Чим особливе 20 жовтня? Розповідає Інформатор.
20 жовтня відзначають Міжнародний день кухаря і кулінара та авіадиспетчера. Про інші цікавинки цього дня розповідає Інформатор.
ЯКЕ СЬОГОДНІ СВЯТО?
Міжнародний день авіадиспетчера. Дата для проведення цього свята була обрана зовсім не випадково. Саме в цей день в 1961 році в столиці Нідерландів Амстердамі була створена Міжнародна федерація асоціацій авіаційних диспетчерів. Ця подія виявилася такою значимою віхою в історії розвитку повітряного транспорту, що стала підставою для виникнення нового професійного свята, приуроченого до цієї дати.
Всесвітній день статистики. День встановлений Генеральною Асамблею ООН 3 червня 2010 року. Пропаганда досягнень офіційної статистики базується на основних цінностях служіння, сумлінності і професіоналізму, підтримка статистичної діяльності, а також визнання внеску міжнародних, регіональних і субрегіональних установ у сприяння розвитку національних статистичних систем.
Міжнародний день кухаря і кулінара. Його започаткували в 2004 році з ініціативи асоціації, яка підтримує кулінарні співтовариства з різних країн. Уже тоді у складі організації перебувало близько 8 млн представників кухарських професій. Кухарська справа вважається однією із найдавніших професій. Люди почали готувати страви, щойно як навчились добувати вогонь. Донині збереглися рецепти зі Стародавніх Єгипту та Китаю.
День пам’яті святого великомученика Артемія. Артемій є одним із святих, чия історія та мучеництво надихають християн у боротьбі за віру. Його молять про допомогу в складних ситуаціях, просять захисту та підтримки.
У КОГО СЬОГОДНІ ІМЕНИНИ?
Артем (Артемій), Юліан, Аліна, Аделіна, Марк, Микола, Михайло.
ЩО ТРАПЛЯЛОСЯ В ІСТОРІЇ ЦЬОГО ДНЯ?
1868 – в Києві створили перший в Україні приватний комерційний банк.
1918 – польські делегати Львівської міської ради проголосили про приєднання Львова до Польщі.
1924 – у Харкові відкрито першу в УСРР радіостанцію.
1929 – ЦК ВКП(б) офіційно проголосив суцільну колективізацію.
1930 – більшовики розстріляли генерал-хоружного УНР Юрія Тютюнника.
1945 – вперше жінкам французької республіки надано виборче право.
1953 – в США вийшла в світ антиутопія Рея Бредбері “451 градус за Фаренгейтом”.
1959 – Степана Бандеру поховали на мюнхенському цвинтарі Вальдфрідгоф.
1999 – знайдений заморожений мамонт.
ХТО З ВІДОМИХ ЛЮДЕЙ НАРОДИВСЯ ЦЬОГО ДНЯ?
1888 – Яків Мамонтів, історик української драматичної літератури й театру, викладач.
1920 – Амет-Хан (Ахмет-Хан) Султан, радянський військовий льотчик, двічі Герой Радянського Союзу, за походженням — кримський татарин.
1925 – Арт Бухвальд, американський журналіст, фейлетоніст, письменник.
1946 – Ельфріде Єлінек, австрійська письменниця та феміністка, нагороджена Нобелівською премією в галузі літератури.
1949 – Валерій Борзов, український легкоатлет.
ЩО БУЛО У ПЕРЕЯСЛАВІ ЦЬОГО ДНЯ РІК ТОМУ?
20 жовтня у приміщенні музейних фондів НІЕЗ “Переяслав” на вулиці Шевченка, 6 провели виставку-презентацію культурно-мистецького всеукраїнського вишивального проєкту “Переяславська сорочка”. Її приурочили до 100-річчя з дня народження Михайла Сікорського. Учасники розповіли про історію створення та діяльність цієї масштабної ініціативи і, звісно ж, продемонстрували результати тривалої та кропіткої праці. Про це повідомляє Інформатор.
19 травня 2022 року, у День вишиванки, НІЕЗ “Переяслав” розпочав Всеукраїнський культурно-мистецький вишивальний проєкт “Переяславська сорочка”. Його організаторками стали молодша наукова співробітниця науково-дослідного відділу археології Валентина Білоусько та завідувачка музею Григорія Сковороди Тетяна Радіоненко. Приурочили захід до сторіччя видатного історика, фундатора музеїв Переяслава Михайла Сікорського, адже саме він зі своїми колегами та співробітниками зібрав унікальну колекцію переяславської вишивки.
Організаторки розповіли, що головна ідея проєкту – популяризувати переяславську сорочку, вишивку, орнамент в Україні та за кордоном. Адже переяславська сорочка недооцінена, порівняно з деякими іншими. На виставці представили 32 сорочки із музейних експозицій та фонду заповідника, за якими розробляли і відмальовували схеми для проєкту. Учасниці ж працювали у техніках вишивки, притаманних саме для Переяславщини: довбанка (солов’їні вічка), ретязь, набирування, лиштва, вирізування, коса гладь, штапівка та хрестик.
На початку реалізації проєкту для залучення більшої кількості учасників до виготовлення “Переяславської сорочки” та детальнішого ознайомлення створили спеціальну Facebook-спільноту. Доєднатися до неї може будь-хто, незалежно від місця перебування. Вона налічує вже понад 3 тисячі 800 учасників. Кожного місяця жінки звітуються у групі про успіхи та виконану роботу.
До проєкту долучилися майстрині з усіх областей України, а також із-за кордону: США, Польщі, Англії, Австралії, Китаю. З Переяслава ж працювали 15 активних учасниць, а схеми для вишивки відправили більше 200 учасницям. Наразі повністю відшили понад 50 сорочок, більше сотні ще в процесі виготовлення.
Підготувала Яна Малишко
Підтримайте Інформатор на Patreon та отримуйте значно більше ексклюзивного контенту. Оперативно читати наші новини ви зможете, якщо підпишитесь на канали в Telegram або Viber.