ЖИТТЯ

Гірка звістка з фронту, концерт бандуристки та допомога тваринам: яким був цей тиждень на Інформаторі

Чим запам’ятається тиждень, що минає? Найголовніші новини Переяславщини – в одній публікації.

Цього тижня на Переяславщину прийшла гірка звістка з фронту – загинув старший солдат ЗСУ Євгеній Касиков. Також у місті оголосили аукціон на оренду будівлі колишнього дитсадка на вулиці Шевченка. Бандуристка Віта-Вікторія Задорожна виступила із сольним концертом, а в музеї “Заповіту” презентували книгу “Воюючий Шевченко. Мала світоглядна книжка українського воїна”. Зі спортивних новин – випускниця УГСП Олександра Кононова завоювала три медалі на етапах кубка світу з парабіатлону. Все це та інше Інформатор зібрав у традиційному суботньому дайджесті.

НА ВІЙНІ ЗАГИНУВ ЄВГЕНІЙ КАСИКОВ

31 січня під час виконання бойового завдання біля Покровська, що на Донеччині, загинув старший солдат Збройних сил України Євгеній Касиков із Пристром (Студениківська ТГ). Йому було 38 років.

Євгеній Касиков служив старшим механіком 1 відділення польового водопостачання інженерно-технічного взводу інженерно-технічної роти групи інженерного забезпечення.

РОСІЯНИ ЗАВДАЛИ МАСОВАНОЇ ПОВІТРЯНОЇ АТАКИ БЕЗПІЛОТНИКАМИ ТА РАКЕТАМИ

5 лютого російські війська атакували територію України двома балістичними ракетами “Іскандер-М” та 104-ма ударним БпЛА типу Shahed і безпілотниками-імітаторами різних типів. Командир переяславського ДФТГ №2 Олег Ворошиловський повідомив, що бійці збили ціль над Переяславщиною. Тепер на рахунку добровольців 21 збитий безпілотник.

7 лютого 112-ма ударними БпЛА типу Shahed та безпілотниками-імітаторами різних типів. У Київській області в області працювали сили ППО, є збиті ворожі цілі. Постраждалих серед населення немає. Влучань в об’єкти критичної чи житлової інфраструктури не допустили. Проте внаслідок ворожої атаки в Броварському районі сталася пожежа гаража, загоряння ліквідували. Також пошкоджені вікна господарчого приміщення.

8 лютого 139-ма ударним БпЛА типу “Shahed” та безпілотниками-імітаторами різних типів. У Київській області тривога тривала більше 7 годин. В області працювали сили ППО – є збиті ворожі цілі. Постраждалих серед населення немає. Влучань в об’єкти критичної чи житлової інфраструктури не допущено.

В Бучанському та Фастівському районах внаслідок падіння уламків збитих ворожих цілей сталися загорання трав’яного настилу. Всі пожежі ліквідували. У Фастівському районі внаслідок падіння уламків збитої ворожої цілі пошкоджений приватний будинок та один недобудований будинок. В приміщеннях вибиті вікна та пошкоджені фасади.

НА ПЕРЕЯСЛАВЩИНІ ГОРІЛА ГОСПОДАРЧА БУДІВЛЯ

3 лютого до рятувальників ДСНС надійшло повідомлення про пожежу на вулиці Покровській у Гланишеві (Переяславська ТГ). На місце події направили черговий караул 27-ї ДПРЧ.

Рятувальники встановили, що горить господарча будівля. Працювали 9 рятувальників особового складу та 2 одиниці техніки. Пожежу ліквідували. Ніхто не постраждав. Причини встановлюють.

За попередніми даними від поліції, загоряння сталося через необережність власника будинку – він складав попіл у залізному ящику в сараї.

У ПЕРЕЯСЛАВІ П’ЯНИЙ ВОДІЙ ЧІПЛЯВСЯ ДО ПРАЦІВНИКІВ ПОЛІЦІЇ ТА ТЦК

12 грудня 2024 року близько 10-ї ранку в Переяславі на вулиці Богдана Хмельницького місцевий чоловік напідпитку був за кермом автомобіля ВАЗ-2104. Відмовився пройти тест на стан сп’яніння і втік від правоохоронців додому. До такого висновку прийшов Переяслав-Хмельницький міськрайонний суд.

