ЖИТТЯ

В університеті Переяслава документальну стрічку про Дмитра “Да Вінчі” Коцюбайла презентувала його сестра Олександра

В університеті Переяслава показали документальну стрічку “Да Вінчі”. Глядачі поспілкувалися з продюсером фільму та рідною сестрою загиблого військового.

12 березня в актовій залі Університету Григорія Сковороди в Переяславі показали фільм “Да Вінчі”. Документальна стрічка розповідає про легендарного воїна та борця за свободу Дмитра Коцюбайла, який загинув під час українсько-російської війни. Також запросили продюсера Назара Борушко, сестру Дмитра Коцюбайла та військову Олександру Коцюбайло. Глядачі донатили на потреби 1-го окремого штурмового одноіменного батальйону. Інформатор розповідає, як це було.

Перед початком перегляду фільму “Да Вінчі” продюсер Назар Борушко розповів, що вже встиг презентувати його у містах США та Великобританії, країнах Європи, а також у Лондоні та Йорку. Цей фільм не лише про військових шлях Дмитра Коцюбайла, а й про час від його народження до самої загибелі. Мета – з’ясувати, як з такого скромного худенького хлопчика виріс кремезний воїн та національний символ.

Сестра Дмитра Коцюбайла, курсантка Військового інституту Київського національного університету імені Тараса Шевченка, військовослужбовиця 1-го ОШБ ЗСУ імені Дмитра Коцюбайла Олександра Коцюбайло розповіла про фільм таке: “Ця стрічка про маленького хлопчика, який мав свої мрії – хотів стати художником, ходив у садочок та до школи. Згодом вступив до коледжу. Ми не знаємо, як повернеться наше життя і яким шляхом нам доведеться йти. З Дмитром стався Майдан – це точка відправлення у його військове життя. Хоча ми з Івано-Франківщини, Дмитро обрав поїхати на Схід і захищати нас звідти”.

Запрошені гості також розповіли, що у школах України, Великобританії та США керівництво попрохало додати фільм до шкільної програми. Продюсер поділився ситуацією, яка сталась з ним у Нью-Йорку після перегляду фільму учнями третього класу: “До мене підійшла вчителька і сказала, що вони починають свій день з вітання “Слава Україні!”. Після одного з таких вітань діти сіли за парти, а хлопчик залишився стояти. Потім сказав: “А давайте ще будемо казати “Слава Да Вінчі!”.

Під час перегляду фільму глядачі пережили усі можливі емоції – сміх, гордість, хвилювання та сльози. На фінальних титрах всі піднялись зі своїх місць та довго аплодували. Потім продовжили спілкування із режисером фільму та сестрою Дмитра Коцюбайла.

На запитання, чи складно просувати документальну стрічку про військовослужбовця під час повномасштабного вторгнення, режисер відповів:

–  Труднощів із просуванням зовсім не було. Нам йшли назустріч усі відомі Telegram-канали. Вони безкоштовно публікували анонси, ми не вклали жодних коштів у рекламу. Хоча коли в Україні знімають повнометражні фільми і потім виводять в прокат, то виділяють мільйони гривень тільки на просування. Стрічку “Да Вінчі” підтримала неймовірно велика кількість людей. Для мене це було неочікуваним. Зараз у рейтингу документальних фільмів займає перше місце в Україні.

Глядачка із залу Наталія Чугай поділилась рефлексіями від перегляду фільму та поцікавались, якою бачив перемогу сам “Да Вінчі”. Його сестра відповіла так: “Для нього перемога буде тоді, коли на нашій землі не залишиться ворога, а українці визначаться зі своєю позицією та знатимуть, хто є хто. Ніяких зв’язків будувати з ворогом неможливо, бо рано чи пізно він прийде знову і зазіхне на наші землі. Для Дмитра перемога – остаточне звільнення українських територій від ворога”.

Показ фільму був благодійним – глядачі донатили у скриньку біля входу до актової зали або за QR-кодом на афіші. Збирали гроші на потреби 1-го окремого штурмового батальйону ім. Героя України Дмитра Коцюбайла “Да Вінчі”. Зараз батальйон працює на одному із найскладніших напрямків – Покровському.

–  Військові постійно потребують допомоги. Все, що дають, це розхідний матеріал, термін якого неможливо визначити. День, дві години або одна. Це все великі кошти, які потрібно десь брати. Тому велика надія на небайдужих людей, – сказала Олександра Коцюбайло.

Про що фільм “Да Вінчі”

Документальний фільм “Да Вінчі” розповідає історію Дмитра Коцюбайла – Героя України, добровольця і командира штурмового батальйону, який став символом боротьби за свободу. Гасло – “За свою свободу потрібно боротися”. Сюжет будується навколо шляху героя, починаючи з участі в Революції Гідності, де він уперше виявив свою готовність захищати громадянські права, і закінчуючи службою на фронті, зокрема в найгарячіших точках війни на сході України. Воїн загинув у битві за Бахмут у березні 2023 року.

Дмитро був першим в історії України військовим, удостоєним звання Героя України за життя. У віці всього 21 року він став командиром батальйону. Його підрозділ неодноразово виконував складні операції, вирізняючись високою боєздатністю та згуртованістю. Фільм “Да Вінчі” акцентує увагу на деталях служби, а також на його поглядах і мотивах.

У кінокартині показали інтерв’ю Оксани та Мар’яни Коцюбайло, мами та сестри героя, а також коханої Дмитра – Аліни Михайлової, яка очолює медслужбу батальйону “Вовки Да Вінчі”. Своє слово сказав і нинішній командир батальйону Сергій Філімонов із побратимами та сам Валерій Залужний – головком ЗСУ 2021-2024 років. Фільм також включає рідкісні записи бойових операцій і кадрову хроніку, де Дмитро керує своїми людьми. Також висвітлили останні місяці його життя та трагічну загибель 7 березня 2023 року під час оборони Бахмута.

Стрічка дає відповіді на запитання, що повпливало на формування “Да Вінчі” та як молодому юнакові вдалося створити один із найефективніших підрозділів на фронті.

В університеті Переяслава показали документальну стрічку “Да Вінчі”

Глядачі поспілкувалися з продюсером фільму та рідною сестрою загиблого військового

У актовій залі зібрались школярі, ліцеїсти, студенти та містяни

Кадр із фільму “Да Вінчі”, дитяче фото Дмитра Коцюбайла

Приїзд “Да Вінчі” у рідне село після поранення

Валерій Залужний виголошує промову на похороні “Да Вінчі”

Після фільму глядачі спілкувалися із режисером та сестрою Дмитра Коцюбайла

Глядачі запитували про фільм та життя Дмитра Коцюбайла

Сестра загиблого військового Олександра Койюбайло

Нагадаємо, що 12 березня у Переяславі презентували книгу “Фольклопередбачення”. Більше про неї – тут.

Дарія Сухотенко

Підтримайте Інформатор на Patreon та отримуйте значно більше ексклюзивного контенту. Оперативно читати наші новини ви зможете, якщо підпишитесь на канали в Telegram або Viber.

Нагору