Переяслав Перейти на сайт

Нова очільниця “Зустрічі”, допомога від депутатів та меморіальні дошки: яким був цей тиждень на Інформаторі

Чим запам’ятається тиждень, що минає? Найголовніші новини Переяславщини – в одній публікації.

Цього тижня у Переяславі призначили нову очільницю молодіжного центру “Зустріч” Катерину Легеньку, народні депутати України від партії “Слуга народу” передали допомогу волонтерам та поспілкувались про проблеми з внутрішньо переміщенними особами. А в університеті Григорія Сковороди зібрали півтори тонни російських книг, щоб допомогти ППО та провели благодійний ярмарок. Все це та інше Інформатор зібрав у традиційному суботньому дайджесті.

НА ВІЙНІ ЗАГИНУВ НАЦГВАРДІЄЦЬ БРОНІСЛАВ КОВКРАК

23 березня під час виконання бойового завдання у результаті удару FPV-дроном на околиці населеного пункту Роботине Пологівського району Запорізької області загинув молодший сержант Національної гвардії України Броніслав Ковкрак 1993 р.н. із Єрківець (Дівичківська ТГ). Він вважався зниклим безвісти. 13 жовтня надійшла постанова про збіг ДНК.

Служив стрільцем 3 відділення 1 взводу оперативного призначення 3 батальйону оперативного призначення.

ВІДКРИЛИ МЕМОРІАЛЬНІ ДОШКИ ВІЙСЬКОВИМ РОМАНУ ШАПОВАЛУ ТА СЕРГІЮ ПИРОГУ

15 жовтня на засіданні виконавчого комітету міськради Переяслава відділу освіти надали дозвіл на встановлення меморіальної дошки загиблому 30-річному військовому Роману Шаповалу. У липні таке ж рішення ухвалили щодо меморіальної дошки військовому Сергію Пирогу. Розмістили їх на фасаді гімназії у Гланишеві (Переяславська ТГ), що на вулиці Покровській, 22, де навчалися чоловіки.

18 жовтня відкрили меморіальні дошки Роману Шаповалу та Сергію Пирогу. Обидві дошки виготовили та встановили за рахунок однокласників. Виготовленням дошок займалася підприємиця Галина Репа.

НА ФАСАДІ ШКОЛИ ВІДКРИЛИ МЕМОРІАЛЬНУ ДОШКУ ВІЙСЬКОВОМУ ОЛЕГУ ГОРДІЄНКУ

18 жовтня у Пристромах (Студениківська ТГ) на фасаді місцевої гімназії відкрили меморіальну дошку випускнику школи, військовому Олегу Гордієнку, який загинув у російсько-українській війні.

На подвір’ї школи зібралася родина Олега Гордієнка, мама та сестра, також долучилися учні школи, односельці та всі небайдужі. Разом із настоятелем Храму Архістратига Михаїла, протоієреєм Іваном присутні помолилися за усіх загиблих воїнів і поклали квіти до їх могил на місцевому кладовищі. Відкрила меморіальну дошку мати воїна, Валентина Гордієнко. Встановити ж її допомогло місцеве господарство “Укрпромстач”.

У 2016 році Олега призвали на строкову службу. У квітні 2022 року його мобілізували. Він був гранатометником, старшим солдатом механізованого відділення. 14-го серпня 2022 року загинув в боях за населений пункт Івано-Дар’ївка Бахмутського району Донецької області. У нього залишилися батьки, старший брат, сестра та дружина. Товариші по службі відзначають його надзвичайну хоробрість і відданість побратимам.

Олег Гордієнко народився 23 березня 1995 року в селі Пристроми. З 2001 по 2010 рік навчався у місцевій школі. Потім вступив до Березанського професійного аграрного ліцею, закінчив його у 2013 році та отримав фах кухаря.

