Переяслав Перейти на сайт

Поминальні дні 2023: коли тривають, які традиції, чого не можна робити на кладовищі

Що варто знати про поминальні дні? Зібрали правила, традиції та обряди.

Традиційно в Україні поминальні дні називають проводами, гробками, могилками або поминками. За давньою українською традицією проводять їх протягом двох тижнів після Великодня. У цей час люди відвідують на кладовищах могили рідних і близьких. Традиція ця швидше народна, ніж церковна. Про це повідомляє УНІАН, передає Інформатор.

Оскільки Великдень у 2023 році припав на 16 квітня, то поминальні дні тривають із 17 до 30 квітня. Проте більшість українців вшановує померлих через тиждень після Великодня, тобто з 23 квітня. Ці дати є умовними і не підкріплені церковним календарем. Насправді відвідати могили близьким можна в будь-яку зручну дату. Традиція відвідування могил має язичницьке походження. Наші предки вірили, що померлі радіють, коли їхні могили відвідують і залишають їм їжу. Після приходу християнства церква безуспішно намагалася боротися з цією традицією. Щоб “узаконити” поминання близьких, у православний церковний календар запровадили язичницьке свято Радоницю.

Традиції та обряди Гробків в Україні

У цей період українці відвідують могили рідних, друзів і близьких, щоб вшанувати їхню пам’ять. На кладовищі проводять прибирання, щоб душі близьких бачили, що про них піклуються. Біля могили можна посадити рослини, пофарбувати огорожу. На могилу ставлять квіти, їжу, цукерки і часом алкоголь. Нерідко біля могили влаштовують застілля з рідними покійного. У північній Україні вважається неправильним сумувати в такі дні, адже це засмучує померлих.

Що не можна робити на кладовищі?

Нагадаємо, що у Переяславі заборонили використання штучних квітів. Як до цього ставляться пересічні містяни та продавці цього товару, дізнавайтесь у нашому сюжеті.

Підтримайте Інформатор на Patreon та отримуйте значно більше ексклюзивного контенту. Оперативно читати наші новини ви зможете, якщо підпишитесь на канали в Telegram або Viber.