Переяслав Перейти на сайт

Всесвітній день боротьби зі СНІДом: що варто знати про 1 грудня

Чим особливе 1 грудня ? Розповідає Інформатор.

1 грудня відзначають річницю Всеукраїнського референдуму 1991 року, на якому 90,32 % громадян висловилася за Незалежність України. Про інші події цього дня розповідає Інформатор.

ЯКЕ СЬОГОДНІ СВЯТО?

Всесвітній день боротьби зі СНІДом. Вперше відзначався 1 грудня 1988 року з ініціативи Всесвітньої організації охорони здоров’я, після того, як на зустрічі міністрів охорони здоров’я всіх країн прозвучав заклик до соціальної терпимості і розширення обміну інформацією щодо ВІЛ/СНІД. Головна мета Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом — звернути увагу суспільства на цю проблему. За даними ООН, поширення епідемії СНІДу у світі в цілому сповільнилися. За останні 5 років кількість виявлених випадків зараження ВІЛ/СНІД скоротилась на 20%.

Річниця Всеукраїнського референдуму 1991 року, на якому 90,32 % громадян висловилася за Незалежність України. Загальнонаціональний референдум на території України щодо проголошення незалежності України. Відбувся 1 грудня 1991 року. На референдум винесли одне питання: “Чи підтверджуєте Ви Акт проголошення незалежності України?”. Текст Акту, ухвалений Верховною Радою 24 серпня 1991 року, було наведено у виборчому бюлетені. Громадяни України висловились на підтримку незалежності. У референдумі взяли участь 31 891 742 особи — 84,18 % населення України. З них 28 804 071 особа (90,32 %) проголосувала “За”.

У КОГО СЬОГОДНІ ІМЕНИНИ?

Ада, Платон, Роман.

ЩО ТРАПЛЯЛОСЯ В ІСТОРІЇ ЦЬОГО ДНЯ?

1783 – перший політ людини на повітряній кулі, наповненій воднем. Це здійснив у Парижі французький фізик Жак Александр Сезар Шарль. Під час двогодинного польоту в гондолі кулі разом з Шарлем перебував його напарник Робер.

1863 – на 5-му засіданні представників перших футбольних команд Англії прийнято рішення заборонити футболістам бігати полем з м’ячем у руках.

1891 – американець Джеймс Нейсміт вигадав баскетбол.

1921 – відбувся перший політ дирижабля, наповненого гелієм.

1981 – на Чорнобильській АЕС став до ладу 3-й енергоблок потужністю 1 млн кВт.

1988 – вперше відзначили Всесвітній день боротьби зі СНІДом.

1994 – Андрій Шевченко у матчі проти дніпропетровського “Дніпра” забив свій перший гол в складі київського “Динамо”.

ХТО З ВІДОМИХ ЛЮДЕЙ НАРОДИВСЯ ЦЬОГО ДНЯ?

1083 – Анна Комніна, візантійська принцеса, старша дочка імператора Візантії Олексія I Комніна і Ірини Дукени. Одна з перших жінок-істориків.

1710 – Мікеле Марієскі, венеційський художник XVIII століття.

1716 – Етьєн Моріс Фальконе, французький скульптор XVIII століття.

1743 – Мартін Клапрот, німецький хімік, першовідкривач хімічних елементів урану та цирконію.

1859 – Січинський Юхим, український історик, педагог, громадський діяч, православний священник.

1930 – Роман Федорів, український письменник, лавреат Шевченківської премії.

1933 – Вульфенсон Джеймс, американський фінансист, глава Світового банку до травня 2005 р.

1937 – Андрій Содомора, український письменник, науковець, перекладач із давньогрецької та латинської мов.

ЩО БУЛО ЦЬОГО ДНЯ РІК ТОМУ У ПЕРЕЯСЛАВІ?

1 грудня в Університеті Григорія Сковороди в Переяславі проводили збір крові. Фахівці Київського обласного центру крові збирали кров, яка допоможе не тільки врятувати життя військових, а й проводити планові операції в тилу, приймати пологи, здійснювати трансплантації. Долучитись можна було всім охочим, старшим 18 років. Загалом цього дня вдалося зібрати 40 літрів крові, розповіла Інформатору організаторка заходу Анастасія Дудка.

За її словами, до здачі крові долучилось 85 людей, п’ятьох із них не допустили за станом здоров’я: “Попередньо ці люди могли перехворіти чимось в дитинстві або був низький гемоглобін. Також було багато охочих здати кров з людей, що перехворіли у дитинстві на хворобу Боткіна або гепатит. Є люди, які приходили з гепатитом А. З 2021 року Міністерство охорони здоров’я дозволило брати кров у таких донорів, але її додатково фільтрують, тому що вона може нести небезпеку”.

Анастасія Дудка зазначила, що збирали по 480 мл з людини (10% від загальної кількості крові організму людини). Найпершими до збору долучились працівники критичних структур: ДСНС, поліції, Національної гвардії України, також були працівники та студенти університету.

“Організація проводилася університетською командою. Ректор Віталій Коцур також долучився до здачі. Вже втретє цього року він був донором. Подає приклад і відразу відкликається на такі пропозиції прийняти бригаду”, – резюмувала Анастасія Дудка.

Підготувала Яна Малишко

Підтримайте Інформатор на Patreon та отримуйте значно більше ексклюзивного контенту. Оперативно читати наші новини ви зможете, якщо підпишитесь на канали в  Telegram або Viber.