ЖИТТЯ

День української писемності та мови: що варто знати про 27 жовтня

Чим особливе 27 жовтня? Розповідає Інформатор.

27 жовтня в Україні відзначають День української писемності та мови, а також День автомобіліста і дорожника. Про інші цікавинки цього дня розповідає Інформатор.

ЯКЕ СЬОГОДНІ СВЯТО?

День української писемності та мови. Щороку в Україні, зокрема в культурних закладах, бібліотеках, в школах та вишах цього дня проводять серії заходів. Свято нагадує про давність української мови, яка є єдиною державною, про історію її абетки, розповідає про розвиток української писемності, та й загалом популяризує українську мову в Україні та за кордоном.

Всесвітній день аудіовізуальної спадщини. Аудіовізуальні матеріали дозволяють світові відкрити вікно у світ подій, на яких не всі можуть бути присутні особисто. Вони, як об’єкти документальної спадщини, дають нам можливість почути голоси минулого та пізнати історії з життя людей і культур усього світу. Всесвітній день аудіовізуальної спадщини відображає закріплене в Статуті ЮНЕСКО завдання: сприяти “вільному розповсюдженню ідей словесним або образотворчим шляхом” — як безцінний скарб загальної спадщини та пам’яті людства.

День автомобіліста і дорожника. В Україні професійне свято поєднали для всіх учасників дорожнього руху та дорожніх працівників. Професійне свято відзначають люди, які працюють у галузях автомобілебудування, автоперевезень, продажу, сервісного обслуговування, експлуатації автотранспортних засобів, ремонту автомобілів, на автотранспортних, дорожних підприємствах, в установах та організаціях проєктування, будівництва, ремонту, експлуатації автодоріг, автошколах, шофери особистого та службового транспорту тощо.

У КОГО СЬОГОДНІ ІМЕНИНИ?

Гнат, Нестор, Дмитро, Андрій.

ЩО ТРАПЛЯЛОСЯ В ІСТОРІЇ ЦЬОГО ДНЯ?

1654 – 50-тисячне військо Речі Посполитої на чолі з коронним гетьманом Станіславом Потоцьким вирушило на Поділля і Брацлавщину.

1882 – створено перший професійний національний реалістичний театр на українських землях під орудою М. Кропивницького.

1904 – відкрився Нью-Йоркський метрополітен.

1937 – перший день розстрілів в урочищі Сандармох капітаном держбезпеки Михайлом Матвєєвим 1111 в’язнів Соловецької тюрми особливого призначення.

1938 – на першому з’їзді художників УРСР створено Спілку радянських художників України.

1951 – уперше при лікуванні раку застосували радіацію.

1982 – Китайська Народна Республіка оголосила, що чисельність її населення перевищила 1 мільярд жителів.

ХТО З ВІДОМИХ ЛЮДЕЙ НАРОДИВСЯ ЦЬОГО ДНЯ?

1728 – Джеймс Кук, британський мореплавець, керівник трьох навколосвітніх експедицій, першовідкривач Нової Зеландії і Гавайських островів.

1759 – Якоб II Бернуллі, швейцарський вчений, механік. Онук Йоганна Бернуллі.

1782 – Нікколо Паганіні, італійський скрипаль і композитор, автор шести концертів.

1811 – Айзек Зінґер, американський винахідник швейної машинки.

1856 – Кипріян Іван, український громадсько-політичний діяч.

1858 – Теодор Рузвельт, 26-й президент США.

1919 – Іван Лисяк-Рудницький, український історик, правознавець.

1957 – Френсіс Фукуяма, американський філософ, політичний економіст і публіцист японського походження.

1970 – Руслана Таран, українська яхтсменка, триразова призерка Олімпійських ігор.

ЩО БУЛО У ПЕРЕЯСЛАВІ ЦЬОГО ДНЯ РІК ТОМУ? 

27 жовтня у Переяславі на вулиці Ярмарковій автомобіль Renault збив чоловіка. Постраждалого та пасажира авто госпіталізували до лікарні.

Правоохоронці встановили, що водій 1970 р.н. із села Гланишів (Переяславська ТГ) на авто Renault здійснив наїзд на жителя Переяслава 1958 р.н., який перетинав проїжджу частину у невстановленому місці та котив поруч велосипед. У результаті ДТП постраждалого та пасажира автомобіля, місцевого жителя 1979 р.н із тілесними ушкодженнями різного ступеня тяжкості госпіталізували до Переяславської БЛІЛ.

Відкрили кримінальне провадження за ч. 1 ст. 286 (Порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особою, яка керує транспортним засобом, що спричинило потерпілому середньої  тяжкості тілесне ушкодження).

Підготувала Яна Малишко

Підтримайте Інформатор на Patreon та отримуйте значно більше ексклюзивного контенту. Оперативно читати наші новини ви зможете, якщо підпишитесь на канали в  Telegram або Viber.

Нагору