“Більшість із них (присутніх) знали Олега, когось він тримав на руках, із кимось ганяв м’яча, а тепер він щоранку зустрічатиме їх на вході у школу і вони будуть вітатися до нього, бо відтепер він янголом берегтиме школу, до якої ходив”, – написали у повідомленні.

РОСІЯНИ ЗАВДАЛИ ПОВІТРЯНИХ АТАК ДРОНАМИ ТА РАКЕТАМИ

15 жовтня російські війська атакували Миколаївщину 7-ма зенітними керованими ракетами С-300/400, Чернігівщину та Сумщину двома керованими авіаційними ракетами Х-59. Також випустили 17 ударних БпЛА. У Київському регіоні по дронах працювали сили ППО – ворожі цілі знищили. Падіння уламків фіксували на відкритих ділянках місцевості поза межами населених пунктів. Влучань в об’єкти критичної та житлової інфраструктури не допустили. Постраждалих немає.

16 жовтня завдали удару по Донеччині зенітною керованою ракетою С-300/400, керованою авіаційною ракетою Х-59 по Чернігівщині. Також випустили 136 ударних БпЛА. У Київській області тривога тривала понад 12 годин. Ворожі цілі знищили. Внаслідок падіння уламків в одному із садових товариств сталося загоряння приватного будинку. Пожежу ліквідували. Будівля зазнала значних руйнувань. Також згорів автомобіль, що стояв поруч. Пошкоджено ще один будинок, господарчі приміщення та паркан. Влучань в об’єкти критичної чи житлової інфраструктури не допустили. Постраждалих серед населення немає. У Києві усі ворожі БпЛА, які загрожували Києву, знешкодили на підступах до столиці.

17 жовтня керованою авіаційною ракетою Х-59, а також 56-ма ударними БпЛА та безпілотниками невстановленого типу. На Київщині всі ворожі цілі знищили. Внаслідок падіння уламків у одному з фермерських господарств сталося загоряння підсобного приміщення. Пожежу ліквідували. Влучань в об’єкти критичної чи житлової інфраструктури не було. Постраждалих немає.

Всі російські БпЛА, які виявили в повітряному просторі над Києвом та на підступах до міста, знешкодили. Попередньо, внаслідок атаки у Деснянському районі пошкоджено багатоквартирний житловий будинок. На трьох поверхах будинку пошкоджені вікна та внутрішнє оздоблення кімнат. Даних щодо постраждалих не надходило.

18 жовтня ударними БпЛА типу “Shahed” та дронами невстановленого типу. На Київщині в регіоні фіксували рух ворожих БпЛА та працювали сили ППО. Всі ворожі дрони, які загрожували Києву та рухалися у бік столиці, були знешкоджені. Бойова робота в повітряному просторі Києва на його підступах велася понад 4,5 години. За даними оперативного зведення, в місті без потерпілих та руйнувань.

У ПЕРЕЯСЛАВІ АВТОМОБІЛЬ ЗБИВ ЧОЛОВІКА, ЯКИЙ РАПТОВО ВИЙШОВ НА ДОРОГУ

15 жовтня у Переяславі на вулиці Михайла Грушевського сталася ДТП. Автомобіль ВАЗ-21093 збив чоловіка, який раптово вийшов на дорогу. Його госпіталізували.

За попередніми даними від поліції, автомобіль ВАЗ-21093 під керуванням місцевого жителя 2001 р.н. їхав вулицею Михайла Грушевського поруч з ліцеєм “Патріот”. Зі слів самого водія, чоловік, рухаючись тротуаром, раптово вийшов на дорогу. Внаслідок цього авто наїхало на нього.

Постраждалого без свідомості госпіталізували до Переяславської БЛІЛ. Попередньо, у нього відкрита черепно-мозкова травма та підозра на крововилив у мозок.

За попередніми даними, за цією справою правоохоронці мають відкриюти кримінальне впровадження за ч. 1 ст. 286 (Порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особою, яка керує транспортним засобом, що спричинило потерпілому середньої тяжкості тілесне ушкодження).

