Чим особливе 6 січня? Розповідає Інформатор.
6 січня народилися український гетьман Богдан Хмельницький, поети Володимир Сосюра та Василь Стус, футболіст і тренер Валерій Лобановський. Про інші події цього дня розповідає Інформатор.
ЯКЕ СЬОГОДНІ СВЯТО?
Водохреще. Коли Сину Божому виповнилося 30 років він пішов до ріки, де обряд хрещення здійснював Предтеча Спасителя – Іван Хреститель. Зі Святого Писання також відомо, що під час обряду хрещення на Господа зійшов Святий дух, що мав вигляд голуба, а голос з неба проголосив Ісуса Сином Божим. На Святого Водохреща віряни дотримуються багатьох обрядів, які в основному пов’язані з водою. Традиція купатись та пірнати в ополонку під час освячення води на Водохреща нині поширена в Україні.
Всесвітній день дітей-сиріт війни. Для України значення цього дня останнім часом зросло в рази, бо війна лишила сиротами велику кількість українських дітей. Цей день покликаний привернути увагу з боку широкої громадськості до нелегкої долі і до проблем дітей, що осиротіли з причини активних військових конфліктів.
У КОГО СЬОГОДНІ ІМЕНИНИ?
Ахмед, Інокентій, Микола, Сергій, Агата, Євгенія, Клавдія.
ЩО ТРАПЛЯЛОСЯ В ІСТОРІЇ ЦЬОГО ДНЯ?
1709 – полки Карла ХІІ та Івана Мазепи почали штурм Веприка.
1838 – у місті Моррістаун (штат Нью-Джерсі, США) в майстернях чавуноливарного заводу Спідуелла Альфред Вейл і Семюел Морзе продемонстрували свій перший телеграф.
1939 – німецькі фізики Отто Ган і Фріц Штрассман повідомили про відкриття способу ділення ядер урану під дією нейтронів. Це був перший крок до практичного використання ядерної енергії.
1962 – заснували Міжнародне гляціологічне товариство.
2019 – Православна церква України отримала томос про автокефалію.
ХТО З ВІДОМИХ ЛЮДЕЙ НАРОДИВСЯ ЦЬОГО ДНЯ?
1412 – Жанна д’Арк, національна героїня Франції, католицька свята (спалена англійцями в Руані як єретичка).
1596 – Богдан Хмельницький, український гетьман, очолив Національно-визвольну війну 1648-1657 рр.
1655 – Якоб Бернуллі, швейцарський математик. Вивів і проінтегрував диференціальне рівняння, впровадив термін “інтеграл”.
1886 – Олекса Алмазов (Алмазів), український військовий і громадський діяч, генерал-хорунжий Армії УНР.
1898 – Володимир Сосюра, український поет, один з найяскравіших ліриків в українській літературі.
1938 – Василь Стус, український поет, правозахисник, дисидент, Герой України, лауреат Національної премії імені Т. Шевченка.
1939 – Валерій Лобановський, український футболіст і тренер.
1972 – Олександр Головко, український футболіст, захисник збірної України та клубів “Таврія”, “Динамо” (К), дев’ятиразовий чемпіон України, п’ятиразовий володар Кубка України, півфіналіст Ліги чемпіонів 1999 року.
1993 – Олег Довгий, офіцер Збройних Сил України, учасник російсько-української війни, Герой України.
ЩО БУЛО У ПЕРЕЯСЛАВІ ЦЬОГО ДНЯ РІК ТОМУ?
6 січня торік в Україні вперше за новоюліанським календарем православні українці відзначали велике церковне свято Водохреще. Основні його традиції – пірнання в ополонку та освячення води у храмах. На Переяславщині офіційних святкувань та гулянь не проводили у жодній громаді через воєнний стан. Декілька людей прийшли на купання до однієї з найпопулярніших локацій “Любокраю”.
Киянин Олександр розповів, що приїхав до Переяслава у гості до родичів, і не зміг пропустити свій “ритуал” занурювання на Водохреще, адже робить це щорічно протягом 8 років: “Пам’ятаю, коли вперше спробував то це був просто кайф, хоча й вагався тоді, але таке приємне тепло по тілу було. Відтоді кожного року пірнаю у воду де б не був. Напевно ж це працює, якщо я майже не хворію протягом року”.
Містянин Михайло поділився, що це тільки друге його занурення за все життя: “На старості вирішив спробувати того року, та й нормально, головне перебороти страх холоду, а тоді на душі тепло буде після водички”.
Підготувала Дарія Сухотенко
Підтримайте Інформатор на Patreon та отримуйте значно більше ексклюзивного контенту. Оперативно читати наші новини ви зможете, якщо підпишитесь на канали в Telegram або Viber.