Обвинувачений у суді не визнав свою провину. Сказав, що приблизно о 7-й ранку того дня приїхав з Пирятина додому в Переяслав. Залишив авто на тротуарі навпроти свого будинку. Оскільки у ньому закінчувалось пальне, а ще потрібно було загнати автівку на станцію техобслуговування для ремонту, попросив знайомого привезти бензин у каністрі. Після цього пішов додому поснідати та відпочити. Там випив горілки, однак він наполягає, що після цього не сідав за кермо.

Продовжив, що близько 9:00 побачив з вікна будинку біля своєї машини якийсь конфлікт. Вийшов надвір, на узбіччі дороги стояли три військові автівки. Військові, за його словами, сварилися з працівниками поліції. Обвинувачений, мовляв, втрутився у конфлікт, але його попросили піти, що він і зробив. Про те, що щодо нього складають протокол про притягнення до адміністративної відповідальності, він не знав. Заявив, що все це було без його присутності, а деталі дізнався, коли його викликали до суду.

Один з військовослужбовців у суді сказав, що того дня з працівниками ТЦК виконував наказ щодо перевірки військово-облікових документів громадян. З ними також був співробітник поліції. До них під’їхало авто ВАЗ-2104, із якого вийшов обвинувачений. Він, мовляв, почав спілкуватись, шукаючи привід для конфлікту, при цьому був напідпитку – відчувався різкий запах алкоголю. Потім, за його словами, поліцейський запропонував чоловікові пройти перевірку на стан сп’яніння на місці або ж прослідувати до медичного закладу, той відмовився.

На запитання суду військовий наголосив, що сам бачив, як той чоловік керував автівкою та відмовився від проходження перевірки на стан сп’яніння. Після цього поліцейський викликав наряд поліції, а обвинувачений пішов до будинку, звідки не виходив, аж поки не почали евакуйовувати його автівку.

Поліцейський офіцер розповів, що приблизно о 9:30 до місця, де вони перебували, під’їхав автомобіль ВАЗ-2104. З нього вийшов водій та направився до службовців ТЦК та СП. Сам поліцейський перевіряв документи в іншої людини, коли до нього підійшов обвинувачений із запитанням, “що вони тут роблять”. Від нього було чути різкий запах алкоголю.

Перевіривши документи водія, поліціянт запропонував тому пройти перевірку на стан сп’яніння та одразу ж повідомив про цю ситуацію своєму керівнику. Оскільки не мав при собі ані приладу “алкотестер”, ані бланків протоколів, попросив направити на місце наряд сектору реагування патрульної поліції. Обвинувачений у цей час просив відпустити його та, показуючи посвідчення учасника бойових дій, наголошував, що він повернувся з війни і дії з фіксації вчинення ним адміністративного правопорушення, вважає несправедливими. Правоохоронець після того, як роз’яснив йому права та обов’язки, знову запропонував пройти огляд на стан сп’яніння. Водій відмовився від проходження огляду як на місці, так і в медичному закладі. Зрештою поліцейський пояснив водію наслідки відмови та те, що на нього буде складений протокол. Обвинувачений сказав, що йому потрібно зайти додому, пішов та не повертався.

Також до протоколу додали відеозаписи, які зробив поліцейський. На відео підверджуються слова свідків щодо відмови від огляду, але момент зупинки авто не зафіксували. Втім твердження, що обвинувачений не був за кермом у нетверезому стані, спростувалися показами свідків. Те ж саме стосується і його начебто втручання у конфлікт – не підтвердилося ні відеозаписами, ні показами свідків.

Тож суд визнав водія винним у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 (Керування транспортними засобами або суднами особами, які перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції) та призначив йому штраф 17 тисяч гривень.

ОГОЛОСИЛИ АУКЦІОН НА ОРЕНДУ БУДІВЛІ КОЛИШНЬОГО ДИТСАДКА НА ВУЛИЦІ ШЕВЧЕНКА

Відділ освіти Переяславської міської ради оголосив аукціон на оренду майнового комплексу колишнього закладу дошкільної освіти “Казка” площею 886,9 кв. метра, що на вулиці Шевченка, 23-а у Переяславі.