МОЛОДІЖНИЙ ЦЕНТР “ЗУСТРІЧ” ОЧОЛИЛА КАТЕРИНА ЛЕГЕНЬКА

12 жовтня депутат міської ради Переяслава Андрій Іващенко повідомив, що вступив до лав Збройних сил України. Він, зокрема, заснував та керував молодіжним центром “Зустріч”, місцем, де вирувало життя дітей та молоді міста. Наразі його посаду зайняла методистка молодіжного центру Катерина Легенька.

За працівниками, призваними на військову службу під час мобілізації, має зберігатися місце роботи та посада. Тож Катерину Легеньку призначили керівницею молодіжного центру “Зустріч” на період служби Андрія Іващенка.

– На цю посаду обрали саме її, адже вона знає всю роботу, має досвід та найдовше працювала у центрі разом з Андрієм Іващенком. А молодіжний центр – це окрема специфіка роботи, звітність, робота з молоддю. Катерина знає всі моменти, які стосуються цієї роботи, – сказав начальник відділу культури і туризму міськради Переяслава Валентин Шуткевич.

Додав, що розглядали й інші кандидатури, проте зупинилися саме на цій. Наразі, за його словами, триває перехідний процес та передача майна, формується команда, графік роботи центру.

– 7 жовтня в центрі буде проводитись просвітницький захід від “Ради церков Переяславщини”. Тобто молодіжний простір не припиняє свою роботу, він буде функціонувати та розширювати своє коло діяльності, – резюмував Шуткевич та пообіцяв у майбутньому більше деталей.

Катерина Легенька навчалася у Національному транспортному університеті за спеціальністю “Екологія”. Влаштувалася на роботу у молодіжний центр “Зустріч” після двомісячного стажування у міській раді Переяслава, яке проходила у відділі культури та туризму.

НАРОДНІ ДЕПУТАТИ ВІД ГО “ВПО УКРАЇНИ” ПРИВЕЗЛИ ВОЛОНТЕРКАМ ДОПОМОГУ ТА ДІЗНАЛИСЬ ПОТРЕБИ ПЕРЕСЕЛЕНЦІВ

14 жовтня народні депутати України від партії “Слуга народу”, які є представниками громадської організації “ВПО України”, відвідали любительське об’єднання “Трудівниця” клубу мікрорайону Трубайлівка у Переяславі. Передали допомогу, поспілкувались про проблеми з внутрішньо переміщенними особами.

Приїздили нардепи Олександр Федієнко, Максим Ткаченко, Павло Фролов. Від ГО “ВПО України” вони їздять містами країни, щоб надавати гуманітарну допомогу та вирішувати проблеми внутрішньо переміщенних осіб. Співзасновник організації Максим Ткаченко розповів про волонтерську діяльність та познайомив “трудівниць” із колегами, які також будуть допомагати надалі: “Я сам із Луганська, інші також переселенці з 2014 року. На початку повномасштабного вторгнення ми об’єдналися, і дотепер продовжуємо об’єднувати небайдужих. Ми щодня їздимо з ними містами України, можна сказати живемо у дорозі. Зате цілодобово я проводжу час зі своїми земляками”.

Окремо у коментарі Інформатору Ткаченко розповів, що як народний депутат не може бути осторонь цих проблем: “От бачите, скільки таких людей лише у Переяславі. А є місця, куди люди переїхали десятками та сотнями тисяч. Допомагаємо чим можемо, гуманітарна допомога майже закінчилась, та ми продовжуємо її шукати. Прямо зараз підходять родини з проханнями про обігрівачі, ми кожну заявку будемо намагатись виконати. Просимо усіх небайдужих жителів Переяслава допомогати ВПО. Це люди, які потрапили в біду, що могла статися з кожним”.

