ЖИТТЯ

Що робити, коли травмувався взимку: поради від МОЗ

Що роботи, якщо травмувався у зимовий період? Міністерство охорони здоров’я підготувало поради.

В Україні трішки раніше, ніж має за календарем, настала зима. У багатьох містах, зокрема Переяславі, складні погодні умови вже спричинили ожеледицю на дорогах та хідниках. Тож варто пам’ятати про небезпеку травматизму, яка у зимовий сезон зростає в рази. Серед найпоширеніших “зимових” травм – переломи рук та ніг, забої хребта, травми голови. Що робити у разі травми кінцівок, як не нашкодити, коли запідозрили перелом, розповіли у Міністерстві охорони здоров’я, повідомляє Інформатор.

Ознаки перелому залежать від того, який він: відкритий чи закритий. Якщо перелом відкритий (із пошкодженням шкірного покриву), в його місці буде болюча рана. Можлива також кровотеча. У разі такого перелому порушуються функції пошкодженої кінцівки, вона може стати незвично рухливою або набути неприродного положення.

Закритий перелом також може характеризуватися болем, неприродним положенням або деформацією кінцівки, її незвичною рухливістю. Утім за такого перелому не порушується цілісність шкіри, натомість під нею може утворюватися гематома (синець), а сама нога чи рука можуть суттєво набрякати.

Як надати медичну допомогу людині, яка має підозру на перелом кінцівки?

Перш ніж надавати допомогу, переконайтеся, що вам, травмованому і людям навколо нічого не загрожує. Заспокойте людину, яка травмувалася, поясніть свої подальші дії та зателефонуйте за номером 103 для виклику бригади екстреної медичної допомоги. Будьте уважними до вказівок диспетчера та дотримуйтеся їх.

Якщо перелом відкритий, потрібно:

  • розрізати одяг та оглянути рану;
  • якщо є кровотеча – неодмінно її зупинити (накласти пов’язку, що тисне, або кровоспинний джгут вище рани);
  • після зупинки кровотечі – накласти на рану стерильну чисту пов’язку;
  • допомогти травмованій людині прийняти положення, яке завдає найменше болю;
  • якщо ви пройшли відповідне навчання – знерухомити ушкоджену кінцівку. Якщо ж не маєте потрібної кваліфікації – не чіпати її;
  • вкрити людину термоковдрою або ковдрою;
  • наглядати за нею до приїзду медиків;
  • у разі погіршення стану до приїзду бригади “екстренки” – зателефонувати за номером 103 ще раз.

Якщо перелом закритий, потрібно:

  • допомогти травмованій людині прийняти положення, яке завдає найменше болю;
  • якщо ви пройшли відповідне навчання – знерухомити ушкоджену кінцівку, якщо ж не маєте потрібної кваліфікації – не чіпати її;
  • вкрити людину термоковдрою або ковдрою;
  • постійно наглядати за людиною до приїзду медиків;
  • у разі погіршення її стану до приїзду бригади екстреної медичної допомоги – зателефонувати за номером 103 ще раз.

Якщо травмована людина знепритомніла і не має ознак життя, розпочніть серцево-легеневу реанімацію.

Будьте уважні та обережні на вулицях: носіть взуття й одяг, що відповідають сезону, плануйте для пересування трохи більше часу, щоби не поспішати, витягайте руки з кишень, коли йдете, уважно дивіться, куди ступаєте.

Нагадаємо, що у МОЗ радили, чим зайнятися під час блекаутів, щоб не втратити здоровий глузд. Більше читайте тут.

Підтримайте Інформатор на Patreon та отримуйте значно більше екслюзивного контенту. Оперативно читати наші новини ви зможете, якщо підпишитесь на канали в Telegram або Viber.

Нагору