23 січня на сесії міськради депутати погодили намір передати в оренду це комунальне майно. Об’єкт оренди можна буде використовувати винятково для роботи з дітьми. Переможець аукціону повинен буде виконати капітальний ремонт будівлі протягом 5 років з дати підписання договору. Термін оренди становитиме 25 років.

Пропозиції приймають із 5 до 16 лютого. 17 лютого об 11:00 відбудеться сам аукціон.

  • Стартова ціна лоту – 36 тисяч 191 гривня за місяць оренди.
  • Розмір кроку аукціону – 361 гривня 91 копійка.
  • Гарантійний внесок – 134 тисячі 276 гривень 66 копійок.
  • Реєстраційний внесок – 800 гривень.

СКІЛЬКИ ТОРІК ВИТРАТИЛИ ІЗ БЮДЖЕТУ МІСТА НА МЕДИЧНІ ПОТРЕБИ

На потреби охорони здоров’я із бюджету Переяславської громади у 2024 році витратили 28 мільйонів 252 тисячі 336 гривень 51 копійку. Про це йдеться у звіті про діяльність виконавчих органів міської ради за 2024 рік, який затвердили на січневій сесії.

На території Переяславської громади діють два заклади охорони здоров’я: КНП “Переяславська багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування” Переяславської міської ради, Студениківської сільської ради, Ташанської сільської ради, Дівичківської сільської ради та Циблівської сільської ради та КНП “Переяславський центр первинної медико-санітарної допомоги” Переяславської міської ради та Циблівської сільської ради.

Переяславська міська рада прийняла три програми, відповідно до яких за кошти місцевого бюджету у 2024 році профінансовані такі заходи:

  • оплата комунальних послуг і енергоносіїв КНП “Переяславська БЛІЛ” на 15 мільйонів 274 тисячі 907 гривень 80 копійок (теплопостачання – 10 мільйонів 798 тисяч 920 гривень; вода, водовідведення – 860 тисяч 665 гривень 20 копійок; електроенергія – 3 мільйони 545 тисяч 323 гривні 30 копійок; вивезення сміття – 69 тисяч 999 гривні 30 копійок). Оплата комунальних послуг фінансується в розрізі територіальних громад співзасновників КНП “Переяславська БЛІЛ”;
  • оплата комунальних послуг та енергоносіїв КНП “Переяславський ЦПМСД” на 1 мільйон 778 тисяч 394 гривні 93 копійки (теплопостачання – 886 тисяч 950 гривень; вода, водовідведення – 118 тисяч 594 гривні 13 копійок; електроенергія – 653 тисячі 045 гривень 23 копійки; природний газ – 91 тисяча 384 гривні 29 копійок; вивезення сміття – 18 тисяч 539 гривень 81 копійка);
  • оплата послуг невідкладної медичної допомоги понад обсяг, передбачений програмою державних гарантій медичного обслуговування населення, – 2 мільйони 612 тисяч 971 гривня;
  • забезпечення лікарськими засобами пільгових категорій населення у разі амбулаторного лікування – виписано рецептів на 860 тисяч 247 гривень;
  • придбання медичного обладнання та меблів КНП “Переяславська БЛІЛ” – 2 мільйони 484 тисячі 883 гривні;
  • виготовлення проєктно-кошторисної документації з капітального ремонту будівлі поліклініки КНП “Переяславська БЛІЛ” – 1 мільйон гривень (бюджет Переяславської громади);
  • виготовлення документації з технічного обстеження нерухомого майна на предмет доступності для людей з інвалідністю та інших маломобільних груп населення фельдшерського пункту села Гланишів та фельдшерсько-акушерського пункту села Мазінки – 24 тисячі гривень;
  • ремонт будівлі фельдшерсько-акушерського пункту села Мазінки – 411 тисяч 815 гривень 78 копійок;
  • поточний ремонт будівлі фельдшерсько-акушерського пункту села Гланишів – 305 тисяч 117 гривень;
  • придбання медичного обладнання для КНП “Переяславська БЛІЛ” – 500 тисяч гривень;
  • одноразове матеріальне стимулювання працівників КНП “Переяславська БЛІЛ” – 3 мільйони гривень.

