ЖИТТЯ

Головна ялинка міста, прощання із захисником та ДТП: яким був цей тиждень на Інформаторі

Чим запам’ятається тиждень, що минає? Найголовніші новини Переяславщини – в одній публікації.

Цього тижня на Переяславщині завершився чемпіонат з мініфутболу 8х8. Також попрощалися із військовим Артуром Сивашем, а Андрію Пищику відкрили меморіальну дошку на фасаді рідної школи. Біля першого корпусу Центру культури та мистецтв встановили головну новорічну ялинку міста, а у музеї “Заповіту” Тараса Шевченка провели зустріч із науковицею Світланою Брижицькою. Все це та інше Інформатор зібрав у традиційному суботньому дайджесті.

РОСІЯНИ ЗАВДАЛИ МАСОВАНОЇ ПОВІТРЯНОЇ АТАКИ

Із 23 грудня по 24 грудня російські війська атакували Україну 60-ма ударними БпЛА типу “Shahed” і безпілотниками інших типів. У Київській області працювали сили ППО – є збиті ворожі цілі. Внаслідок падіння уламків в одному з районів пошкоджені п’ять приватних будинків дачного кооперативу, у них вибиті вікна. Без постраждалих.

25 грудня понад 70 ракет, серед яких балістичні, та більше сотні дронів. У Київській області працювали сили ППО – є збиті цілі. Внаслідок падіння уламків у двох районах пошкоджені 12 вантажних автомобілів, будівлю кафе та три приватні будинки. В будівлях вибиті вікна, двері, посічені фасади та пошкоджені покрівлі. Постраждалих серед населення немає. Влучань в об’єкти критичної чи житлової інфраструктури не виявили.

26 грудня 31-м ударним БпЛА типу Shahed і безпілотниками інших типів. У повітряному просторі Київщини фіксували БпЛА. Сили ППО працювали по цілях.

ПОПРОЩАЛИСЯ ІЗ СОЛДАТОМ ЗСУ АРТУРОМ СИВАШЕМ

23 грудня у Переяславі попрощалися із солдатом Збройних сил України Артуром Сивашем із Переяслава. Йому було 32 роки. Загинув 3 червня 2024 року під час виконання бойового завдання біля населеного пункту Білогорівка Лисичанської громади, що на Луганщині. Вважався зниклим безвісти, нещодавно ідентифікований за збігом ДНК. Поховали воїна на міському Ярмарковому кладовищі.

Після початку повномасштабного вторгнення Артур Сиваш приєднався до територіальної оборони. Був добровольцем Переяславського ДФТГ, а навесні цього року його мобілізували. Служив навідником 4 аеромобільного відділення 2 аеромобільного взводу 3 аеромобільної роти.

На своїй Facebook-сторінці добровольче формування повідомило, що 3 червня Артур разом зі всією штурмовою групою не виходив на зв’язок. Саме тоді захисник пішов у свій перший штурм. З того дня він вважався зниклим безвісти, але, як виявилось, той штурм став для нього останнім.

“Ми сподівалися, що він все-таки поранений і в полоні, але на жаль… Він став другим, кого ми назавжди втратили. Був світлим, щирим і надзвичайно добрим добровольцем”, – йдеться у дописі ДФТГ №2.

НА ФАСАДІ ЛІЦЕЮ ВІДКРИЛИ МЕМОРІАЛЬНУ ДОШКУ АНДРІЮ ПИЩИКУ

27 грудня у Переяславі на фасаді Академічного ліцею імені Івана Мазепи відкрили меморіальну дошку військовому Андрію Пищику, який є випускником цього закладу. Він загинув 4 лютого під час виконання бойового завдання внаслідок удару ворожого дрону-камікадзе типу ФПВ поблизу населеного пункту Іванівське, Бахмутського району, що на Донеччині.

Відкрили дошку на фасаді школи, у якій навчався Андрій Пищик, виготовили її і встановили за рахунок однокласників та друзів. Близько півсотні близьких та знайомих людей зібралися, аби вшанувати пам’ять захисника.

