Чим запам’ятається тиждень, що минає? Найголовніші новини Переяславщини – в одній публікації.
Минув ще один насичений подіями тиждень на Переяславщині. Протягом нього були кримінальні порушення, ДТП та пожежа. Окрім того у місті відкрили меморіальну дошку художниці Ганні Самутіній, а також провели декілька творчих заходів. Все це та інше Інформатор зібрав у традиційному суботньому дайджесті.
НА ВІЙНІ ЗАГИНУВ СЕРГІЙ СЕМЕНІКІН
23 квітня у населеному пункті Святогірськ Краматорського району, що на Донеччині, загинув солдат Збройних сил України Сергій Семенікін із Переяслава. Йому було 38 років.
У ПЕРЕЯСЛАВІ СТАЛАСЬ ДТП МІЖ МОТОЦИКЛІСТОМ ТА АВТОМОБІЛЕМ
28 квітня у Переяславі на вулиці Покровській сталася ДТП. Мотоцикл Kawasaki зіткнувся з автомобілем Audi A4.
Переяславець 1999 р.н., керуючи мотоциклом, не обрав безпечної швидкості руху і зіткнувся з автомобілем Audi A4, яким керував житель села Пристроми (Студениківська ТГ) 1980 р.н. Автомобіль та мотоцикл їхали у попутному напрямку.
Мотоцикліста із переломом тазу доставили до Переяславської БЛІЛ.
Правоохоронці відкриють кримінальне провадження за статтею 286 (Порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особою, яка керує транспортним засобом, що спричинило потерпілому середньої тяжкості тілесне ушкодження).
ПОЛІЦЕЙСЬКІ ЗУПИНИЛИ АВТОМОБІЛЬ, ВОДІЙ ЯКОГО ЙМОВІРНО ВЧИНИВ КРИМІНАЛЬНЕ ПРАВОПОРУШЕННЯ
30 квітня у Переяславі на вулиці Золотоніське шосе інспектори поліції зупинили автомобіль ЗАЗ-Daewoo. Під час перевірки документів та звірки номерів агрегатів транспортного засобу виявили, що панель з ідентифікаційним номером кузова вварена кустарним методом, а дублююча табличка VIN-коду знищена.
Також поліціянти помітили розбіжність у роках випуску, які зазначені на вітрових вікнах та у свідоцтві про реєстрацію транспортного засобу.
Оскільки ця подія має ознаки кримінального правопорушення, інспектори викликали на місце події слідчо-оперативну групу.
БРАКОНЬЄР НЕЗАКОННО ВИЛОВИВ 78 КІЛОГРАМІВ РИБИ
28 квітня працівники Київського рибоохоронного патруля разом з водною поліцією на Канівському водосховищі біля села Хоцьки (Циблівська ТГ) затримали чоловіка, який порушував правила рибальства. Він виловлював рибу з гумового човна за допомогою двох сіток. У такий спосіб незаконно добув 78 кілограмів риби: 33 сріблясті карасі та 44 лящі. Завдав збитків на 124 тисячі 729 гривень.
На порушника склали адмінпротокол за ч. 4 ст. 85 (Грубе порушення правил рибальства, рибальство із застосуванням вогнепальної зброї, електроструму, вибухових або отруйних речовин, інших заборонених знарядь лову, промислових знарядь лову особами, які не мають дозволу на промисел, вилов водних живих ресурсів). Йому загрожує штраф від 340 до 680 гривень з конфіскацією знарядь та незаконно добутих водних біоресурсів чи без такої.
У ПЕРЕЯСЛАВІ ГОРІЛА СУХА
29 квітня до оперативно-диспетчерської служби надійшло повідомлення про загоряння трав’яного настилу в Переяславі на вулиці Петропавлівській. На місце події направили одне відділення 27-ї ДПРЧ у складі 3 осіб.
Рятувальники прибули на місце події та виявили, що горить трав’яний настил на площі 0,05 га. Ліквідували пожежу менш ніж за годину. Вогонь знищив траву. Ніхто не постраждав.
У МІСТІ ЗАПРАЦЮВАЛИ ДВА ГОЛОВНІ ФОНТАНИ
2 травня у Переяславі після зимової паузи відновили роботу два головні фонтани: у сквері “Серце Переяслава” біля Вознесенського собору та у сквері Шимченка біля відділу ДРАЦС. Підключили їх, як і завше, комунальники.
З настанням довгоочікуваного тепла сьогодні працівники цеху “Благоустрій” КП ВУКГ провели ретельне прибирання, перевірку систем та запуск фонтанів у нашому місті
Торік же фонтан у сквері “Серце Переяслава” запрацював 17 травня.