У 2024 РОЦІ З БЮДЖЕТУ ПЕРЕЯСЛАВА ВИПЛАТИЛИ МАЙЖЕ 9 МІЛЬЙОНІВ ГРИВЕНЬ МАТЕРІАЛЬНОЇ ДОПОМОГИ ВІЙСЬКОВИМ ТА ЇХНІМ РІДНИМ

За комплексною програмою “Турбота” у 2024 році на підтримку малозабезпечених громадян, ветеранів війни та праці, людей з інвалідністю та одиноких громадян, учасників війни, учасників АТО, захисників та їхніх сімей із міського бюджету Переяслава виділили 15 мільйонів 533 тисячі 100 гривень. Про це йдеться у звіті про діяльність виконавчих органів міської ради за 2024 рік, який затвердили на січневій сесії.

Із цієї суми 13 мільйонів 232 тисячі гривень виплатили як матеріальну допомогу малозабезпеченим жителям громади, зокрема:

  • 8 мільйонів 775 тисяч гривень військовослужбовцям ЗСУ, ветеранам війни та сім’ям воїнів, які загинули, захищаючи суверенітет та територіальну цілісність України;
  • 95 тисяч гривень на лікування хворих дітей;
  • 54 тисячі гривень внутрішньо переміщеним особам;
  • 1 мільйон 680 тисяч гривень людям з інвалідністю;
  • 808 тисяч гривень людям пенсійного віку;
  • 980 тисяч гривень малозабезпеченим або важкохворим жителям громади.

Зазначена сума більша відповідного періоду 2023 року на 9 мільйонів 561 тисячу 040 гривень.

Також 109 тисяч 100 гривень виплатили на соціальне обслуговування людей, що втратили можливість до самообслуговування (на 10 тисяч 600 гривень більше відповідного періоду попереднього року).

Виплатили 1 мільйон 352 тисячі гривень компенсацій членам сімей загиблих ветеранів війни в Афганістані, АТО/ООС, членам сімей загиблих у зв’язку з військовою агресією РФ проти України, членам сімей загиблих захисників України, людям з інвалідністю з порушенням зору, дітям з інвалідністю з порушенням зору. На поховання загиблих захисників витратили 840 тисяч гривень.

60 МІЛЬЙОНІВ ГРИВЕНЬ У 2024 РОЦІ ВИТРАТИЛИ НА РЕМОНТИ ТА ТЕХНІКУ ДЛЯ КОМУНАЛЬНИКІВ

На 59 мільйонів 705 тисяч 491 гривню 48 копійок з міського бюджету Переяслава профінансували капітальні ремонти водомереж, доріг громади, придбання спеціальної техніки для комунальних служб у 2024 році. Про це йдеться у звіті про діяльність виконавчих органів міської ради за 2024 рік, який затвердили на січневій сесії.

Відділ капітального будівництва та житлово-комунального господарства провів тендерну процедуру на будівництво артезіанської свердловини на вулиці Києвобрамській у Переяславі. Роботи загалом обійшлися у 5 мільйонів 435 тисяч 154 гривні 23 копійки.

Також провели такі капітальні ремонти:

  • водопровідних мереж на вулиці Каштанній у Переяславі (у межах вулиць Героїв Маріуполя та Рибальської). Вартість виконаних робіт становить 1 мільйон 013 тисяч 475 гривень 73 копійки;
  • парку імені Тараса Шевченка у Переяславі (перша черга) за 1 мільйон 476 тисяч 621 гривню 15 копійок;
  • водопровідних мереж на вулиці Покровській у Гланишеві за 1 мільйон 073 тисячі 812 гривень 44 копійки.

За 50 тисяч гривень виготовили паспорт водного об’єкта водойми площею 2,99 га у межах вулиць Богдана Хмельницького та Шкільної у Переяславі. Йдеться, про ділянку річки Альта.

