Художник Сергій Герасименко відкрив у Переяславі виставку військових ікон. Чим вона особлива?
2 квітня у мистецькій галереї Переяславського центру культури та мистецтв з нагоди третьої річниці визволення від російських загарбників Київщини відкрили виставку військових ікон під назвою “Третя весна” художника-монументаліста, іконописця Сергія Герасименка із Києва. Триватиме вона до 22 квітня. Про це повідомляє Інформатор.
У мистецькій галереї ЦКМ чи не вперше за останній час на відкриття виставки зібралося так багато людей. Близько сотні поціновувачів мистецтва прийшли на виставку, яка захоплює своєю “святою” красою та водночас нагадує про страшні реалії сьогодення – війну, подих якої відчувається у кожній картині зі своєю унікальною історією. У створенні символічної військової експозиції допомогли волонтерки із Переяслава та Гланишева (Переяславська ТГ), які вже понад три роки плетуть маскувальні сітки. Для виставки вони зробили сітки, якими прикрасили стіни, на яких розмістили картини.
Сергій Герасименко – військовий з позивним “Художник”. Це слово чоловік не просто так носить на своєму шевроні, адже він не тільки воїн, а й видатний український митець-іконописець. З першого дня повномасштабної війни став до лав ТрО Києва. Зі сльозами на очах розповів, що тривалий час від початку війни не міг творити, проте після загибелі побратима, свого кума, написав дві роботи у його пам’ять. На самій же виставці представив картини і довоєнного періоду.
– Потім у мене було психологічне розвантаження і я почав малювати. Класичні ікони намагаюся осучаснити з дотриманням канонів, але щоб був власний почерк. Є роботи й зовсім нові, наприклад, створені цього року. Також є картини, які зроблені на знайдених у лісі Мощуна уламках ракет, а є й написані на ротації у Чернігівській області, – сказав Герасименко.
Художник пише унікальні військові ікони. Їхня особливість – у знаковості образів православних святих, а деякі з них нагадують наче вікові археологічні знахідки, бо створені на різних предметах війни (уламках снарядів, ракет, дошках від ящиків боєприпасів, піддонах, на яких привозили допомогу). Саме ці знаряддя смерті автор трансформував на мистецькі об’єкти та дещо осучаснив.
Через свої роботи художник у святих символах відображає непохитність українського духу у жорстокій боротьбі з російським агресором. Створені вони у різній кольоровій гамі – як контраст життя та смерті.
Також Сергій Герасименко представив свою посестру Інесу, з якою служить з перших днів війни.
– У мене троє онуків, всі виїжджали, але у мене не було сумнівів, що залишусь, бо потрібно було захищати Київ. Так і звернулася до військкомату. Але у мене якось не було часу дізнатися, що зі мною воює геніальний художник. На війні я не помічала цього, а вже потім колись заглянула до нього в комірку, а він драїв там ці дошки. Звідки він там брав це натхнення, не знаю. Але те, що він геніальний митець, побачила тільки на виставках, – розповіла військова.
Також Інеса поділилася, що сама із Ірпеня. У перші дні повномасштабного вторгнення та окупації міста від загибелі її врятував певний збіг обставин. Тоді її подруга попросила приглянути за своїм котиком у Києві, жінка туди поїхала. І саме у той час в квартиру Інеси влучила ракета.
– Колись із Сергієм ми сиділи о другій ночі у Костянтинівці на Донеччині. Він був надворі на чергуванні, але я попросила його зайти у будівлю, і в цей час в те місце прилетіла ракета С-300. Там утворилася воронка діаметром 20 метрів і 10 метрів у глибину. Я не знаю, як ми залишилися живими, адже росіяни цілили по всьому, де були наші військові, і я була впевнена, що до нас точно прилетить. Але, мабуть, саме тому, що Сергій іконописець, нас все-таки щось врятувало. Його роботи показують нам, що все ж світло переможе пітьму. Потрібно вірити у Бога, людяність та робити все, щоб наша перемога була за нами, – додала посестра Сергія Герасимена.
Священнослужитель із Переяслава Іван Будняк сказав: “Дуже важливо, щоб ікона передавала саму суть особистості. Адже, дивлячись на ікону, ми звертаємося до першого образу через неї. Ці писані ікони зачаровують красою, адже вони ще й передають почуття та емоції, що дуже важливо бачити у таких творіннях. Дивлячись на ці твори мистецтва, можна сказати, що Бог наділив вас великим талантом, і це мистецтво ви передаєте у віки”.
Також своїми враженнями про виставку поділилися місцевий художники Роман Мотузок, іконописець Олександр Задорожній, ректор Університету Григорія Сковороди в Переяславі Віталій Коцур та заступниця міського голови Переяслава Оксана Степаненко.
Цього дня у рамках заходів до третьої річниці визволення Київщини під час відкриття виставки грамотами та подарунками нагородили команду спортсменів-ветеранів Переяславської громади, які взяли участь у другому турі всеукраїнських змагань “Сильні України” та показали високі результати: Богдана Бутовича, який став переможцем змагань, Володимира Гетьмана, Андрія Дем’янчука, Назара Лук’яненка, Артема Лук’яненка, Юрія Яременка, Микиту Бордуна та Сергія Вакуленка.
У Переяславі відкрили виставку художника Сергія Герасименка
Художник-іконописець створює військові ікони
Класичні ікони намагається осучаснити з дотриманням канонів
На виставці представили роботи створені до повномасштабного вторгнення та під час нього
На відкриття виставки завітало багато людей
Створені ікони на різних предметах війни – уламках снарядів, ракет, дошках від ящиків боєприпасів
Сергій Герасименко – військовий, з перших днів війни став до лав ТрО
Роботи створені на уламках рекет із Мощуна
Посестра художника Інеса приїхала разом із ним на відкриття виставки
Роман Мотузок поділився враженнями
На виставці грамотами та подарунками нагородили команду спортсменів-ветеранів Переяславської громади, які взяли участь у другому турі Всеукраїнських змагань “Сильні України”
Отець Іван Будняк сказав, що ікони завжди шанувалися у православній церкві
Нагадаємо, що 31 березня народний театр “Славія” Переяславського ЦКМ підготував вистави з нагоди Міжнародного дня театру. Деталі – тут.
Яна Малишко
Підтримайте Інформатор на Patreon та отримуйте значно більше ексклюзивного контенту. Оперативно читати наші новини ви зможете, якщо підпишитесь на канали в Telegram або Viber.