У голови тимчасової спеціальної комісії при Верховній раді з питань ВПО Павла Фролова нещодавно був день народження. Замість святкувань провели аукціон. “Зібрані кошти ми витрачаємо на благодійність. Були на Полтавщині після трагедії, яка сталась в Інституті зв’язку. А зараз від всієї команди надаємо вам частину грошей на матеріали”, – сказав Ткаченко та передав їх керівниці волонтерських процесів об’єднання “Трудівниці” Тетяні Дейнезі.

Також ГО “ВПО України” подарувала волонтеркам блокноти, солодощі та власну відзнаку. “Це наша внутрішня дружня відзнака за важливу працю. За ці 2 з половиною роки ми проїхали всю Україну вздовж і впоперек. Наприкінці року хочемо зробити невеличку церемонію подяки організаціям, обласним адміністраціям та деяким міським головам. Згадаємо і про вас”, – зазначив Максим Ткаченко.

Павло Фролов нагадав про програму “ЄВідновлення”, за якою, як виявилось, є проблеми з виплатами. Він сказав, що зараз працюють над трьома законопроєктами для покращення умов ВПО. Вони стосуються житлової нерухомості, пріоритетності подружжя з дітьми та грошової допомоги.

Після вручення подарунків та подяк Олександр Федієнко, який систематично активно працює у Переяславі, залишився з людьми для обговорення та вирішення питань з опаленням, житлом та продуктами для внутрішньо переміщенних осіб.

Тетяна Дейнега тим часом розповіла Інформатору, що “трудівниці” плетуть сітки щоденно: “Я й сама ходжу сюди кожного дня. Все ж у мене двоє дітей на війні. З початку діяльності, 5 березня 2022 року, ми сплели 157 тисяч квадратних метрів сіток”.

У МІСТІ ВИДАЛЯТЬ 15 АВАРІЙНИХ ДЕРЕВ ТА КРОНУЮТЬ 21

На засіданні виконкому міськради Переяслава 15 жовтня затвердили акти обстеження зелених насаджень від 14 жовтня. Згідно із ними, у місті видалять 15 аварійних дерев, а кронують – 21.

Переяславське ВУКГ має видалити дерева за такими вулицями у Переяславі:

Проведуть кронування та санітарне обрізання за такими адресами:

В УНІВЕРСИТЕТІ ПЕРЕЯСЛАВА ЗІБРАЛИ ПІВТОРИ ТОННИ РОСІЙСЬКИХ КНИГ, ЩОБ ДОПОМОГТИ СИЛАМ ППО

Наприкінці літа Університет Григорія Сковороди в Переяславі спільно з молодіжним центром “Зустріч” запустив локальний збір російських книжок на переробку. Таким чином долучилися до загальнонаціональної ініціативи книгарні “Сенс” та ГО “Україна без сміття”. Зібрали близько півтори тонни книг, з яких отримали понад 9 тисяч гривень для збору на ЗСУ.

Мовний омбудсмен переяславського університету Максим Левченко сказав, що вперше ідею такого збору висловили самі переяславці ще навесні цього року: “Коли ми проводили акцію “Вільні читають українською”, в рамках якої передали понад 850 україномовних книг бібліотекам деокупованих територій, мене часто запитували :”А що робити з російською, російськомовною літературою?”. Спілкувалися щодо цього з Уповноважений із захисту державної мови Тарасом Кременем, а згодом почули про загальнонаціональну ініціативу, до якої вирішили локально долучитися”.

За словами Левченка, велику частку літератури принесли до пункту у молодіжному центрі “Зустріч”. Активно долучилася й бібліотека університету. Студенти, активісти Наукового товариства університету допомогли у сортуванні принесеного. “Коли побачили, що сума на вагах сягнула понад тонну зрозуміли, що не обійдемося без підтримки представників мобільної станції “Україна без сміття”, які забезпечили логістику та перевезли усе акумульоване. Уже там підрахували, що вивезли 1390 кілограмів макулатури на суму 9035 гривень”, – зазначив Левченко.