Андрій Пищик народився 4 квітня 1990 року. До лав Збройних сил України став 12 грудня 2023 року. Служив бойовим медиком 3 штурмового зводу 2 штурмової роти 1 штурмового батальйону військової частини А-4010.

– Він з дитинства був людиною, яка мала особливий дар – безмежну любов до життя у всіх його проявах. Змалечку піклувався про тварин, розумів їх як ніхто інший. Ця любов переросла у професію, Андрій навчався на ветеринарного лікаря. Його колеги говорили, що з тваринами він поводиться так, ніби ті його маленькі друзі. Чуйність та турбота, які він проявляв до своїх братів-менших стали основою його людяності. Саме ця глибока повага до життя штовхнула його до захисту України. Його подвиг – це продовження тієї турботи, яку він дарував цьому світу кожного дня. І хоч на війні він пробув зовсім мало, цього часу вистачило, аби стати героєм, – розповіла ведуча Влада Черненко.

Освятив меморіальну дошку настоятель Святого рівноапостольного храму Володимира Великого Православної церкви України протоієрей отець Іван Будняк. Почесно відкрили дошку батьки Андрія Катерина та Сергій та його сестра Юлія. Наприкінці присутні поклали квіти до пам’ятного знаку.

У ПЕРЕЯСЛАВІ СТАЛОСЯ ДВІ ДТП

25 грудня у Переяславі біля Борисоглібської площі на вулиці Богдана Хмельницького та відповідно біля офісу Інформатора сталась ДТП. Навчальне авто отримало пошкодження.

За попередніми даними від поліції, у ДТП брали участь два автомобілі, серед яких навчальне. На вулиці Богдана Хмельницького одне з авто намагалось обігнати інше, що спричинило зіткнення. Однак на місці події залишився лише навчальний автомобіль із пошкодженнями бампера, інше поїхало далі.

Рішення правоохоронців з приводу ДТП невідомі.

Цього ж дня у Переяславі на вулиці Михайла Грушевського автомобіль Renault в’їхав у стовп.

За даними від поліції, водій авто Renault на повороті до стадіону імені Валерія Лобановського в’їхав у стовп. Ніхто не постраждав. Після зіткнення автомобіль мав значні пошкодження бампера та лівого боку.

На керманича Renault правоохоронці склали склали адміністративний протокол за статтями 124 (Порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна) та 130 (Керування транспортними засобами або суднами особами, які перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції).

НА ПЕРЕЯСЛАВЩИНІ ЕКОЛОГИ ХОТІЛИ ОШТРАФУВАТИ РИБАЛКУ, АЛЕ ПРОГРАЛИ ЙОМУ СУД

11 листопада працівники Державної екологічної інспекції Столичного округу затримали чоловіка, який на Канівському водосховищі біля Переяслава виловлював рибу нібито без потрібних на це документів. Тоді , що він добув 97 кілограмів риби та завдав збитків на 1 мільйон 073 тисячі 669 гривень. Однак чоловік подав позов до суду щодо незаконності такого рішення.

Зі слів позивача, 11 листопада він здійснював вилов риби на Канівському водосховищі. До нього підійшли на човні троє чоловіків, які представились співробітниками Державної екологічної інспекції Столичного округу, але посвідчень не показали. Вони перевіряли наявні документи та змусили написати пояснення про відсутність на судні промислового журналу. Будь-яких копій документів йому не вручили.

Того ж дня роботодавець цього рибалки звернувся до інспекції з проханням повідомити, чи були складені адміністративні матеріали, та надати їхні копії. Також представник позивача направив адвокатський запит, але усі відповіді надіслали із запізненням.

За даними слідства, головний спеціаліст відділу державного екологічного нагляду тваринного світу та біоресурсів притягнув позивача до адмінвідповідальності за вчення правопорушення за ч. 3 ст. 85 КУпАП (Порушення правил рибальства). Також наклав на нього штраф у розмірі десяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 170 гривень. Чоловік, мовляв, допустив порушення підпункту 7 пункту 2 розділу 3 “Правил промислового рибальства” та статті 63 ЗУ “Про тваринний світ”.

