Чим особливе 8 січня? Розповідає Інформатор.
8 січня у світі відзначають День обертання Землі, а у 1935 року народився український поет Василь Симоненко. Про інші події цього дня розповідає Інформатор.
ЯКЕ СЬОГОДНІ СВЯТО?
День обертання Землі. У 1851 році фізик із Франції Жан Фуко створив інструмент, за допомогою якого пізніше закріпив свою теорему про те, що Земля обертається. Це друге протягом року свято, присвячене 3-й від Сонця планеті і її численним екосистемам, які забезпечують життя людству.
День повитух. У давнину жінки народжували вдома, але пологи завжди проходили під контролем досвідченої повитухи. Нині цю професію називають акушерством. Та раніше повитухою могла бути лише жінка, і то неабияка. Повитухи мали бездоганну репутацію й користувалися повагою інших людей. Вважалося, що повитухи не лише сприяють благополучній появі дитини на світ, але й магічним чином можуть вплинути на її долю.
У КОГО СЬОГОДНІ ІМЕНИНИ?
Григорій, Георгій, Василина, Домна, Юліан, Антон, Анастасій, Омелян, Ілля.
ЩО ТРАПЛЯЛОСЯ В ІСТОРІЇ ЦЬОГО ДНЯ?
1656 – у нідерландському місті Гарлем вийшов перший номер газети “Weeckelijcke Courante van Europa”, найстарішого з періодичних видань, що нині існують (зараз виходить від назвою “Гарлемський вісник”).
1851 – французький фізик Леон Фуко завдяки сконструйованому ним апарату продемонстрував обертання Землі.
1889 – учений Герман Голлеріт із Нью-Йорка запатентував табулюючу машину, яка була використана під час перепису населення в країні.
1919 – у селі Ясіня теперішньої Закарпатської Гуцульщини провідна коляда місцевих гуцулів “завершилася” роззброєнням угорської залоги та встановленням української Гуцульської Республіки.
1961 – французи на референдумі проголосували за надання Алжиру незалежності.
2020 – збили український Boeing 737 під Тегераном (Іран), загинуло 176 людей. Серед загиблих – бортпровідник, переяславець Денис Лихно.
ХТО З ВІДОМИХ ЛЮДЕЙ НАРОДИВСЯ ЦЬОГО ДНЯ?
1824 – Вілкі Коллінз, англійський письменник (“Місячний камінь”, “Жінка в білому”).
1879 – Степан Васильченко, український письменник (“Окопний щоденник”, “Чарівниця”, “Минають дні”, “В бур’янах”).
1888 – Гнат Юра, український актор і режисер.
1935 – Василь Симоненко, український поет (“Лебеді материнства”,”Ти знаєш, що ти людина?”, “Україні”), журналіст, один з активістів руху “шістдесятників”.
1935 – Елвіс Преслі, визначний американський співак (“That’s All Right”, “Mystery Train”, “All Shook Up”, “Love Me Tender”, “Suspicious Minds”) і актор (“Блакитні Гаваї”).
1942 – Стівен Гокінг, видатний британський фізик-теоретик, член Британського наукового Королівського товариства та Академії наук США.
1947 – Девід Бові, британський рок-музикант, співак, продюсер, аудіоінженер, композитор, художник, актор.
1969 – Валентина Цербе-Несіна, українська біатлоністка, перша олімпійська медалістка незалежної України.
1988 – Ярослав Джусь, український бандурист, композитор, аранжувальник.
1999 – Дам’яно Давід, вокаліст італійської рок-групи Mаneskin.
2000 – Валерій Самофалов, військовослужбовець Збройних сил України, учасник російсько-української війни, Герой України.
ЩО БУЛО НА ПЕРЕЯСЛАВЩИНІ ЦЬОГО ДНЯ РІК ТОМУ?
9 січня вночі до оперативно-диспетчерської служби Переяслава надійшло повідомлення про загоряння приватного житлового будинку у Дівичках (Дівичківська ТГ) на вулиці Садовій. Рятувальники виявили, що горить перестінок біля печі на площі 8 кв. метрів. Сам будинок дерев’яний, площею 90 кв. метрів, мазаний глиною, з пічним опаленням. За кілька годин пожежу погасили. Вогонь пошкодив перестінок. Речі домашнього вжитку врятували. Ніхто не постраждав.
Підготувала Дарія Сухотенко
Підтримайте Інформатор на Patreon та отримуйте значно більше ексклюзивного контенту. Оперативно читати наші новини ви зможете, якщо підпишитесь на канали в Telegram або Viber.