МЕМОРІАЛЬНУ ДОШКУ ХУДОЖНИЦІ ГАННІ САМУТІНІЙ ВСТАНОВИЛИ НА ФАСАДІ БУДИНКУ, ДЕ ВОНА ЖИЛА
3 травня у Переяславі на фасаді будинку на вулиці Богдана Хмельницького, 59 відкрили меморіальну дошку Заслуженій художниці України та почесній жительці міста Ганні Самутіній. Приурочили це до 95-ї річниці від дня її народження. Встановили дошку за бюджетні кошти.
Ганна Самутіна народилася у селі Ташань (зараз – Ташанська ТГ), свої останні 20 років жила і творила у Переяславі, саме в цьому будинку, де відтепер розміщена пам’ятна дошка. 1 травня художниці виповнилося б 95 років (померла 16 квітня 2009 року). Після себе мисткиня залишила великий творчий спадок: гобелени, кераміка, живописні картини, книжкова графіка, ескізи костюмів для кіностудій, монументальні композиції на фасадах будівель та інтер’єрах. Символізм, монументалізм та декоративізм стали вирішальними в її творіннях.
На відкритті дошки виступила заступниця міського голови Переяслава з гуманітарних питань Оксана Степаненко: “Такі люди як Ганна Самутіна творили та були фундаментом культурної спадщини нашого міста та України. Наше головне спільне завдання, зокрема міської ради – зберегти пам’ять художниці та її творчий доробок для прийдешніх поколінь, аби нащадки пам’ятали, а ми милувалися її картинами”.
Урочисто відкрили меморіальну дошку секретарка Переяславської міської ради Лідія Оверчук та директора художньої школи імені Петра Холодного Ірина Кузьмицька. Після цього присутні клали поруч квіти.
У МУЗЕЇ КОБЗАРІ ПЕРЕД ВЕЛИКОДНЕМ СПІВАЛИ НА БАНДУРІ ТА КОБЗІ
1 травня у музеї кобзарства в Переяславі провели передвеликодню зустріч із братчиками Київського кобзарського цеху, цех-майстром Миколою Товкайлом, Сергієм Волченком та Віталієм Кобзарем. Вони розповіли про кобзарство та виконали історичні думи, канти та псальми на бандурі та кобзі.
Цього дня у музеї, аби насолодитись звучанням стародавніх інструментів, зібралося близько 30 людей. Півтори години кобзарі знайомили присутніх з кобзарством та виконували різноманітні композиції, зокрема, на великодню тематику та релігійні твори, а також думи про Україну, побутові, історичні та козацькі пісні.
Кандидат історичних наук, переяславець Микола Товкайло розповів, що братчики намагаються продовжити традицію кобзарства: “Співаємо те, про що співали бандуристи, яких ми наслідуємо, проте пісні вже відшліфовані часом та вдосконалені. Це наша епіка, думи, історичні пісні, балади, а також канти і псальми. Якщо простою мовою, то ми славимо Бога, нашу Україну, козаків, наше військо та його звитягу – це наша головна діяльність”.
В УНІВЕРСИТЕТІ ТЕАТРАЛЬНА СТУДІЯ “STADWAY” ПОКАЗАЛА БЛАГОДІЙНУ ВИСТАВУ “КАЙДАШЕВА СІМ’Я”
30 квітня в актовій залі Університету Григорія Сковороди в Переяславі театральна студія StudWay під керівництвом Валентина Герасименка показала благодійну виставу “Кайдашева сім’я” за мотивами твору Івана Нечуя-Левицького. На ній зібрали 3 тисячі 627 гривень на ЗСУ.
У залі зібралося близько сотні гладачів, а на сцені панувала атмосфера XVIII-XIX століття. Цікаво, що їжу у виставі використали справжню – борщ готували самі студентки. Тривало дійство близько 30 хвилин, за цей час актори-аматори віддалися грі на повну. Глядачі із захватом спостерігали за розвитком сюжету та палкими суперечками між головними героями.
Наприкінці вистави керівник студії StudWay, студент університету, фахівець відділу освіти, культури, сім’ї, молоді та спорту Ташанської сільської ради Валентин Герасименко сказав глядачам, що виставу довелося трішки скоротити, адже мали багато змін у акторському складі. Двоє хлопців, які грали головні ролі, за два тижні до прем’єри відмовилися, тож команда намагалася знайти їм заміну. Загалом же студія мала місяць на підготовку вистави. Півтора місяця до цього зайняли акторські заняття, щоб зрозуміти, хто на що здатен.
Валентин Герасименко розповів Інформатору, що ідея вистави виникла у голови Студентської ради університету Богдана Цупка: “Ми якось за кавою із ним зустрілися, і він запросив мене відновити театральну студію. Спочатку я відмовився, а потім, напевно, через пів року ми знову зустрілися і я погодився. Раніша студія називалася Broadway, а зараз StudWay, тому що вона все ж таки студентська. Саме виставу “Кайдашева сім’я” захотів акторський склад. Я ж хотів зовсім іншу, адже вже мав змогу працювати із п’єсою “Кайдашева сім’я” Івана Нечуя-Левицького. Проте не міг відмовити своїм акторам, до того ж у нас вже був підготовлений сценарій”.