Протягом 2024 року виконали поточні ремонти дорожнього покриття на 36 об’єктах доріг Переяславської громади. Витратили на це 3 мільйони 336 тисяч 871 гривню 29 копійок. Провели щебеневу висипку та грейдерування 43 вулиць, доріг та точкових локацій Переяславської громади, витратили 5 тисяч 915 тонн піщано-щебеневої суміші. Загалом же за рік Переяславське ВУКГ закупило 7 тисяч 915 тонн щебеневої суміші за 3 мільйони 202 тисячі 084 гривні.

У рамках програми фінансової підтримки комунальних підприємств Переяславської міської ради для ВУКГ за рахунок міського бюджету придбали таку техніку:

  • каток за 1 мільйон 568 тисяч гривень;
  • причіп для перевезення катка за 477 тисяч гривень;
  • дві роторні косарки за 144 тисячі гривень;
  • генератор за 43 тисячі 649 гривень 3 копійки;
  • мінінавантажувач з навісним обладнанням за 3 мільйони 807 тисяч гривень.

Окрім цього, у звіті розповіли, що інспектор з благоустрою у 2024 році зафіксував 278 випадків порушень правил благоустрою та вручив 75 листів-попереджень. Порушення усунули у 253 випадках та у 13 усунули частково. За результатами обстежень склали та направили на розгляд адміністративної комісії 38 протоколів, із них закрили 2, попередили адміністративною комісією 11 людей, а наклали штрафи на 25-х на суму 8 тисяч 500 гривень. Сплатили 11 штрафів на суму 4 тисячі 250 гривень.

ПОНАД 478 МІЛЬЙОНІВ ГРИВЕНЬ НАДІЙШЛО ДО БЮДЖЕТУ ПЕРЕЯСЛАВА У 2024 РОЦІ

У 2024 році до бюджету Переяславської громади надійшло 478 мільйонів 307 тисяч 866 гривень 51 копійка доходів, що становить 99,6% до уточненого плану. Про це йдеться у звіті про діяльність виконавчих органів міської ради за 2024 рік, який затвердили на січневій сесії.

Доходи загального фонду бюджету (без трансфертів) склали 335 мільйонів 832 тисячі 908 гривень 84 копійки (104,5% до уточненого плану). Доходи спеціального фонду (без трансфертів) становлять 8 мільйонів 581 тисячу 093 гривні 5 копійок (125,1% до уточненого плану). Дотації та субвенції з державного та інших місцевих бюджетів загального та спеціального фондів – 133 мільйони 893 тисячі 864 гривні 62 копійки (88% до уточненого плану).

Доходи загального фонду бюджету Переяславської громади у 2024 році зросли на 8,3%, порівняно з попереднім роком, тобто на 25 мільйонів 620 тисяч 630 гривень 42 копійки. Як йдеться у звіті, зростання сталося внаслідок росту мінімальної заробітної плати та мінімального прожиткового мінімуму, що вплинуло на збільшення надходжень від сплати місцевих податків і зборів та ПДФО, особливо того, що підлягає сплаті фізичними особами як мінімальне податкове зобов’язання, а також за рахунок більших надходжень від акцизного податку, рентної плати, адміністративних штрафів, зборів, платежів та інших неподаткових надходжень.

ЯК ДОПОМАГАЄ БЕЗПРИТУЛЬНИМ ТВАРИНАМ КОМАНДА ВОЛОНТЕРІВ ІННИ КАТРЕЧІ

Інна Катреча із Переяслава на початку січня організувала у Facebook збір грошей на облаштування будок для тимчасового прихистку на зимовий період безпритульних тварин міста. Так об’єдналися небайдужі та створили команду, яка допомагає хвостатим. Волонтери стерилізують, лікують та годують тварин навіть за межами Переяслава.

Волонтерка розповіла, що під дописом про песика Тигрулю небайдужі містяни вирішили об’єднатися та створити свою команду задля допомоги безпритульним тваринам: “Зараз у нашій команді 10 активних учасників-волонтерів, які всіляко допомагають. Є й такі люди, які додалися до нашої групи, але фізично не можуть допомагати, то вони або корм пересилають поштою, або ж донатять”.