Засновник книгарні “Сенс” Олексій Ерінчак повідомив, що у межах акції зібрали понад 25 тонн російськомовної літератури, яку вже здали на переробку і виручили 150 тисяч гривень на потреби Сил протиповітряної оборони ЗСУ. Планують зібрати понад 7 мільйонів гривень на мобільну станцію ППО MECHATRONICS для 101-ї бригади ППО. “Автори ідеї не ми – першопрохідцями, ще у 2022 році, була найстаріша у столиці книгарня “Сяйво книги”. У 2024 році цю ініціативу разом з благодійним фондом “Гуркіт” підхопили ми”, – зазначив Ерінчак.

НА ЯРМАРКУ В УНІВЕРСИТЕТІ ЗІБРАЛИ ПОНАД 55 ТИСЯЧ ГРИВЕНЬ НА ЗСУ

15 жовтня в Університеті Григорія Сковороди в Переяславі на виставці-ярмарку страв національної кухні та чемпіонаті зі швидкісного поїдання вареників зібрали 55 тисяч 768 гривень для Збройних сил України.

На ярмарку було чимало страв української кухні. Можна було скуштувати солоні та солодкі вареники й млинці, канапки й пироги з різною начинкою, домашні ковбаски, борщ, голубці, плов та багато іншого. Працівники університету Інна Рубан та Анна Самолюк продавали власноруч в’язані вироби.

Попередньо ж кожен із факультетів продумував, який асортимент товару запропонує до продажу, як оформить своє торгове місце та як буде закликати потенційних покупців, аби зібрати якнайбільше коштів захисникам.

Страви факультетів оцінювали ректор Віталій Коцур, заступник голови профспілкового комітету Михайло Бойко та фахівець відділу документообігу та діловодства Наталія Савченко. Переможці за номінаціями були такими:

У конкурсі “Найкращий стіл” факультет природничої освіти виборов перше місце. Факультет мистецтв, менеджменту, педагогіки і психології завоював друге місце, а третє – факультет гуманітарної освіти і соціальних технологій.

Також відбувся щорічний чемпіонат зі швидкісного поїдання вареників. Участь взяли голови студентських рад факультетів. Переможницею стала Юлія Сентіщева із факультету природничої освіти.

Зрештою на ярмарку вдалося зібрати 50 тисяч 268 гривень. Ще 5 тисяч 500 гривень передав факультет гуманітарної освіти і соціальних технологій, які назбирали завдяки власному розіграшу, присвяченому до Дня Незалежності. Усі кошти передадуть бійцям 110-ї окремої механізованої бригади імені генерал-хорунжого Марка Безручка, які зараз боронять Україну на сході.

ДО ПЕРЕЯСЛАВА ПРИЇЗДИВ ПРОДЮСЕР “1+1 media” АКІМ ГАЛІМОВ

11 жовтня до Університету Григорія Сковороди в Переяславі приїздив український журналіст, сценарист, продюсер, автор документально-історичних проєктів, зокрема, YouTube-каналу “Реальна історія” Акім Галімов. У форматі квізу говорили про символіку Україну, добу козацтва та міфи радянщини. Зустріч відбулася у рамках проєкту “Платформу можливостей”.

КОЛИ ВПЕРШЕ ЗГАДУЄТЬСЯ НАЗВА “УКРАЇНА”?

– У росії кажуть, що Україну створив Ленін, або що перша згадка була 1991 року. Насправді цю назву вперше можна було побачити у Іпатіївському літописі 1187 року. Там зазначається, що “вся Україна плакала за переяславським князем Володимиром Глібовичем”.

ЯК РОЗШИФРОВУЄТЬСЯ СИМВОЛ УКРАЇНСЬКОГО ТРИЗУБА?

