Переяслав Перейти на сайт

Сьогодні – Святий вечір: що варто знати про 24 грудня

Чим особливе 24 грудня? Розповідає Інформатор.

24 грудня в Україні професійне свято відзначають працівники архівних установ, а православні християни – Святвечір. Про інші події цього дня розповідає Інформатор.

ЯКЕ СЬОГОДНІ СВЯТО?

Святвечір. Традиційна святкова вечеря напередодні Різдва і в останній день ​​посту. На Святий вечір заведено готувати 12 страв (за кількістю апостолів та місяців у році), але всі вони повинні бути без молока, масла, сметани і яєць, тобто пісними. Бажано, щоб у цей день вечеря починалася з внесення в будинок снопа пшениці або жита. Цей сніп називають ще дідухом, колядою або дідом, і він уособлює добробут сім’ї. За стіл сідають тільки з появою першої зірки на небі. У Святий вечір на столі обов’язково має бути кутя.

День працівників архівних установ України. Роботу підприємств, установ, організацій неможливо уявити без архівів. Архівна справа є важливою складовою інформаційної, культурної, наукової та соціальної сфери. Архіви та архівні відділи дбають про належне зберігання, використання та примноження документальної спадщини.

У КОГО СЬОГОДНІ ІМЕНИНИ?

Микола, Клавдія, Євгенія, Агафія.

ЩО ТРАПЛЯЛОСЯ В ІСТОРІЇ ЦЬОГО ДНЯ?

1518 – король Сигізмунд І дозволив князю Василю Сангушку утворити з села Ковле місто з наданням йому магдебурзького права.

1624 – гетьман Михайло Дорошенко уклав міждержавний договір про взаємодопомогу між Військом Запорозьким та Кримським ханством.

1903 – у Великій Британії видали перший реєстраційний номер для авто – табличку з номером A1 отримав герцог Рассел, брат філософа Бертрана Рассела.

1914 – німецький літак скинув бомбу на англійське місто Дувр, здійснивши перше в історії авіабомбардування.

1982 – дослідний зразок найбільшого серійного вантажного літака у світі Ан-124 “Руслан” здійснив перший політ.

1991 – Організація Об’єднаних Націй визнала Росію правонаступницею СРСР, Російська Федерація зайняла місце СРСР в ООН і Раді Безпеки.

2004 – запустили на орбіту український супутник “Січ-1М”.

ХТО З ВІДОМИХ ЛЮДЕЙ НАРОДИВСЯ ЦЬОГО ДНЯ?

1798 – Адам Міцкевич, польський поет-романтик (“Пан Тадеуш”, “Дзяди”), діяч національно-визвольного руху.

1818 – Джеймс Прескотт Джоуль, англійський фізик і бровар.

1868 – Емануїл Ласкер, німецький шахіст, математик і філософ, другий чемпіон світу з шахів. Володів титулом 27 років, що є досі непобитим рекордом.

1876 – Спиридон Черкасенко, український письменник, драматург та педагог.

1920 – Святослав Караванський, український мовознавець, поет, журналіст, громадський діяч.

1937 – В’ячеслав Чорновіл, український політик, громадський діяч, літературний критик, публіцист, діяч руху опору проти русифікації та національної дискримінації українського народу.

1940 – Григорій Крісс, український фехтувальник. Занесений до Міжнародної єврейської спортивної зали слави.

1974 – Олексій Сенюк, головний сержант Збройних сил України, учасник російсько-української війни, Герой України.

1991 – Луї Томлінсон, соліст гурту “One Direction”.

ЩО БУЛО У ПЕРЕЯСЛАВІ ЦЬОГО ДНЯ РІК ТОМУ?

24 грудня у другому корпусі Переяславського центру культури і мистецтв провели фольклорно-етнографічний фестиваль “Різдвяна зоря”. Участь взяли народні та аматорські колективи громади. Всіх виконавців нагородили дипломами за участь у щорічному фестивалі. Глядачів радували співами, музикою, танцями, колядками та щедрівками.

Зібралося близько вісімдесяти глядачів. Програма тривала дві години. Артисти дивували яскравими виступами, костюмами, колядуваннями та щедруваннями. Першим виступив дитячий колектив “Супутник” народного театру Переяславського ЦКМ під керівництвом Людмили Леляк. Діти у образах Меланки, кози, лікаря, циганки та україночки презентували театралізоване дійство “Різдвяний вертеп”.

Потім виступили більше десятка вокальних ансамблів: “Дем’янчанка”, “Мрія”, “Червона калина”, “Чорнобривці”, Калиновий цвіт”, “Мальви”, “Чебреці”, “Водограй”, “Веселка”, “Дівчата з України” та “Вербиченька”. Вже за традицією під кінець фестивалю всі учасники виконали “Щедрик”.

Підготувала Дарія Сухотенко

Підтримайте Інформатор на Patreon та отримуйте значно більше ексклюзивного контенту. Оперативно читати наші новини ви зможете, якщо підпишитесь на канали в  Telegram або Viber.