В МУЗЕЇ ПРОСТО НЕБА ЧАСТУВАЛИ УКРАЇНСЬКИМИ СТРАВАМИ ТА ЗБИРАЛИ ГРОШІ НА ЗСУ
27 квітня на території музею просто неба в Переяславі провели благодійний захід “Традиційна українська кухня” на підтримку Збройних сил України. За даними організаторів, зібрали близько 10 тисяч гривень.
Протягом дня три команди кухарів – “Майстер-шеф імені Григорія Сковороди”, “Зроблено в Україні” та “Круть Верть” – змагалися за звання авторів найсмачніших українських страв та збирали донати на потреби військових. Переможців визначали за допомогою онлайн-голосування.
У підсумку перемогу здобула університетська команда “Майстер шеф імені Григорія Сковороди”, до складу якої увійшли активні студенти та викладачі факультету природничої освіти на чолі з деканом Юрієм Козубенком. Кожну з команд нагородили почесним дипломом.
Гості музею могли не лише скуштувати смачні домашні страви української кухні – куліш, налисники чи голубці, – а й зробити світлини у фотозонах, придбати щось на ярмарку виробів народно-ужиткового мистецтва, взяти участь у майстер-класах з виготовлення різноманітних виробів рукоділля. У цей час тривала концертна програма з українськими піснями.
ДАР’Я СЕМЕНЧУК ВІДКРИЛА У ПЕРЕЯСЛАВІ СТУДІЮ “DANCE VICTORY”
Дар’я Семенчук – хореографиня та керівниця студії бального танцю “Dance Viсtory” Переяславського центру культури та мистецтв. До Міжнародного дня танцю, який щорічно відзначають 29 квітня, розповіла нашій журналістці про себе, власний колектив та особливості роботи хореографа.
Дар’я Семенчук народилася у місті Стаханов Луганської області (зараз Кадіївка – ред.). Закінчила факультет бальної хореографії Київського університету культури і мистецтв. Близько 15 років працює хореографом. У Переяславі опинилася у 2014 році, коли почалася війна. Тоді ж почала працювати у Києві в колективі спортивного бального танцю ”Dance Viсtory”, який і спонукав до зародження студії у Переяславі згодом.
Повне інтерв’ю можете прочитати тут.
ЩО ЖИТЕЛІ ПЕРЕЯСЛАВА ЗНАЮТЬ ПРО ВЕЛИКДЕНЬ ТА ІСУСА ХРИСТА
Цьогоріч 5 травня православні християни відзначатимуть одне з головних християнських свят – Великдень. Цього дня люди збираються за родинним столом та відтворюють давні традиції, які протягом століть передаються від покоління до покоління. Проте звідки вони походять, розуміють далеко не всі.
“КРИСТАЛ” ЗДОБУВ ПЕРШУ ПЕРЕМОГУ, А BOSS ТА JUK STORE ЗІГРАЛИ ФАНТАСТИЧНИЙ МАТЧ
27 квітня відбувся четвертий тур чемпіонату Переяславщини з мініфутболу 5х5 “Ліга дворів”. BOSS та Juk Store зіграли наразі найкращий матч турніру, “Кристал” сенсаційно здобув першу перемогу, а Farmer’s food й надалі утримує перше місце.
Результати матчів 3 туру:
- Juk Store – BOSS 8:4 (Столяренко В (2 голи), Лисенко П (2 голи), Лисенко А, Цапук І, Митрофаненко В. – Погодін О (2 голи), Цапук Д, Висоцький П.)
- “Кристал” – “Бурти” 4:2 (Глаженко А (2 голи), Остапенко М, Михайловський Ю. – Товкач П (2 голи.)
- Мирне – Велика Каратуль 14:1 (Мельник М (5 голів), Карпенко Р (3 голи), Килимовський О (2 голи), Марченко Р (2 голи), Іващенко В, Совгир С. – Полудений Р.)
- Farmer’s food – Циблі 4:1 (Іващенко І, Середні П, Жила П, Левченко С. – Автогол.)
- Ratybor – Вовчків 4:5 (Бабицький Є (2 голи), Мальченко М (2 голи) – Западнюк І (3 голи), Федоренко М, Розовик О.)
4 травня у п’ятому турі будуть такі матчі:
- 10:00 Ratybor – Farmer’s food
- 11:00 Циблі – “Кристал”
- 12:00 Мирне – Juk Store
- 13:00 Велика Каратуль – Вовчків
- 14:00 BOSS – “Бурти”
Нагадаємо, що минулого разу в підсумках тижня ми розповідали про кримінал, музей Самутіної та нові сакури. Читайте матеріал за посиланням.
Підготувала Яна Малишко
Підтримайте Інформатор на Patreon та отримуйте значно більше екслюзивного контенту. Оперативно читати наші новини ви зможете, якщо підпишитесь на канали в Telegram або Viber.