– Ми спілкувались з багатьма істориками з приводу цього питання. Найбільш логічна версія, яка сьогодні існує, каже, що цей знак поки ніяк не розшифровується. Археологи знаходять те, що можна вважати тризубом, у знахідках сарматських племен. Це приблизно ІІ століття до нашої ери. Знак, яким ми сьогодні користуємось, має під собою двотисячну історію. Пізніше “герб” взяла княжа династія. До двозуба князя Святослава Володимир Великий домалював риску та заснував тризуб. Неймовірна кількість знаків була створена на основі двозуба. Наступні князі просто щось дописували. Цікаво, що знак трансформувався і переходив із століття у століття – у часи сарматів, Русі, Князівства Литовського, козаків. У підсумку у ХХ столітті Михайло Грушевський вирішив повернутися до нього, як до державного герба Української Народної Республіки. Попри те, що УНР розгромили, а велика кількість лідерів емігрувала за кордон, герб продовжив існувати.

ХТО НАМАГАВСЯ СТВОРИТИ ЄВРОПЕЙСЬКИЙ АЛЬЯНС ПРОТИ МОНГОЛЬСЬКОЇ АРМІЇ у СЕРЕДНІ ВІКи?

– Монгольська навала була дуже потужна. Вони знесли майже все на своєму шляху – велику кількість сучасних територій Азії та Русі, дійшли до України. Готові були піти на Європу. Все подібне до того, що відбувається зараз, така сама навала, яка пре зі Сходу. Данило Романович, який на той момент був князем, вирішив створити альянс проти монголів, інакше їх не перемогти. Звернувся до європейських лідерів для спільної боротьби. Все як зараз. Натомість вони були “дуже глибоко занепокоєні ситуацією”. Папа Римський навіть дарував для цього Данилу корону. Але всі тихенько з’їхали з цієї історії. Врятувало лише те, що в Монгольській імперії була криза, а згодом взагалі розпад.

КИМ БУЛИ КОЗАКИ?

– Найчастіше відповідають – селяни, які втікали від кріпацтва. Насправді, це міф Російської імперії. Навіть попри те, що більшість з вас не жила та не вчилась у радянських часах, залишається така думка. Вся історіографія тих часів була направлена на класовий поділ. В ідеалі комуністичний устрій – це робітники, які прагнуть жити класно, а є пани, що принижують інших. Основна ціль революції полягала в тому, щоб скинути цих панів. Відповідно, в радянському союзі було вигідно показати, що козаки – прості роботящі люди, яких пригнічують. А от польські пани – погані. Начебто козаки поставали не за свою державу й ідентичність, а тому що хотіли побити цих панів.

Україна на той момент перебувала в тих самих обставинах, що й уся Європа. Тож козаки існували за всіма правилами, що й лицарі в інших країнах. Козацтво зародилось із захисту рубежів Польської держави на території України. Та й ходили в походи – грабували та брали здобич. Перші представники не були селянами, це переважно дрібна шляхта з правами, невеличкими володіннями та господарством. А от згодом вже підтягнулись жителі селищ.

ЩО КОЗАКИ НАЗИВАЛИ ВОЛЬНОСТЯМИ ВІЙСЬКА ЗАПОРОЗЬКОГО?

– У російській мові слово “воля” використовують не часто, коло його застосування обмежене. Для них синонімічне слово “свобода” – відсутність фізичних обмежень. А от в українській мові “воля” має більше значення. Від нього утворюється дієслово “воліти”, тобто “хотіти”. Це добре передає суть нашого коріння. Війна, яка була тоді, і та, що триває й досі, передусім за волю. За право бути тими, ким ми є. Робити вчинки, які ми хочемо. Козаки вольностями запорозькими називали свої землі. Своя земля – це і є воля. Адже тут ми можемо робити, що хочемо.

ЧОМУ ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ ПОЧАВ БОРОТИСЯ ЗА ВОЛЮ?