З боку рибалки вважають, що постанова є неправомірною, незаконною та підлягає скасуванню, оскільки минулого року Кабінет міністрів прийняв постанову, згідно з якою із 5 червня 2024 року роботодавець веде усі журнали та додатки у електронній формі в системі “еРиба”. Також за новим порядком не перебачили наявність журналу та додатків до нього у паперовій формі під час промислового лову на судні. Усі інші документи чоловік надав.

Суд встановив, що роботодавець має необхідні дозволи на промислове рибальство та право на спеціальне використання водних біоресурсів на Канівському водосховищі. Суду надали скріншот із системи “еРиба” щодо журналу обліку вилучених водних ресурсів та інші документи. Також підтвердили інформацію про законну можливість відсутності журналу на судні.

Відповідач не надав жодного належного та допустимого доказу на підвердження вчинення позивачем адмінпорушення. Натомість суд прийшов до висновку, що відповідач виніс рішення з порушенням законодавства та прав людини. Чоловіка належно не повідомили про дату, час і місце розгляду його справи. У протоколі про адмінпорушення немає жодної конкретної інформації, а також його надали менш ніж за 3 доби до дати розгляду справи. Складання протоколу та постанови здійснювалось однією особою, між цими двома діями не пройшло достатнього проміжку часу. Також посадова особа Державної екологічної інспекції не могла одразу здійснювати розгляд справи про адмінпорушення. Накладаючи штраф, не дотрималась вимог закону і зробила це без визначення кількості неоподаткованих мінімумів доходів громадян.

Суд дійшов висновку, що постанова головного спеціаліста відділу державного екологічного нагляду тваринного світу Столичного округу від 11 листопада про накладання адмінстягнення на чоловіка за ч. 3 ст. 85 підлягає скасуванню. А справу про адмінпорушення закрили.

У МІСТІ ДО СВЯТВЕЧОРА ВСТАНОВИЛИ НОВОРІЧНУ ЯЛИНКУ ТА РІЗДВЯНИЙ ВЕРТЕП

Увечері 23 грудня у Переяславі біля першого корпусу Центру культури та мистецтв розпочали монтаж головної новорічної ялинки. До Святвечора, 24 грудня, встановлення завершили. Цьогоріч ялинка штучна, висотою понад 2 метри, прикрашена іграшками з минулорічних дитячих конкурсів. Поруч розмістили Різдвяний вертеп.

– Все, що змонтоване, було у наявності центру, лише дещо оновили. Іграшки залишились після минулорічних дитячих конкурсів. У цьому році їх не проводили, оскільки ялинка невелика, а зазвичай виготовляють багато іграшок. Вона стоятиме до завершення свят різдвяно-новорічного циклу. Демонтують, можливо, після Водохреща за новим церковним календарем (6 січня – ред.), – розповів начальник відділу культури і туризму Переяславської міськради Валентин Шуткевич.

Поруч із ялинкою розташована інсталяція Різдвяного вертепа, яку створила майстриня Центру культури і мистецтв Євгенія Демченко. “Вона також створювала декорації, які можна було бачити на дитячих виставах у ЦКМ. Вони й досі там використовуються. Євгенія дуже талановита та творча особистість, її роботи вишукані”, – сказав Валентин Шуткевич.

На інсталяції зобразили сцену народження Ісуса Христа. Поруч зі святим немовлям його мама Діва Марія та чоловік Йосип, а навколо – свійські тварини.

У МУЗЕЇ “ЗАПОВІТУ” ПРОВЕЛИ ЗУСТРІЧ ІЗ НАУКОВИЦЕЮ СВІТЛАНОЮ БРИЖИЦЬКОЮ 

24 грудня у переяславському музеї “Заповіту” Тараса Шевченка у рамках реалізації науково-просвітницького проєкту “Десяте літо” провели зустріч із кандидаткою історичних наук, заступницею генерального директора з наукової роботи Шевченківського національного заповідника “Тарасова гора” Світланою Брижицькою. Тема – “Національне самоствердження Тараса Шевченка”.

