ЖИТТЯ

У світі відзначають День чоловіків: що варто знати про 19 листопада

Чим особливе 19 листопада? Розповідає Інформатор.

19 листопада у світі відзначають День чоловіків, а в Україні 1921 року створили центральну метеорологічну службу. Про інші цікавинки цього дня розповідає Інформатор.

ЯКЕ СЬОГОДНІ СВЯТО?

День працівника скляної промисловості України. Дата цієї події обрана на честь дня народження вченого Михайла Ломоносова, який створив хімічне виробництво скла, технологію виготовлення та рецепт кольорового скла.

День працівників гідрометеорологічної служби. Місяць святкування обраний на честь створення української гідрометеорологічної служби – у листопаді 1920-х років.

Міжнародний день чоловіків. Думки про створення подібного свята почали з’являтися ще у 1960-х роках. Проте великого значення цій ідеї не надавали. Свято офіційно заснував у 1999 році доктор Джером Тілаксінгх, викладач історії в Університеті Вест-Індії в Тринідаді і Тобаго.

У КОГО СЬОГОДНІ ІМЕНИНИ?

Валентин, Геннадій, Денис, Дмитро, Іван, Костянтин, Леонід, Михайло, Олександр, Петро, Семен, Сергій, Федір, Яків.

ЩО ТРАПЛЯЛОСЯ В ІСТОРІЇ ЦЬОГО ДНЯ?

1493 – у своїй другій подорожі до Америки Колумб відкрив острів Пуерто-Рико.

1626 – у Немирові заснували церковне братство і школу при ньому.

1921 – створили “Укрмет” – центральну метеорологічну службу України.

1989 – з цвинтаря концтабору біля села Кучине Пермської області перепоховали на Байкове кладовище Києва тлінні рештки членів Української Гельсінкської групи: Василя Стуса, Юрія Литвина, Олекси Тихого.

1997 – почалася експедиція міжнародного екіпажу на борту американського космічного човна багаторазового використання “Колумбія”, у якій разом із космонавтами зі США та Японії брав участь перший космонавт незалежної України Леонід Каденюк.

2004 – у “Будинку із химерами” архітектора Владислава Городецького, що на вулиці Банковій у Києві, урочисто відкрили музейно-культурний центр “Шедеври мистецтва України”.

2012 – в Україні набув чинності новий Кримінально-процесуальний кодекс.

ХТО З ВІДОМИХ ЛЮДЕЙ НАРОДИВСЯ ЦЬОГО ДНЯ?

1789 – Михайло Лучкай, український мовознавець, фольклорист та історик, апологет русинства.

1839 – Еміль Шкода, чеський технолог і підприємець, засновник машинобудівного заводу “Шкода” в Пльзені.

1878 – Григорій Левитський, український цитолог, генетик, відкривач мітохондрій у рослин, автор термінів каріотип і філогенетика.

1907 – Василь Комісаренко, український ендокринолог та патофізіолог, академік.

1915 – Степан Малюца-Пальчинський, священик, музикант, художник, кобзар УПА.

1933 – Ларрі Кінг (справжнє ім’я Лоуренс Харві Зейгер), американський тележурналіст, провідний ток-шоу “Larry King Live”.

1938 – Тед Тернер, американський бізнесмен, засновник телеканалу CNN.

1942 – Келвін Кляйн, американський дизайнер одягу, законодавець моди.

1966 – Ґейл Діверс, американська легкоатлетка, триразова олімпійська чемпіонка, багаторазова чемпіонка світу.

1983 – Дарія Вербова, канадсько-українська модель.

1983 – Адам Драйвер, американський актор, номінант на премії “Оскар” та “Золотий глобус”.

2005 – Гітанджалі Рао, американська винахідниця, зробила внесок у розв’язання проблеми з нестачею чистої води у світі.

ЩО БУЛО У ПЕРЕЯСЛАВІ ЦЬОГО ДНЯ РІК ТОМУ? 

19 листопада на спортивному майданчику гімназії Великої Каратулі (Переяславська ТГ) провели благодійний турнір з мініфутболу на підтримку Збройних сил України. Взяли участь 6 команд із Переяславщини. Загалом зібрали 23 тисячі 500 гривень, із них 13 тисяч 500 – внесок команд та донати вболівальників, по 5 тисяч пожертвували депутати міськради Переяслава Олександр Пасічник та Григорій Порало. Всі ці гроші перерахували на збір на автомобіль для переяславського футболіста, який служить у ЗСУ, Сергія Годунка.

Перемогу в турнірі здобула переяславська команда BOSS. Друге місце посів “Переяслав”, а третє – дівичківський “Дніпро”. Переможці отримали символічний кубок та тубус від снаряду для гаубиці М777. Депутати міськради, які допомогли у зборі коштів, також отримали від Сергія Годунка в подарунок такі тубуси.

Підготувала Дарія Сухотенко

Підтримайте Інформатор на Patreon та отримуйте значно більше ексклюзивного контенту. Оперативно читати наші новини ви зможете, якщо підпишитесь на канали в  Telegram або Viber.

Нагору