рік.
– Наше фінансування здійснює НЗСУ та громади-співзасновники (Переяславська, Дівичківська, Студениківська, Циблівська та Ташанська). Співзасновники оплачують нам комунальні послуги. Зараз склалася така ситуація, що сталося зниження глобальної ставки. Також несвоєчасне формування та підписання додаткових угод, що тягне за собою затримки заробітної плати, а ще зменшення пролікованого випадку: з 1 відсотка переводять на 0,7, нічим не аргументуючи.
Якщо Національна служба здоров’я України не буде нам платити, то йтиметься лише про план збереження лікарні. Вирішення фінансової проблеми та економічної ситуації – це розпочати контрактування за медичними пакетами НЗСУ. У наших планах оновити та подати на затвердження перелік платних послуг, а частину персоналу ми вже перевели на неповний робочий день, скасували внутрішнє сумісництво працівникам на 7 посадах. Залучили фахівців для проведення складних операцій, – відповів Віталій Гетьман.
Медична директорка лікарні Віра Мушенок додала, що вся складність полягає у тому, що для того, аби лікарні підписувати нові пакети медичних послуг, НСЗУ повинен збільшуватися штаб працівників та має бути додаткове обладнання. На рахунках лікарні для цього грошей немає, тобто установа не може підписати жодного нового пакета: “Яка мова може бути про розвиток? Ми зараз у тих умовах, щоб зберегти заклад та медичних працівників, аби вони просто не розійшлися. Ми не можемо дати 100% заробітної плати, бо нас зі всіх сторін “обрізають”, – зазначила вона.
Заступниця міського голови з гуманітарних питань Оксана Степаненко пояснила, що на виконання програми фінансової підтримки КНП “Переяславська БЛІЛ” та на звернення керівника Віталія Гетьмана про потребу одноразової матеріальної допомоги для оплати заробітної плати лікарям та медичного персоналу виділять 3 мільйони гривень.
– У залишку оплати комунальних послуг нашої громади були кошти, тому ми виділяємо 1 мільйон 797 тисяч, щоб погасити нестачу у виплаті заробітних плат. Також допомогу виділять громади-засновники:
- Дівичківська громада – 249 тисяч гривень
- Студениківська громада – 315 тисяч гривень
- Ташанська громада – 303 тисячі гривень
- Циблівська громада – 336 тисяч гривень
Міський голова Переяслава Вячеслав Саулко додав: “За рахунок коштів, які у нас залишилися на комунальні послуги, ми вирішили їх перенаправити, щоб медичні працівники отримали свою заробітну плату. Але стоїть питання: як бути далі? Адже така сама ситуація була минулого місяця”. Зауважив, що на попередній сесії вже приймали рішення направити звернення міської ради до НСЗУ для реагування щодо заборгованості зарплати перед медиками Переяславської БЛІЛ. Тоді це трішки допомогло. Ймовірно, доведеться робити подібні звернення знову і знову.
“Надання якісних медичних послуг надзвичайно важливе, тому робимо усе можливе для сталого функціонування закладу. Однак не все залежить від органів місцевого самоврядування. Згідно із законодавством, НСЗУ повністю фінансує лікарню, окрім комунальних платежів. Сьогодні надаємо одноразову фінансову допомогу для покриття зарплат, однак вона не може бути щомісячною”, – написав Саулко у Facebook.
Нагадаємо, що із міського бюджету Переяслава передбачили 15 мільйонів гривень на потреби захисників у 2025 році. Деталі – тут.
Яна Малишко
Підтримайте Інформатор на Patreon та отримуйте значно більше ексклюзивного контенту. Оперативно читати наші новини ви зможете, якщо підпишитесь на канали в Telegram або Viber.