Працівники цеху “Благоустрій” Переяславського ВУКГ намагаються врятувати липу, яку пошкодили невідомі. Чи є шанси, що дерево виживе?
Міський голова Переяслава Вячеслав Саулко 20 березня на своїй сторінці у Facebook повідомив, що біля будівлі колишньої фабрики художніх виробів у Переяславі (раніше будівлі синагоги) хтось пошкодив дерево липи, просвердливши стовбур з чотирьох боків та вливши до нього отруту. Вже 22 березня на його сторінці з’явився пост із заголовком “Рятуємо історичну липу!”. У ньому йдеться, що комунальники 21 березня промили отвори в дереві. Про це повідомляє Інформатор.
“На місце події було викликано слідчу групу поліції, яка вже розслідує цей випадок у межах кримінального провадження. Учора фахівці цеху “Благоустрій” ВУКГ, отримавши консультації від екологічної інспекції та інших спеціалістів, провели промивання просвердлених отворів у дереві, щоб видалити отруйні речовини та спробувати врятувати липу”, – написав Саулко.
Начальник Переяславського ВУКГ Віктор Коркач розповів Інформатору, що пошкодження стовбура дерева виявили завдяки небайдужим жителям міста: “Пошкодження були дуже майстерно приховані. Дерево просвердлили з чотирьох боків, а самі отвори замаскували корою. Коли наші працівники витягли кору з дірочок, то полилася рідина. Вона мала дуже неприємний і різкий запах. Наші фахівці цеху “Благоустрій” відразу сказали, що липу хтось хоче знищити, бо це отрута”.
Озеленювач цеху “Благоустрій” ВУКГ Ніна Чаплигіна, яка безпосередньо брала участь у рятувальній операції липи, розповіла Інформатору, що заходи з нерозповсюдження отрути почали проводити відразу. “Коли тільки приїхала до липи, то відчула запах, схожий на кислоту. Попередньо, зробила висновок, що це може бути гербіцид, бо ж вони мають такий різкий запах. Зателефонувала знайомим фахівцям із ландшафтного дизайну, проконсультувалася у дендрологів з приводу цієї ситуації. Вони сказали, що терміново потрібно промити отвори проточною водою, щоби вимити отруту, яка ще не втигла просочитися в дерево. Ми так і зробили”, – сказала Ніна Чаплигіна.
Додала, що зараз проводять низку заходів для підтримки кореневої системи пошкодженого дерева, зокрема раз на тиждень заливатимуть під корінь антистресанти, які мають допомогти липі боротися з отрутою.
Декан факультету природничої освіти Університету Григорія Сковороди в Переяславі Юрій Козубенко розповів Інформатору, що заходи з порятунку дерева залежать від токсичності речовини, яку ввели у стовбур: “Якщо у стовбур липи було введено невідому речовину, це може спричинити серйозні проблеми для дерева, зокрема отруєння, гниття чи втрату стійкості. Передусім потрібно оцінити ситуацію – звернутися до кваліфікованого арбориста або дендролога, щоб визначити ступінь пошкоджень і ризики для дерева. Слід обробити липу антисептиками, якщо дерево ще можна врятувати. Застосувати спеціальні засоби проти грибків та бактерій. Після цього потрібно захистити рани – використовувати садові замазки або біологічно активні пасти, які сприяють загоєнню. Якщо такі дії дадуть позитивний результат, після них слід моніторити стан – спостерігати за деревом упродовж наступних місяців, щоб оцінити його реакцію та, за необхідності, вжити додаткових заходів”.
У Переяславському ВУКГ запевнили, що слідкуватимуть за станом дерева і робитимуть все можливе, щоби липа ожила.
Нагадаємо, що у Переяславі за 715 тисяч гривень планують закупити 70 саджанців сакури та 60 липи. Деталі – тут.
Ольга Коломієць
Фото: Facebook-сторінка Вячеслава Саулка та з інтернету
Підтримайте Інформатор на Patreon та отримуйте значно більше ексклюзивного контенту. Оперативно читати наші новини ви зможете, якщо підпишитесь на канали в Telegram або Viber.