У Переяславі відкрили виставку художника Романа Кірпи. Що можна побачити в експозиції?
3 січня у меморіальному музеї Григорія Сковороди в Переяславі відкрили виставку графічних робіт “Символи. Три світи” місцевого художника Романа Кірпи. На ній представили серію із понад 30 творчих робіт. Експонуватиметься виставка до 1 березня. Про це повідомляє Інформатор.
Це вже третя виставка молодого художника у нашому місті. Наприкінці 2022-го Роман Кірпа вперше презентував свої роботи у мистецькій галереї Переяславського центру культури та мистецтв, а згодом в Університеті Григорія Сковороди. Як зазначила завідувачка науково-дослідного відділу музею Тетяна Радіоненко Роман почав читати твори Григорія Сковороди та поглинувся у його філософію. І саме символи та три світи (Сковорода розділяв світобудову на три світи: макрокосм – все, що нас оточує; мікрокосм – це внутрішній світ людини; світ символів – Біблія), також характерні роботам митця.
У 2022 році Роман Кірпа почав працювати викладачем Переяславської художньої школи ім. Петра Холодного, проте згодом звільнився. Зараз займається власною творчістю, він – художник-ілюстратор, дизайнер. Захоплюється мистецтвом фотографії та грає на власноруч створених музичних інструментах із очерету, лози та інших природних матеріалів. Як зазначив сам митець, у створенні нових робіт його найбільше надихають природа та люди.
Почав свій шлях Роман Кірпа у Львівській національній академії мистецтв. На виставці ж представив творчий доробок робіт, які створював понад 10 років. Виконані вони у різних техніках: ціанотипія, “суха голка”, ліногравюра, монотипія, сліпе тиснення, золочення. А також більш глибинні філософські роботи із серії творів друкованої графіки естампи. Тематика – початок. Те, з чого все починалося.
Митець розповів про одну із технік – ціанотипію. Додав, що це найдавніший метод створення фотографії: “Спочатку люди побачили, що можна друкувати на папері зображення, і мабуть, найперше, що у них вийшло, це коли поклали рослину на тканину і все вигоріло під сонцем. Техніка цікава тим, що взаємодіє із негативами і створенням зображення методом друку під сонцем, тобто ультрафіолет, який висвічує негатив”.
Директорка Переяславської художньої школи Ірина Кузьмицька поділилася враженнями: “Ця виставка несе відтінок загадково-езотеричного. Роман торкається серйозної теми – прадавні витоки нашої культури, образи архетипів, першооснова нашого фольклору та фотографії. Роботи виконані досить лаконічно, але насичені багатьма символами, які несуть певний зміст. Експозиція демонструє різні теми, навіть дотичність до “Тінів забутих предків” і філософії Григорія Сковороди, а самі роботи дуже добре характеризують самого автора”.
Роман Кірпа розповів і про значення назви виставки “Символи. Три світи”: “Я думав про філософію Сковороди, де він говорить про іскру таланту, той момент, який горить у кожного з нас. Художник же відображувач того, що його оточує, і в кожній роботі закарбовує певну ідею. Символи – це те, що об’єднує, адже вони є у кожного. Ця виставка максимально показує все, що вмію та знаю. Всім раджу шукати свою іскру натхнення”. Наприкінці ж заграв декілька мелодій на інструментах, які виготовив власноруч.
Нагадаємо, що журналісти Інформатора обрали свої найкращі публікації за 2024 рік. Прочитати про них можете тут.
Яна Малишко
Підтримайте Інформатор на Patreon та отримуйте значно більше ексклюзивного контенту. Оперативно читати наші новини ви зможете, якщо підпишитесь на канали в Telegram або Viber.