За словами Інни Катречі, спочатку планували зібрати гроші та робити будки й годівнички, але зоозахисники порадили, що краще зайнятися стерилізацією тварин, адже зараз зима тепла, тож необхідність будок не надто критична, а містяни й так облаштували їх у деяких місцях. “Ми так глянули, що на Леваді трішки наставили будочок і за містом люди добрі змайстрували по кілька. Тоді вирішили, що будемо стерилізувати, лікувати та годувати безпритульних тварин”, – зазначила волонтерка.

10 тисяч гривень, які до того часу вдалося зібрати, направили на стерилізацію та корм. Вже простерилізували двох собак – Алісу та Діну: “Аліса бігала на одній заправній станції за містом, а Діночка-такса – на полі, наразі вона на перетримці у Наталії, жінки з нашої команди”.

Інна поділилася, що встигає поєднувати турботу про тварин разом зі своєю роботою, а волонтерки з команди підлашовуються та намагаються допомагати хто чим може у вільний час: “Галина, яка долучилася до нашої команди, за свій кошт постачає нам собачий фарш, а Наталія, у якої своїх 21 собака та 8 котів, варить з нього супчики та каші, які розвозить тваринкам за містом. Тобто ми все робимо самостійно: забираємо, відвозимо та стерилізуємо”.

Інна Катреча додала, що їхня маленька команда підтримує зв’язок із волонтерами ГО “У добрі руки”, що займається безпритульними тваринами у Переяславі та опікується притулком: “Ми ходимо в притулок, беремо якусь собачку, фотографуємо її та просуваємо по соцмережах, аби прилаштувати у добрі руки. Так вже одній вівчарці, яку евакуювали із зони бойових дій, вдалося знайти новий дім”.

У самої жінки також нещодавно з’явився новий чотирилапий друг, хоча і так вже мала п’ятьох котиків та одну собачку: “Ми викладали пост про песика Рудіка з хворою лапкою, який потрапив у аварію, але ніхто довго не відгукувався. Дуже полюбила цього Рудіка, він мені так запав у душу. Вирішила опублікувати допис, що хочу забрати Рудіка собі, але для цього потрібна будка чи воль’єр. Буквально за пару хвилин мені зателефонувала Аліна Римар (засновниця ГО “У добрі руки” – ред.) разом зі своїм батьком і сказала, що вони дадуть мені гарну теплу будку для Рудіка. Не встигла договорити з нею, як ще одна жіночка зателефонувала та повідомила, що зможе віддати свій старенький воль’єр. Так все і вирішилося, сам Всесвіт захотів, аби я Рудю собі залишила”.

БАНДУРИСТКА ВІТА-ВІКТОРІЯ ЗАДОРОЖНА ВИСТУПИЛА ІЗ СОЛЬНИМ КОНЦЕРТОМ В МУЗИЧНІЙ ШКОЛІ ІМ. ПАВЛА СЕНИЦІ

5 лютого у Переяславській музичній школі ім. Павла Сениці відбувся сольний концерт докторки мистецтва, провідної сучасної академічної бандуристки України інструментального профілю Віти-Вікторії Задорожної. Музикантка зіграла низку композицій на бандурі та трішки розповіла про себе та свої проєкти.

Старша викладачка кафедри бандури Національної музичної академії України ім. Петра Чайковського Віта-Вікторія Задорожна (30 років) на концерті вперше виконала другий інструментальний цикл соло “Зошит подорожей” Людмили Коханської, п’єсу “Сан-Лоран”, композицію із циклу “Літо” та “Гірське джерело” з третьої частини “Другого зошиту подорожей”.

Віта-Вікторія Задорожна розповіла, що це її другий сольний гастрольний тур по всій Україні. Торік був перший, що включав інструментальну програму для бандури. “Цей мистецький проєкт, з яким я подорожую, зародився в часи навчання у творчій аспірантурі спільно з моїми керівниками. Цьогоріч я виконую другий інструментальний цикл для бандури соло “Зошит подорожей” Людмили Коханської, однієї з моїх керівників”.