– На той час народи, передусім українці, поляки та білоруси, жили у спільній державі, де повинні би мати рівні права. Насправді все ж в українців їх було менше. У Богдана Хмельницького був невеличкий бізнес – ферма, а от бути на керуючих посадах могли лише поляки. Вони цим користувалися, були всякі наїзди за гроші. Хмельницький намагався з цим боротися, писав звернення про цю справу. У підсумку король відписав йому: “Ну в тебе є шаблюка, вирішуй сам”. Перші його підйоми пояснюються саме побутовими речима – відновити свої права. Але згодом це переросло у великий рух. Коли загони козаків розгромили передові польські війська під Жовтими Водами, то усвідомили, що на цій землі повинні мати більше прав. Можуть воювати та господарювати самостійно.

КОМУ НАЛЕЖИТЬ ПРАПОР З ГАСЛОМ “ВОЛЯ УКРАЇНИ АБО СМЕРТЬ”?

– Це прапор гайдамаків Холодного Яру, лісового масиву в Черкаській області. Цим гаслом користувався Нестор Махно. Якщо зараз за нашими солдатами та військовими стоїть вся Україна, тоді такої підтримки не було. Але бійці протистояли тодішній потужній радянській армії протягом трьох років, з 1919-го по 1922 рік. Головному отаману Роману Щупаку було всього 25 років, він загинув у бою. Це про нашу стійкість. Вже ніхто не вірив, що Україна постане, але не ці бійці. Вони билися до останнього. Холодний Яр стоїть на території колишнього скіфського городища, де вся територія усіяна залишками тієї доби. Але археологи не можуть там копати, бо церква московського патріархату взяла землі на 50 років і не дають дозвіл на розкопки. Нонсенс, що українські науковці не можуть досліджувати власні землі.

СКІЛЬКИ ПОВСТАНЬ БУЛО В УКРАЇНІ У ХХ СТОЛІТТІ?

– Відбулося більше 5 тисяч повстань. Радянський союз завжди казав, що українці самі підтримують комунізм і так далі. Це абсолютно не так. Армія комуністів, яка наступала у 1917 році, і поки не захопила всю Україну, на 90% складалась з етнічних росіян. На уроках історії нам казали, що першою столицею України був Харків. Це лише продовження російських імперських наративів. Харків – перше захоплене місто більшовиками, тому там і зробили щось типу сучасних ДНР чи ЛНР. Українці не хотіли тієї влади, тож зі створенням колгоспів повстали селяни. Такі повстання відбувались по всій країні, багато було у центральній частині та на півдні. Саме через таку кількість повстань виник Голодомор. Як єдиний механізм, щоб припинити рух, Сталін прийняв рішення фізично придушити всіх незгодних. Після того, як було знищено до 10 мільйонів людей, Україна стала придавленою.

У МУЗЕЇ “ЗАПОВІТУ” ВИГОТОВЛЯЛИ ІМЕННІ БРЕЛОКИ ТА ВЧИЛИСЯ ПИСАТИ ПЕРОМ

15 жовтня у переяславському музеї “Заповіту” Т.Г. Шевченка для учнів 4 класу гімназії №1 провели творчий паб “Відкриймо для себе Кобзаря”. Діти побували на оглядовій екскурсії музеєм, виготовляли іменні брелоки та на швидкість складали пазли.

До музею завітало чимало дітей, тож їх розділили на дві групи. Майстер-клас з виготовлення брелоків проводили у виставковій залі, де й досі можна подивитись на картини української художниці Катерини Білетіної. Діткам роздали листочки та маленькі папірці. Спочатку вони навчались користуватися пером. Більшість на маленькому папірці писала власне ім’я, тоді їх вставляли до брелочку та чіпляли на рюкзаки. Далі учні змагались у конкурсі на швидкість – складали пазли із зображенням репродукцій портрета Тараса Шевченка та картини “Катерина”.

