Інформатор Переяслав

ЖИТТЯ

Вивчатимуть “русскій мір”, “рашизм”, Гоголя та український опір: у школах оновили програму

У школах оновили навчальну програму. Причина – повномасштабне вторгнення росіїї в Україну.

У школах оновили зміст навчальних програм. Над оновленням працювала робоча група, до якої увійшли представники провідних закладів вищої освіти, органів державної влади, депутати ВРУ, науковці, директори шкіл, учителі, а також представники громадських та неурядових правозахисних організацій, професійного середовища, ЗМІ. Зміна програми – це відповідь на виклики, які виникли у зв’язку з повномасштабною збройною агресією росії проти України. Про це повідомили у МОН, передає Інформатор.

У навчальні програми з “Історії України” та “Всесвітньої історії” для 6-11 класів та інтегрованого курсу “Історія: Україна і світ” для 10 класу внесли “погляд на СРСР як на державу російського типу”. Також програми орієнтують на вивчення не тільки інструментів насильства, якого в ХХ столітті зазнавали українці, а й опору йому.

Російсько-українську війну, що розпочалася в 2014 році, розглядатимуть окремим блоком. “Наголошується на геноцидних діях політичного керівництва і російського війська щодо українців, національному опорі проти агресії російської федерації та міжнародній підтримці України”.

Оновили також перелік термінів: “присвоєння сувернітету” (у значенні привласнення, захоплення суверенітету УСРР союзним центром), “русскій мір”, “рашизм”, замість вислову “політика русифікації” застосували вислів “політика російщення”, який точніше відбиває сутність явища, уточнили контекст застосування поняття “колабораціонізм”.

У змісті навчальної програми “Захисту України” також додали інформацію про сучасну російсько-українську війну та Героїв цієї війни, про досвід ведення бойових дій. Також доповнили теми розділів з вогневої підготовки, домедичної допомоги та цивільного захисту.

У програмі предмета “Основи здоров’я” додали питання про сигнали оповіщення населення, дії під час повітряної тривоги, обстрілу, надійне і ненадійне укриття, протимінний захист та поводження з вибухонебезпечними і незнайомими предметами, надання домедичної допомоги та психологічної самодопомоги.

Російсько-українську війну висвітлюватимуть і у програмах з правознавства та географії. Зокрема, у програмі з географії додали інформацію про Республіку Корея, її місце у сучасній політичній карті світу, модель економіки, міжнародні зв’язки України з Республікою Корея. Зміст програми з основ правознавства, громадянської освіти розширили вивченням питань, пов’язаних з правами людини, з російсько-українською війною та доповнили інформацією щодо Міжнародного гуманітарного права.

З програми “Зарубіжної літератури” прибрали твори російських і білоруських авторів і замінили на зарубіжних. Вивчатимуть творчість таких письменників, як Жан де Лафонтен, О. Генрі, Анна Ґавальда, У. Старк, Джон Бойн, Е. Шмітт, Йозеф Рот, А. Гранах тощо. Замість творів російських поетів включили шедеври світової лірики (П’єр Ронсар “До того, як любов у світ прийшла…”, Р. Бернс “Моя любов…”, Й.В. Ґете “До моїх пісень…”, Г. Гейне “Коли настав чудовий май…”, Адам Міцкевич “Непевність”).

Також у шкільному курсі “Зарубіжна література” вивчатимуть твори письменників, які писали російською мовою, але життя та творчість яких були тісно пов’язані з Україною – Гоголя, Короленка (за вибором вчителя), твір Булгакова “Собаче серце” (твір вивчається за вибором учнів і вчителя).

У списку творів для додаткового читання (для уроків позакласного читання і уроків резервного часу) залишили для вибору вчителем твори Ільфа і Петрова (“12 стільців”) та А. Кузнецова (“Бабин Яр”). Також визнали доцільним залишити вивчення творів кримськотатарського письменника Т. Халілова.

Із переліку рекомендованих для використання в освітньому процесі вилучили програми “Література (російська та зарубіжна)”, “Російська мова для загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням російською мовою” для 5-9 класів, програми з російської мови для загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням українською мовою/з навчанням російською мовою для 10-11 класів, “Російська мова та література (інтегрований курс) для загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням російською мовою” для 10-11 класів.

Нагадаємо, що університет Переяслава розпочне навчальний рік у офлайн-форматі. Деталі читайте за посиланням.

Нагору