Переяслав Перейти на сайт

Цього дня 1943 року Київ звільнили від нацистської окупації: що варто знати про 6 листопада

Чим особливе 6 листопада? Розповідає Інформатор.

6 листопада у світі відзначають День запобігання експлуатації навколишнього середовища під час воєнних та збройних конфліктів. Про інші цікавинки цього дня розповідає Інформатор.

ЯКЕ СЬОГОДНІ СВЯТО?

День визволення Києва. У нацистській окупації Київ перебував 778 днів. Заходи з визволення міста тривали понад 90 днів. Звільнення Києва було частиною Битви за Дніпро, яка стала однією з найкривавіших та наймасштабніших військових операцій за всю світову історію (задіяно близько 4 мільйонів осіб з двох боків, загинуло понад 2 мільйони).

Міжнародний день запобігання експлуатації навколишнього середовища під час воєнних та збройних конфліктів. В Україні суттєво постраждав стан навколишнього середовища під час війни. Заміновані території, токсичні залишки від ракет та снарядів, затоплення від підриву дамби, зруйновані заповідники та природні середовища існування тварин. Генеральна Асамблея ООН оголосила з 2001 року 6 листопада Міжнародним днем запобігання експлуатації навколишнього середовища під час війни та збройних конфліктів.

У КОГО СЬОГОДНІ ІМЕНИНИ?

Акакій, Олексій, Афанасій, Іван, Іраклій, Лаврентій, Микола, Петро, Ян.

ЩО ТРАПЛЯЛОСЯ В ІСТОРІЇ ЦЬОГО ДНЯ?

1919 – командування Української Галицької армії уклало перемир’я і союзний договір з Добровольчою армією.

1943 – радянські війська в ході Київської наступальної операції визволили столицю України від німецько-фашистських загарбників.

1944 – відбудували Київську радіостанцію.

1951 – почав працювати Київський професійний телецентр. Початок історії українського телебачення.

1960 – у Києві запустили першу чергу метрополітену – 5-кілометрова ділянка Святошино-Броварської лінії з’єднала станції “Вокзальна”, “Університет”, “Хрещатик”, “Арсенальна”, “Дніпро”.

1980 – у Миколаєві збудували новий Інгульський міст, довжина моста складала 485 метрів.

1986 – у залізничній катастрофі на станції Користівка загинули 44 людини, ще 100 були поранені.

1987 – у Києві відкрили 28-му станцію метрополітену – “Ленінська” (тепер “Театральна”).

1991 – розпустили Комуністичну партію Радянського Союзу.

ХТО З ВІДОМИХ ЛЮДЕЙ НАРОДИВСЯ ЦЬОГО ДНЯ?

1811 – Маркіян Шашкевич, український письменник, поет, культурно-громадський діяч, голова “Руської трійці”.

1814 – Адольф Сакс, бельгійський майстер духових інструментів, винахідник саксофону.

1855 – Дмитро Яворницький, український історик, дослідник козацтва, археолог, етнограф, фольклорист, письменник, академік АН УРСР.

1861 – Джеймс Нейсміт, канадський вчитель фізкультури, винахідник гри в баскетбол.

1938 – Володимир Жариков, український актор, каскадер.

1970 – Ітан Гоук, американський актор та літератор.

1988 – Емма Стоун, американська акторка.

1988 – Кончіта Вурст, австрійський співак, переможець “Євробачення 2014”.

ЩО БУЛО У ПЕРЕЯСЛАВІ ЦЬОГО ДНЯ РІК ТОМУ? 

6 листопада в Храмі святого рівноапостольного князя Володимира Великого у Переяславі з програмою “Дух України” виступив скрипаль, композитор, культуролог, продюсер, педагог і громадський діяч Кирило Стеценко. На концерт зібралося близько пів сотні людей.

Стеценко розповів присутнім, що концертна програма “Дух України” зародилася у часи коронавірусу, а коли почалося повномасштабна війна, він зрозумів, що її треба показувати якомога більшій кількості людей в Україні та за її межами: “Моя мета – через цю програму показати нашу українську неповторну культурну ідентичність, яка закодована у нашій музиці. І друге – це піднести переможний дух України для нашої перемоги”. Він виконав твори “Інтегральний славень”, “Три українські танці”, “Дума одвічна”, “Колискова для квітки”, “Вавилон від Івана”, “Щедрик”, “Ой, діду”, “Серце Бога”. Слухачі дякували гучними оплесками.

Підготувала Дарія Сухотенко

Підтримайте Інформатор на Patreon та отримуйте значно більше ексклюзивного контенту. Оперативно читати наші новини ви зможете, якщо підпишитесь на канали в  Telegram або Viber.