Світлана Брижицька – авторка понад 150 наукових публікацій. Вона цікавиться українознавством, шевченкознавством, краєзнавством, музеєзнавством (експозиційна тематика, аналіз фондової колекції (колекції рушників, ікон, національного одягу), музейне меценатство), проблемами національної ідентичності, впливом знакових постатей на розвиток національної свідомості українців у контексті суспільно-політичних трансформації в Україні.

Науковиця вважає, що останнім часом в українській історичній науці значно посилюється увага до процесів культурного розвитку та впливу особистості на розвиток соціуму. Тому важливим є з’ясування форм виявлення національного самоствердження подвижників української нації, а також їхнього впливу на розвиток національної ідентичності українців.

На зустрічі Світлана Брижицька розповіла про свої роботи та презентувала їх. Зокрема, розповіла про видання “Життя і слово українця для українців” – про Тараса Шевченка і становлення національної ідентичності українців за матеріалами книг вражень на його могилі 1896-1926 рр., “Я не одинокий” – про національне самоствердження Тараса Шевченка та його вплив на становлення національної ідентичності українців, “Подія на Чернечій і доля людей” – про заміну чавунного хреста на могилі Тараса Шевченка та інші.

– Зараз на могилі Тараса Шевченка можна побачити напис “Похований поет революціонер…”. Слово революціонер було монополізоване більшовиками, та й зараз сприймається як більшовицьке. Але якщо ми подумаємо ширше, то це людина, яка робить якісь революційні перетворення, переворот у думках та свідомості. Ми говоримо, що Шевченко батько нації, а хто входив у поняття нації за часів Шевченка? Шляхта, аристократія та духівництво. А як же тоді називали селян? Народ. Тобто тоді в поняття нації народ не входив, а саме Шевченко вводив його, він витягував з людей українське єство, – розповіла науковиця.

Зустріч із Світланою Брижицькою приурочили до річниці від дня написання Тарасом Шевченком його “Заповіту” у Переяславі (25 грудня 1845 рік). Старша наукова співробітниця науково-дослідного відділу музею “Заповіту” Наталія Павлик поділилася думками щодо цієї поезії: “Коли звучали рядки “Як умру то поховайте…”, у сусідній кімнаті цього музею, він, звісно, звертався до Андрія Козачковського та його оточення. Тобто якби Тарас Шевченко помер у 1845 році, то він однозначно був би десь похований на Переяславщині”.

МУЗЕЙ КОСМОСУ В ПЕРЕЯСЛАВІ РОЗМІСТИЛИ У ЦЕРКВІ

У Переяславі на території музею народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини є унікальний музей космосу. Він єдиний у світі розміщений всередині церкви ХІХ століття та має колекцію речей, пов’язаних із освоєнням космонавтики. Факт його існування та історія дивовижних експонатів облетіла багато куточків світу та не перестає приваблювати не тільки українських, а й іноземних відвідувачів.

ЛЕГКОАТЛЕТИ ІЗ ПЕРЕЯСЛАВА ЗДОБУЛИ 14 МЕДАЛЕЙ НА ЧЕМПІОНАТІ КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

21 грудня в легкоатлетичному манежі Київського обласного “Центру олімпійської підготовки” відбувся відкритий чемпіонат Київської області з легкої атлетики. Взяли участь понад 300 спортсменів з Київської, Донецької, Чернігівської, Херсонської областей та Києва. Вихованці Переяславської ДЮСШ здобули 14 медалей.

Ярослав Черниш здобув “золото” у бігу на 200 та 400 метрів. Дмитро Подольній був найкращим у бігу на 400 метрів. Карина Тищенко стала першою у бігу 400 та 800 метрів. Олена Самолюк здобула “золото” у штовханні ядра.

