Переяслав Перейти на сайт

В Україні відзначають День Гідності та Свободи: що варто знати про 21 листопада

Чим особливе 21 листопада? Розповідає Інформатор.

21 листопада 2013 року після того, як уряд Миколи Азарова оголосив, що Україна не підписуватиме угоду про асоціацію із Євросоюзом, розпочалися перші протести у Києві на Майдані Незалежності. Про інші події цього дня розповідає Інформатор.

ЯКЕ СЬОГОДНІ СВЯТО?

День Гідності та Свободи в Україні. Відзначають щороку 21 листопада на честь початку двох революцій: Помаранчевої революції (початок – 22 листопада 2004 року) та Революції Гідності (акція студентів та громадських активістів розпочалася 21 листопада 2013 року). Є наступником свята Дня Свободи, що святкували 22 листопада на честь Помаранчевої революції у 2005-2011 роках, поки не було скасоване указом президента Віктора Януковича. 13 листопада 2014 року Президент України Петро Порошенко підписав указ, згідно з яким в Україні 21 листопада святкують День Гідності та Свободи

День десантно-штурмових військ України. Десантно-штурмові війська – це окремий рід військ ЗСУ. ДШВ, до складу яких входять десантно-штурмові, повітрянодесантні та аеромобільні частини, спроможні швидко реагувати на різноманітні загрози та виклики, виконувати завдання за призначенням в умовах, що характеризуються високими маневреністю та автономністю дій.

Всесвітній день телебачення. Мета свята – інформування суспільства про роль ТБ у просуванні розвитку та миру. Організація Об’єднаних Націй закликає увесь світ обмінюватися телепередачами, які присвячені проблемам миру, соціального й економічного розвитку, безпеки та популяризації культури, і, звісно ж, не розповсюджувати антигуманні й нетерпимі матеріали.

Введення у храм Пресвятої Богородиці. Свято представлення Марії відзначають як у Східних, так і в Західних церквах. Це нагадує про той день у житті єврейської дівчинки на ім’я Марія, коли її батьки, святий Яким та Анна, віддали її Господу у храмі, де вона присвятила Йому своє життя. Це одне з дванадцяти найбільших церковних свят та одне з трьох на честь Пресвятої Богородиці.

У КОГО СЬОГОДНІ ІМЕНИНИ?

Ярополк, Олександр, Марія.

ЩО ТРАПЛЯЛОСЯ В ІСТОРІЇ ЦЬОГО ДНЯ?

1783 – у небо над Парижем піднялася перша пілотована людиною повітряна куля братів Жозефа-Мішеля і Жака-Етьєнна Монгольфье.

1877 – Томас Едісон представив свій фонограф.

1916 – потонув “Британнік”, корабель-близнюк “Тітаника”, налетівши на німецьку міну.

1918 – у Львові встановили польську владу. Уряд ЗУНР переїжджає до Тернополя, згодом до Станиславова.

1920 – армія УНР перейшла Збруч на територію Польської держави, де була інтернована в таборах.

1921 – більшовики розстріляли під містом Базар 359 полонених українських вояків, учасників Другого зимового походу (розстріли тривали до 23 листопада).

1947 – у Нью-Йорку заснували Панамериканську українську конференцію

2004 – в Україні проходив другий тур виборів Президента України. О 20:40 на Майдані Незалежності близько 20 тисяч прихильників кандидата в Президенти України Віктора Ющенка розпочали акцію з оприлюднення підсумків паралельного підрахунку результатів другого туру виборів. Розпочалася Помаранчева революція.

2013 – в Україні почався Євромайдан.

ХТО З ВІДОМИХ ЛЮДЕЙ НАРОДИВСЯ ЦЬОГО ДНЯ?

1694 – Вольтер, французький письменник і філософ-деїст.

1830 – Андрій Маркевич, український громадський діяч і етнограф, добився дозволу на перше повне видання творів Т. Шевченка.

1896 – Михайло Вериківський, український композитор.

1916 – Ярослав Геляс, український актор і режисер.

1952 – Сергій Якутович, український художник, графік, книжковий ілюстратор, народний художник України.

1965 – Бйорк, ісландська співачка, музикантка, композиторка, авторка пісень, акторка. Номінантка 13 нагород Греммі, нагороди “Оскар” та двох “Золотих Глобусів”.

1979 – Іван Семесюк, український митець, художник, один з піонерів в жанрі Жлоб-арт, ілюстратор, музикант, архітектор, культурознавець, антрополог, письменник, поет, культурний діяч, автор медійних проєктів.

ЩО БУЛО У ПЕРЕЯСЛАВІ ЦЬОГО ДНЯ РІК ТОМУ? 

21 листопада у Переяславі відбувся мітинг-реквієм до Дня Гідності та Свободи України та 10-ї річниці Революції Гідності. Близько сотні переяславців пронесли жовто-блакитний стяг розміром приблизно 5х10 метрів з центральної площі міста до пам’ятного знаку загиблим учасникам АТО (ООС).

Офіцер першого відділу Бориспільського РТЦК та СП, майор Володимир Мамітько посмертно нагородив орденом “За мужність” ІІІ ступеня Михайла Хрумала, водія другої механізованої роти першого механізованого батальйону військової частини А2167. Той від початку повномасштабного вторгнення боронив Україну. 7 червня 2022 року він загинув під час виконання завдань біля населеного пункту Миколаївка Попаснянського району, що на Луганщині. Отримати відзнаку запросили маму військового Лідію Михайлівну, тата Петра Федоровича та сестру Наталію Яковенко.

Присутні поклали квіти до Алеї Героїв та пам’ятного знаку загиблим учасникам АТО (ООС). Після цього вирушили до пам’ятного знаку Героїв Небесної Сотні на автостанції.

Підготувала Дарія Сухотенко

Підтримайте Інформатор на Patreon та отримуйте значно більше ексклюзивного контенту. Оперативно читати наші новини ви зможете, якщо підпишитесь на канали в  Telegram або Viber.