ЖИТТЯ

6 січня: який сьогодні день

6 січня — один з найважливіших днів для віруючих християн (протестантів та православних). Сьогодні відзначається Святвечір напередодні Різдва Христового за юліанським календарем.

У цей день також народилося багато відомих людей та відбулося немало важливих для історії подій, серед яких написання Тарасом Шевченком свого “Заповіту” у Переяславі. Подробиці розповідає Інформатор.

У СВІТІ В ЦЕЙ ДЕНЬ

Святвечір. Переддень Різдва традиційно відзначають вдома або в церкві. Вдень господині готують страви та прибирають хату, щоб на Різдво було чисто. Всі роботи проводять до першої зірки на небі. До того часу їсти не можна — годують лише дітей. Після появи першої зорі на небі на стіл накривають вечерю з 12 страв. Оскільки цього дня ще триває піст, на столі не має бути м’ясної та молочної їжі і яєць. Алкоголь також під забороною — замість нього п’ють узвар.

Всесвітній день дітей-сиріт війни. Щорічно напередодні цього свята фахівці управління соціального захисту населення проводять для дітей-сиріт і дітей, які залишилися без піклування батьків, які перебувають під опікою чи виховуються в прийомних сім’ях, різного роду заходи.

Іменини в цей день святкують Євгенія, Інокентій, Клавдія, Микола, Сергій.

ЦЕЙ ДЕНЬ В ІСТОРІЇ

1709 — полки Карла ХІІ та Івана Мазепи почали штурм Веприка.

1846 — у Переяславі у маєтку свого друга Андрія Козачковського Тарас Шевченко написав свій знаменитий “Заповіт”.

1919 — нота-відповідь Раднаркому Росії на ноту уряду УНР з приводу військової агресії Радянської Росії проти УНР: “Радянська Росія не воює проти УНР і російських військ (Червоної армії) в Україні немає”.

1928 — річка Темза, що вийшла з берегів, затопила деякі райони Лондона. 14 осіб загинули, водою були залиті підвали у Вестмінстері, рів Тауер, у галереї Тейт були пошкоджені 12 картин. Лондон залишився без телефонного зв’язку.

1928 — вперше в історії багатонаціональних держав Європи у Польщі сформовано виборчий блок національних меншин — представники українських, білоруських, німецьких та єврейських національних партій.

1939 — німецькі фізики Отто Ган і Фріц Штрассман повідомили про відкриття способу ділення ядер урану під дією нейтронів. Це був перший крок до практичного використання ядерної енергії.

1975 — на американському телеканалі NBC вперше вийшла в ефір гра “Wheel of Fortune”, відома як “Поле чудес”.

1978 — уряд Сполучених Штатів повернув Угорщині одну з її реліквій — корону святого Іштвана, яка зберігалася в США з часів Другої світової війни.

1992 — Республіка Бурунді і Республіка Джибуті визнали незалежність України.

1992 — Україна встановила дипломатичні відносини з Аргентиною.

1994 — у Детройті американська фігуристка Ненсі Керріган під час тренування на льоду зазнала атаки охоронця своєї суперниці Тоні Хардінг.

2015 — Литва зупинила на своїй території мовлення російських державних телеканалів РТР Планета, РенТВ та НТВ-Мир — за перекручення інформації про події в Україні.

2019 — Православна церква України отримала томос про автокефалію.

ХТО З ВІДОМИХ ЛЮДЕЙ НАРОДИВСЯ В ЦЕЙ ДЕНЬ

1412 — Жанна д’Арк (спалена на багатті в 1431 за звинуваченням у єресі і чаклунстві), національна героїня Франції.

1596 — Богдан Хмельницький (помер 1657), гетьман Війська Запорозького, український полководець і державний діяч.

1745 — Жак-Етьєнн Монгольф’є (помер 1799), молодший з двох братів Монгольф’є, винахідник повітряної кулі.

1822 — Генріх Шліман (помер 1890), німецький археолог, який розкопав легендарну Трою.

1938 — Адріано Челентано, італійський кіноактор, естрадний співак, режисер.

1939 — Валерій Лобановський (помер 2002), радянський і український футбольний тренер.

1955 — Роуен Аткінсон, англійський актор, режисер і сценарист (“Містер Бін”).

1986 — Ірина Шейк, російська супермодель.

Юлія Кравченко

Нагору