“Срібні” нагороди завоювали Ярослав Пидорич у бігу на 60 та 200 метрів, а також Іван Гопкало – у бігу на 1500 метрів. “Бронзовими” ж медалями поповнили скарбничку Переяславської ДЮСШ Станіслав Коноваленко (біг на 60 метрів),  Дмитро Подольній (біг на 200 метрів), Денис Ковшун (біг на 800 метрів), Тимофій Чорний (штовхання ядра), Андрій Васюхно (штовхання ядра).

19 грудня у спортивному залі Університету Григорія Сковороди в Переяславі відбувся відкритий кубок міста з футзалу серед ветеранів (віком понад 40 років) під гаслом “Разом до Перемоги”. Взяли участь чотири команди.

Перше місце посіла команда університету, друге – команда Переяслава, а третє – команда Київського обласного центру “Інваспорт”. Ще одна команда “Інваспорту” опинилися поза трійкою призерів.

А 21 грудня у спортивному залі Переяславського ліцею імені Володимира Мономаха провели відкриту першість з волейболу серед жінок. У змаганнях взяли участь п’ять команд.

Перше місце виборола команда “Пантери” (Переяслав), друге – команда села Пологи-Вергуни (Ташанська ТГ), третє – “Переяславчанка” (Переяслав). Також у турнірі брали участь команда із Дем’янець (Переяславська ТГ) та “Матадор” (Переяслав).

JUK STORE ЗАБРАВ “БРОНЗУ” У МИРНОГО

21 грудня, 14-м туром завершився чемпіонат Переяславщини з мініфутболу 8х8. Juk Store обіграв Мирне 5:3 і здобув “бронзу” турніру. Два перші місця забезпечили собі Вовчків та BOSS ще раніше.

Результати матчів 14 туру:

  • Juk Store (Переяслав) – Мирне (Вороньківська ТГ) 5:3 (Лисенко П. (3 голи), Варцев Я., Лисенко В. – Кишковський О., Чайка А., Горбовий С.)
  • BOSS (Переяслав) – “Ратибор” (Переяслав) 3:1 (Пероцький Є. (2 голи), Коханець П. – Артюхов Р.)
  • “Бурти” (Переяслав) – “Матадор-Університет” (Переяслав)

Останній тур мав справжню інтригу лише завдяки одному матчу. Переможець пари Juk Store – Мирне забирав останній нерозіграний комплект нагород – “бронзовий”. І “жуки”, яких, на відміну від суперника, не влаштовувала нічия, здобули визначальну перемогу.

BOSS, хоч і не мав особливої потреби в цьому, переміг “Ратибор” 3:1. Проте це не завадилося ратиборцівцям втриматися на шостому місці. Бо в іншому матчі туру “Матадор” очок не здобув. Більше того, він навіть не з’явився на гру із “Буртами”, тож зазнав другої технічної поразки поспіль.

За підсумками турніру команди розмістилися таким чином:

  1. Вовчків (Переяславська ТГ) – 36 очок
  2. BOSS – 25
  3. Juk Store – 20
  4. Мирне – 18
  5. “Бурти” – 13
  6. “Ратибор” – 6
  7. “Матадор-Університет” – 6

В останньому турі ніхто не зміг посунути Максима Федоренка із Вовчкова з першого місця в гонці бомбардирів – у нього 12 м’ячів. Олександр Кишковський із Мирного забив 11-й, а його партнер по команді Дмитро Чайка залишився із 10 голами. Завдяки хет-трику у ворота Мирного Павло Лисенко також увірвався до переліку найкращий голеадорів із 10 м’ячами.

Нагадаємо, що минулого разу в підсумках тижня ми розповідали про спортивні досягнення, Альту та сесію. Читайте матеріал за посиланням.

Підготувала Яна Малишко

Підтримайте Інформатор на Patreon та отримуйте значно більше екслюзивного контенту. Оперативно читати наші новини ви зможете, якщо підпишитесь на канали в Telegram або Viber.

Нагору