Переяслав Перейти на сайт

Найпопулярніші шахрайські схеми в інтернеті – як захистити свої гроші?

З початку війни в інтернеті з’явились нові шахрайські схеми. Як їх уникнути?

Під час війни шахраї не припиняють ошукувати громадян. Вони спекулюють на темі фінансової допомоги постраждалим, виманюють гроші нібито на допомогу українським військовим або на евакуацію цивільних громадян із небезпечних районів. Про це повідомляє Інформатор, посилаючись на Національний банк України.

Найпопулярніші схеми шахраїв

1. Знайома людина просить позичити грошей в особистому повідомленні в месенджері (соціальні мережі), це може бути хтось, із ким ви давно не спілкуєтесь.

Що робити

Зв’язатися з людиною телефоном, поштою, іншим месенджером і запитати про повідомлення. Якщо людина не надсилала повідомлення:

2. Повідомлення в месенджері або пост у соцмережах про надання фінансової допомоги, яку може отримати будь-хто. Гроші пропонують нібито від імені державних, міжнародних установ або банків. Повідомлення містить посилання на чат-бот або сайт, де можна дізнатись додаткову інформацію.

Що робити

3. Повідомлення про евакуаційний рейс за умови передплати.

Що робити

4. Продаж в інтернеті неіснуючих товарів за передплатою.

Що робити

5. Псевдопокупець запитує реквізити картки для оплати за товар на дошці оголошень і називає час здійснення переказу. У зазначений час його напарник під виглядом працівника служби безпеки банку телефонує і повідомляє, що для зарахування грошей необхідно активувати платіжну картку. Він диктує реквізити підконтрольних рахунків, видаючи їх за коди активації картки.

Що робити

6. Розсилання повідомлень начебто від офіційних установ про збір коштів на підтримку ЗСУ.

Що робити

Куди та як повідомляти про шахраїв (фото, посилання на ресурс, аудіо, відео)

Адміністрації месенджера — про користувачів, які порушують закон:

Кіберполіції, якщо стали жертвою злочину в інтернеті – посилання тут.

CERT-UA – про фішинг, зловмисне ПЗ, кібератаки за адресою cert@cert.gov.ua.

Нагадаємо, що 28 червня у Переяславі чоловік шахрайським способом через сайт “ОЛХ” заволодів 800 гривнями. Деталі дізнавайтесь тут.