Музикантка зазначила, що проєкт спрямований на підтримку культурно-мистецького фронту України та розвиток мистецької освіти, а саме початкової ланки, до якої входять мистецькі школи та середньої мистецької освіти, що включають музичні фахові коледжі країни. Також місією таких турів є залучення потенційних абітурієнтів до вишу, в якому викладає бандуристка.

Віта-Вікторія розповіла, що минулого року з гастрольним туром відвідала всі міста України та побувала в кожному мистецькому закладі. У цьому ж році Переяслав вже 16 місто. Також був тур Німеччиною, де у низці міст музикантка на офіційне запрошення провела свої концерти. Додала, що цьогоріч вже встигла подорожувати з гастрольним туром із Національною гвардією України, де разом з оркестром відвідала селища та територіальні громади Київської області.

– Грати на бандурі – це мій свідомий вибір. Коли я навчалася у третьому класі, до нас завітала моя перша вчителька, яка поєднала мене з бандурою. Спочатку викладачка через призму музики закохала в себе, а потім ця любов пронизувалася і в інструмент. У восьмому класі, коля я закінчила звичайну музичну школу, зрозуміла, що не зможу без цього, а буду далі розвиватися. Тоді в 9 класі вступила у Полтавський фаховий коледж мистецтв.

У ПЕРЕЯСЛАВІ ПРЕЗЕНТУВАЛИ УНІКАЛЬНУ КНИЖКУ З ВІРШАМИ ТАРАСА ШЕВЧЕНКА

5 лютого у переяславському музеї “Заповіту” Тараса Шевченка презентували літературно-художнє видання “Воюючий Шевченко. Мала світоглядна книжка українського воїна”. Його створив фонд “Рідна країна” для українських захисників. Представив проєкт громадський діяч, засновник фонду Микола Томенко.

На презентацію запросили військових, які дислокуються на Переяславщині. Микола Томенко зазначив, що цей проєкт допоможе підійняти бойовий дух та розвинути світогляд захисників.

– Саме в Переяславі Шевченка вперше назвали батьком. Йому був 31 рік, коли він розвивав святогляд української молоді. Шевченко нічого не боявся та завжди казав правду. За його віршами вчили українську. Тоді бути українцем було нелегко, – пояснив Томенко. – Коли я зустрічався з військовими, то відчув брак світоглядного моменту. Хоча саме це має підживлювати й підтримувати їх. Я відчув, що такий “кишеньковий” Шевченко не завадить.

Також він додав, що хотів розробити книжку, яка буде “на серці” у військових. Спочатку назва була “Захалявна книжка” – така була у Шевченка, яку він ховав у чоботях, коли йому заборонили писати у засланні. Згодом науковці дійшли до думки, що краще назвати це “Малою світоглядною книжкою українського воїна”.

– Щодо форми логіка була в тому, що вона мусить бути кишеньковою. Тоді Шевченко весь час буде із захисниками. Образ військового Шевченка розробили молоді викладачі кафедри дизайну Черкаського державного технологічного університету, з яким ми співпрацюємо, – розповів Микола Томенко.

На обкладинці зображений Тараса Шевченко у військовій формі з автоматом у руках, на звороті – пам’ятник поету у Бородянці, що в Бучанському районі. Саме ця пам’ятка однією з перших потрапила під російський обстріл. “Він автентичний та знаменитий у всьому світі. Настав момент, коли росіяни почали вбивати не лише людей, а й Шевченка”, – сказав Томенко.

Книгу видали у Черкасах наприкінці 2024 року накладом 1 тисяча примірників. Упорядник та автор передмови – Микола Томенко. Книжка містить 10 творів Тараса Шевченка. Такого обсягу достатньо, щоб вона залишалася легкою у вазі. Всі ці твори вважають найбільш цензурованими та антимосковськими із доробку поета. Науковці прагнули зберегти знакові моменти – книжка розпочинається з “Молитви”, а закінчується – “Заповітом”, який написаний у Переяславі. Решту 8 творів викладені у хронологічному порядку написання.

У МУЗЕЇ “ЗАПОВІТУ” ВІДКРИЛИ ВИСТАВКУ “СПІВЧУТТЯ” АНАСТАСІЇ АСП

Із 3 лютого у переяславському музеї “Заповіту” Тараса Шевченка триває виставка картин під назвою “Співчуття” молодої мисткині Анастасії Асп. Представили 30 художніх робіт. Експонуватиметься виставка до 28 лютого.

