Чим особливе 9 листопада? Розповідає Інформатор.
9 листопада відзначають Всеукраїнський день працівників культури та майстрів народного мистецтва. Про інші цікавинки цього дня розповідає Інформатор.
ЯКЕ СЬОГОДНІ СВЯТО?
Всеукраїнський день працівників культури та майстрів народного мистецтва. Ця дата була встановлена в березні 2000 року Указом Президента України на особисте прохання завідувача відділу культури Маріупольської міської ради Богдана Васильовича Слющинського (загинув у м. Маріуполь 9 квітня 2022 року під час активних бойових дій), ураховуючи вагомий внесок працівників культури та аматорів у відродження української національної культури, розвиток народної творчості, активну культурно-просвітницьку діяльність.
Міжнародний день проти фашизму і антисемітизму. Відзначають як день пам’яті, коли відбулася перша масова акція фізичного насильства Третього рейху стосовно євреїв. Відзначення започаткували за ініціативи Міжнародної мережі проти расизму UNITED, що об’єднує понад 500 організацій з 49 країн і діє незалежно від політичних партій і урядів у багатьох країнах світу.
У КОГО СЬОГОДНІ ІМЕНИНИ?
Антон, Марк, Дмитро, Олексій.
ЩО ТРАПЛЯЛОСЯ В ІСТОРІЇ ЦЬОГО ДНЯ?
1799 – переворот 18 брюмера привів Наполеона до влади у Французькій республіці.
1882 – у Єлисаветграді з п’єсою “Наталка-Полтавка” дебютував український театр Марка Кропивницького.
1918 – на руїнах Австро-Угорщини проголосили Австрійську Республіку.
1918 – у Львові створили виконавчий орган ЗУНР.
1938 – у Хусті для організації оборони Карпатської України утворили напіввійськову організацію “Карпатська Січ”.
1938 – у Третьому Рейху відбулися масові погроми євреїв “Кришталева ніч”.
1961 – місто Сталіне дістало назву Донецьк.
1977 – Українська Гельсінська Група оприлюднила “Маніфест українського правозахисного руху”.
1989 – почалося руйнування Берлінської стіни.
1997 – в Україні вперше відзначили День української писемності та мови.
ХТО З ВІДОМИХ ЛЮДЕЙ НАРОДИВСЯ ЦЬОГО ДНЯ?
1872 – Богдан Лепкий, український поет, прозаїк, літературознавець, критик, перекладач, видавець, публіцист, громадсько-культурний діяч, художник.
1879 – Мілан Шуфлай, хорватський історик і політик, один із засновників албаністики, автор першого хорватського науково-фантастичного роману.
1891 – Федір Ернст, український історик, мистецтвознавець, музеєзнавець.
1905 – Еріка Манн, німецька актриса, письменниця і журналістка.
1921 – Віктор Чукарін, український гімнаст, абсолютний чемпіон Олімпійських ігор 1952 і 1956 років, педагог.
1946 – Михайло Томчаній, угорський і український архітектор, містобудівник, графік.
1948 – Віктор Матвієнко, футболіст “Динамо” (Київ), володар Кубка Кубків.
1983 – Юрій Ткач, український комік, телеактор.
1985 – Олексій Гнатковський, український актор театру та кіно.
ЩО БУЛО У ПЕРЕЯСЛАВІ ЦЬОГО ДНЯ РІК ТОМУ?
9 листопада у мистецькій галереї Переяславського центру культури та мистецтв відкрили виставку “На радість людям” Василя Шелігацького, учня відомої художниці світового рівня з Київщини Марії Примаченко. На відкриття завітали чимало поціновувачів мистецтва. Проте сам художник не приїхав.
Василь Шелігацький – художник з Київщини, працює у єдиному жанрі та стилі – “наївне мистецтво”. Навчався мистецтву декоративного розпису у народної художниці України Марії Примаченко.
На виставці представили 28 картин. Експозиція складається з п’яти тематичних блоків: “Тема війни”, “Тварини”, “Птахи”, “Квіти”, “Пісні”. На роботах прослідковується і українська тематика та символи – калина, рушники, жовто-блакитні стрічки, – а також сільські мотиви. Деякі ж витвори мають цікаві та незвичні назви: “Вісловух”, “Загогуль”, “Чорнобильське чудо”, “Звірозуб”, “Пан Коцький” – на них зображені різні істоти. Картини “Звірюга” та “Хижак” автор написав 24 лютого 2022 року.
З початком повномасштабної війни Василь Шелігацький був в окупації, проте не припиняв творити, але роботи вже зображував на темному фоні. Вони помітно відрізняються кольоровою гаммою та тематикою від притаманних автору веселих мотивів.
Цього ж дня у другому корпусі Переяславського центру культури та мистецтв відбулись урочистості з нагоди Дня працівників культури та майстрів народного мистецтва. На святі відзначили кращих представників культури, а бориспільський гурт “Lovko Band” подарував глядачам концерт.
Урочистості разом із концертом тривали півтори години. Людей зібралось близько пів сотні. Заступниця міського голови Переяслава Оксана Степаненко нагородила грамотами Департаменту культури та туризму Київської обласної державної адміністрації працівників відділу культури та туризму міськради Переяслава Людмилу Бездольну, Аллу Літкову, Капітоліну Шевченко, Володимира Проказова, Олексія Андрієнка, Катерину Варфоломєєву, Лідію Верещук, Ігора Лебеденця, Ганну Ляч, Марка Мельника, Костянтина Теслю.
Начальник відділу культури і туризму Валентин Шуткевич нагородив подяками відділу культури і туризму міської ради за активну громадську позицію, популяризацію української культури, безперервний творчий пошук, самовіддану й подвижницьку працю Валерію Дорчинець, Ірину Кучеренко, Олену Левченко, Дар’ю Семенчук, Лесю Стащенко, Тетяну Трухан. Голова Переяславської організації профспілки працівників культури Олена Павленко привітала Володимира Проказова, Оксану Чирку, Марину Корж, Галину Рябчук, Юлію Близнюк.
Підготувала Яна Малишко
Підтримайте Інформатор на Patreon та отримуйте значно більше ексклюзивного контенту. Оперативно читати наші новини ви зможете, якщо підпишитесь на канали в Telegram або Viber.