Чим особливе 25 березня? Розповідає Інформатор.
25 березня християни відзначають Благовіщення, а службовці СБУ – своє професійне свято. Про інші події цього дня розповідає Інформатор.
ЯКЕ СЬОГОДНІ СВЯТО?
День Служби безпеки України. 25 березня 1992 року Верховна Рада України ухвалила закон “Про Службу безпеки України”. Саме цього дня щорічно, починаючи з 2001-го, відзначають День Служби безпеки України. Свято засноване указом президента Леоніда Кучми з огляду на заслуги СБУ у справі захисту державного суверенітету України, конституційного ладу, територіальної цілісності, законних інтересів держави, а також у забезпеченні прав і свобод людини і громадянина.
Міжнародний день пам’яті жертв рабства і трансатлантичної работоргівлі. День вшановує і згадує тих, хто постраждав і помер внаслідок трансатлантичної торгівлі рабами, яку назвали “найгіршим порушенням прав людини в історії”. За 400 років жертвами стали понад 15 мільйонів чоловіків, жінок та дітей.
Міжнародний день прокрастинації. Міжнародний день прокрастинації – це чудова нагода задуматися над тим, як часто ми відтягуємо важливі справи. Досить порівняти список завдань і те, що насправді зроблено, щоб зрозуміти, як часто ми перебуваємо на межі прокрастинації. Дослідження Procrastination Research Group показали, що 18% опитуваних відчувають значні негативні наслідки через прокрастинацію, а 46% стверджують, що це позначається на їхньому щасті.
Благовіщення. Благовіщення – важливе християнське свято річного циклу. У народному розумінні Благовіщення – початок весняно-літнього півріччя. Сама ж назва свята тлумачиться ширше. Воно асоціюється не тільки з повідомленням Діві Марії про появу на світ Сина Божого, а ще й із благою звісткою про пробудження землі від сну і настання весни. Благовіщення Пресвятої Богородиці відзначають за дев’ять місяців до Різдва Христового.
У КОГО СЬОГОДНІ ІМЕНИНИ?
Марія, Прокіп.
ЩО ТРАПЛЯЛОСЯ В ІСТОРІЇ ЦЬОГО ДНЯ?
1596 – битва між українськими повстанцями Северина Наливайка і військом польського гетьмана Жолкевського в урочищі Гострий Камінь.
1655 – Християн Гюйгенс відкрив супутник Сатурна Титан.
1807 – британський парламент 283 голосами проти 16 прийняв Акт про скасування работоргівлі. З цього дня торгівля людьми у вигляді купівлі-продажу, переводу або бартеру вважалась незаконною.
1857 – парижанин Леон Скотт запатентував найдавніший відомий пристрій для запису звуку.
1876 – провела свій перший матч футбольна збірна Вельсу, одна з найстарших у світі.
1917 – вийшла постанова Тимчасового уряду про скасування смертної кари.
1957 – Бельгія, ФРН, Франція, Італія, Люксембург і Нідерланди підписали в Римі основоположні євроінтеграційні договори, якими засновані ЄЕС та Євратом.
1988 – австралієць Невілл Паттен спорудив найменший у світі велосипед – його колеса були діаметром менше 2-х сантиметрів.
1992 – Верховна Рада України ухвалила Закон “Про Службу безпеки України”, яким визначили основні завдання для української спецслужби.
1993 – створили центральне бюро Інтерполу України.
ХТО З ВІДОМИХ ЛЮДЕЙ НАРОДИВСЯ ЦЬОГО ДНЯ?
1614 – Хуан Кареньо де Міранда, іспанський художник доби бароко.
1741 – Жан-Антуан Гудон, французький скульптор.
1880 – Гаврило Базильський, генерал-хорунжий Армії УНР.
1909 – Юрій Бойко-Блохін, український літературознавець, театрознавець, професор Українського Вільного Університету в Мюнхені, громадський і політичний діяч, член Проводу ОУН.
1947 – Елтон Джон, британський співак.
1950 – Борис Бурда, популярний український гравець в інтелектуальних телешоу (“Що? Де? Коли?”, “Брейн-ринг”), виконавець власних пісень, телеведучий.
1961 – Василь Рац, український і радянський футболіст.
1965 – Сара Джессіка Паркер, американська акторка.
1971 – Ігор Починок, український видавець, журналіст. Засновник, головний редактор, а згодом і генеральний директор газети “Експрес”.
1976 – Володимир Кличко, український боксер у суперважкій ваговій категорії, чемпіон світу.
ЩО БУЛО ЦЬОГО ДНЯ у Переяславі РІК ТОМУ?
Торік 25 березня у Переяславі на Анрушівському кладовищі поховали молодшого сержанта Збройних сил України Антона Узенюка. Він загинув під час ворожого мінометного обстрілу 8 грудня 2023 року при виконанні бойового завдання біля Лиману Першого Куп’янського району, що на Харківщині. Вважався зниклим безвісти, а потім тіло воїна евакуювали з поля бою. Чоловікові було 29 років.
Літургію провели у Храмі Воскресіння Христового. Пам’ять загиблого прийшли вшанувати близько двох сотень людей: військовослужбовці, представники влади, колеги, знайомі, друзі, родичі та просто небайдужі. До труни воїна приносили багато квітів.
Антон Узенюк служив командиром бойової машини, механізованого відділення. У воїна залишилися дружина, сестра, матір, бабуся і дідусь.
Підготував Віталій Усик
Підтримайте Інформатор на Patreon та отримуйте значно більше ексклюзивного контенту. Оперативно читати наші новини ви зможете, якщо підпишитесь на канали в Telegram або Viber.