Водночас інша група дітей прогулялась музеєм та дізналась цікаві факти із життя Тараса Григоровича. Вони активно брали участь у розмові, наприклад, відгадували кількість потретів Шевченка у кімнаті. Також діти охоче вчили напам’ять рядки з вірша “Як умру, то поховайте…”.

Класна керівниця 4 класу Аліна Михайлівна поділилась враженнями: “Дуже сподобалось, що дітки спробували писати давніми приладами письма – пером. Добре й те, що діти поділені на групи. Одні на екскурсії, інші вчаться писати. Подобається, що між ними проводиться така гра, і вони складають знамениті картини наших художників. Надзвичайно пишаюся розвитком та осучасненням нашого музею. У нас все йде вперед, а отже за нами майбутнє”.

МУЗЕЙ ГРИГОРІЯ СКОВОРОДИ ОТРИМАВ ДО ЕКСПОЗИЦІЇ ПАМ’ЯТНІ СРІБНІ МОНЕТИ, МЕДАЛЬ ТА БАНКНОТУ 

14 жовтня у меморіальному музеї Григорія Сковороди в Переяславі презентували нові експонати. Засновник благодійного фонду “Рідна країна” Микола Томенко передав срібну пам’ятну монету серії “Духовні скарби України” “Сад бажественних пісень” (2022 р.в.) номіналом 20 гривень, срібну монету “Григорій Сковорода” номіналом 1 млн карбованців (1996 р.в.), сувенірну медаль “Григорій Сковорода” та пам’ятну 500-гривневу банкноту до 300-річчя Сковороди. Це стало можливим у рамках співпраці між НІЕЗ “Переяслав” та Київським національним університетом будівництва і архітектури.

– Найстаріша монета, випущена 1996 року, для мене найбільш цінна, адже на ній зображено, що коштує 1 мільйон карбованців. А сувернірна медаль виготовлялась у контексті серії “Видатні українці”. Вона більш проста – зображені Григорій Савич та атрибути його вчень, – розповів Микола Томенко.

Але найдорожчий експонат – срібна пам’ятна монета “Сад божественних пісень: “З нею ми всі намучились, бо керівник Нацбанку нас обманув. Я звернувся до нього з тим, що національні заповідники мусили б отримати ювілейні монети безкоштовно. У відповідь отримав: “Купуйте, згідно з визначеними цінами”. А це від 12 до 18 тисяч гривень”.

Презентуючи останній атрибут – пам’ятну банкноту номіналом 500 гривень, – Микола Томенко звернув увагу на таке: “Коли сталась чергова інфляція і потрібно було виготовляти банкноту номіналом 500 гривень, вирішили зобразити Григорія Савича. Але я вважаю, що це антиреклама. За своє життя він був проти марнославства, банкетів чи розкоші. Банкнота гарна, проте не відповідає філософії Григорія Сковороди. Аби я робив, то зобразив би його, наприклад, на гривні”.

ВОВЧКІВ ЗНИЩИВ BOSS ТА ЧЕМПІОНСЬКУ ІНТРИГУ

12 жовтня відбувся п’ятий тур чемпіонату Переяславщини з мініфутболу 8х8. Вовчків розгромив свого головного конкурента BOSS, який до цього не програвав, і підтвердив, що реальних суперників у цьому турнірі не має. “Матадор” нарешті здобув свої перші очки, а “Бурти” та Мирне влаштували сутичку за позицію.

Результати п’ятого туру:

19 жовтня у шостому турі відбудуться такі матчі:

Нагадаємо, що минулого разу в підсумках тижня ми розповідали про масові ДТП, зустріч з актором та художницею. Читайте матеріал за посиланням.

Підготувала Яна Малишко

Підтримайте Інформатор на Patreon та отримуйте значно більше екслюзивного контенту. Оперативно читати наші новини ви зможете, якщо підпишитесь на канали в Telegram або Viber.