На виставці Анастасія Асп представила живописні та графічні роботи філософсько-психологічного змісту. Всі вони виконані у техніці digital. Картина, яка найбільше зачіпає погляд, називається “Спецоперація”. Вона була намальована ще у 2022 році після початку повномасштабного вторгнення. На ній зображений президент росії у вигляді монстра, зомбі з російським прапором над головою, діти, українські символи та інші цікаві деталі.

Більшість картин намальована у яскравих та світлих кольорах з магічними мотивами. Окрема серія присвячена темі наркотичної залежності. Ці роботи – у сірих тонах з химерними образами. Будь-яку картину можна розглядати досить довго, бо художниця чітко промальовує найменші деталі.

Анастасія Асп народилася у 2002 році в Одесі. Там закінчила загальноосвітню школу та вступила до Одеського художнього училища ім. Грекова. Почала створювати картини з раннього дитинства. Дівчина пережила великий біль у житті, тоді й вирішила, що хоче повпливати на стан речей у світі, зробити його кращим. У розумінні мисткині люди мають проявляти емпатію одне до одного та бути підтримкою.

Анастасія вважає, що наші принципи взаємодії з іншими людьми та світогляд безпосередньо пов’язані з тими, кого ми любимо. За її словами, коли ми байдуже проходимо повз людину, яка потрапила в біду, то дозволяємо нашим близьким опинитися в такій же ситуації в майбутньому.

Головний принцип життєвої філософії та творчості Анастасії – правда про реальність, про свої та чужі почуття. Це найважливіше в справжньому мистецтві, тому що воно говорить безпосередньо з душею. Картини дозволяють нам подивитися на світ дещо під іншим кутом, ніж зазвичай. Дивлячись на них, можна відчути внутрішній світ людей.

Картини Анастасії Асп брали участь у виставці “Покоління війни, третій рік” в Центральному парку культури відпочинку Києва біля Арки свободи українського народу. Також вона брала участь у виставці до Дня Незалежності України “Діти війни, третій рік” у столиці Чорногорії та у виставці “Погляд і поклик” у Закарпатському музеї народної архітектури та побуту .

ОЛЕКСАНДРА КОНОНОВА ЗАВОЮВАЛА ТРИ МЕДАЛІ НА ЕТАПАХ КУБКІВ СВІТУ З ПАРАБІАТЛОНУ

З 29 січня по 2 лютого на гірськолижному курорті Валь-ді-Фіемме в Італії тривали етапи Кубків світу з парабіатлону та паралижних перегонів. До складу української збірної увійшла випускниця Університету Григорія Сковороди в Переяславі Олександра Кононова із Броварів.

Як йдеться на сайті Київської обласної військової адміністрації, Олександра Кононова – одна з найтитулованіших парабіатлоністок та паралижниць України. В Італії вона здобула три медалі:

  • “золото” в біатлонній спринтерській гонці;
  • “срібло” в лижних перегонах на спринтерській дистанції класичним стилем;
  • “срібло” в лижних перегонах класичним стилем на дистанції 10 км.

Загалом спортсмени української паразбірної на цих етапах вибороли 13 медалей (10 із парабіатлону та 3 із паралижних гонок) – 3 “золоті”, 5 “срібних” та 4 “бронзові”. Це був старт змагального сезону нового року. Із 6 до 9 лютого збірна України змагатиметься у чемпіонаті світу в Паклюці (Словенія), а потім з 10 до 15 лютого – у чемпіонаті світу з лижних перегонів у Тоблахі (Італія).

Нагадаємо, що минулого разу в підсумках тижня ми розповідали про спортивні досягнення, знищений дитячий майданчик та самогубство. Читайте матеріал за посиланням.

Підготувала Яна Малишко

Підтримайте Інформатор на Patreon та отримуйте значно більше екслюзивного контенту. Оперативно читати наші новини ви зможете, якщо підпишитесь на канали в Telegram або Viber.

Нагору