ЖИТТЯ

“Настав момент, щоб люди побачили, які в нас є талановиті митці”: у Переяславі відкрили виставку до 107-річчя від дня народження художника Павла Глоби

У Переяславі відкрили виставку, присвячену видатному художнику Павлу Пилиповичу Глобі. Він уродженець села Пологи-Вергуни.

27 січня у приміщенні музейних фондів у Переяславі відкрили виставку до 107-річчя від дня народження видатного художника Павла Глоби. На ній представили серію із близько 20 творчих робіт, які митець намалював олійними фарбами у 1960-1980-х роках. Також у фондовій колекції НІЕЗ “Переяслав” є газети, фотографії та навіть особисті речі митця – одяг та його мольберт. Експонуватиметься виставка до 9 лютого. Про це повідомляє Інформатор.

На виставці представили картини художника та фотографії, газети зі статтями про нього. Також можна було побачити його особисті речі – інструментарій для творчості, предмети побутового вжитку, подарунки з написами від відомих художників СРСР.

Павло Пилипович Глоба народився 27 січня 1918 року в українській сім’ї у селі Пологи-Вергуни (Ташанська ТГ). Це видатний художник, що творив у стилі реалізму. За життя був членом Студії військових художників імені Митрофана Грекова та Союзу художників СРСР. Закінчив сибірське художнє училище імені Михайла Врубеля, а потім Академію мистецтв у Ленінграді.

З початком Другої Світової війни його призвали до Червоної Армії, але за рекомендаціями Академії мистецтв Глобу перевели в студію військових художників, де він служив до 1945 року. У квітні того ж року під час штурму Берліна був тяжко поранений й демобілізований після лікування. Серед нагород має почесні медалі за взяття Берліну та перемогу над Німечинною.

Творча спадщина художника налічує близько 3-4 тисяч творів. Наразі місцезнаходження більшості робіт невідоме, оскільки після його смерті майстерня перейшла у власність Союзу художників СРСР. Деяку частину робіт подарували поціновувачам мистецтва, а щось продала його дружина для виживання в скрутних умовах тогочасного життя.

Павло Пилипович був життєрадісним та оптимістичним – це проявляється у його творчості. Він змальовував природу та людей сповнених сил та радості. В емоційній структурі творів переважають сильні та відкриті почуття – мажорна тональність та яскраві фарби. Художника захоплював не лише кінцевий результат творчості, але й сам процес. У цьому й полягає одна з особливостей його живописного почерку характерного скоропису з незвичною виразною фактурою.

У 1983 році Павло Пилипович Глоба помер від лейкемії. Це сталося під час роботи з пензлем у руці. У кінці 80-х років ХХ століття співробітники музею здійснили експедицію у Москву, звідки привезли велику кількість матеріалу.

Ініціаторкою виставки є завідувачка сектору оцифрування музейної спадщини в Заповіднику “Переяслав” Вікторія Білозуб. За її словами, мета заходу – відродити пам’ять про видатного професійного художника нашої місцевості:

– Сьогодні йому виповнилося б 107 років. Немає в Україні жодних видань чи виставок, які присвячували йому. Тут представлена приблизно четверта частина того, що є у фонді. Ми зберігали все протягом 35 років. Настав момент, щоб люди побачили, які в нас є талановиті митці”.

Старша наукова робітниця заповіднику Наталія Павлик розповіла, що після смерті Павла Пилиповича до музею звернулась його двоюрідна сестра. Вона сказала, що дружина художника Ніна Іванівна просить забрати картини. Так працівники музею у 1980-х роках поїхали по них до Москви.

– Дружина потурбувалась, щоб картини не пропали. Але її мотивація була більш не в тому, щоб вони відправились туди, звідки він родом. Мабуть, вона хотіла, щоб вони потрапили у правильні руки. Також можу сказати, що коли він переїхав, то створив сім’ю, де народився син Павло. Зараз він відомий астролог, – розповіла Наталія Павлик.

На відкриття виставки завітали декілька мешканців села Пологи-Вергуни. Сергій Черниш поділився, що його батько був другом дитинства Павла Глоби. Про цей факт він дізнався від свого рідного брата:

– Коли моєму брату було приблизно 13-14 років, він йшов берегом Дніпра і побачив як хтось малює гори. Він розповів це батьку, а той вирішив сходити подивитись. Так вони впізнали один одного – обіймались, цілувались, качалися в очереті. Як Глоба виїхав до Москви, він всеодно майже кожного року приїжджав до правого берегу Дніпра і човном перепливав на інший, щоб змалювати гори. Він привозив дружину і сина. А ще мій брат розповідав, як Павло без дозволу взяв у нього вудочку і зламав, тоді він його трохи “повиховував”. Але коли Павла Пилиповича питали за родинні зв’язки, він нічого не говорив за Вергуни. Казав: “У Переяславі моя родина”.

У Переяславі відкрили виставку присвячену видатному художнику Павлу Пилиповичу Глобі

На ній представили серію із близько 20 творчих робіт

Митець малював олійними фарбами

На відкриття виставки зібралося чимало людей

Роботи створені у 1960-1980-х роках

На виставці представили особисті речі художника – мольберт та одяг

Сергій Черниш із села Пологи-Вергуни

Справа – автопортрет Павла Глоби

Також у фонді є фотографії та газети

Нагадаємо, що раніше художник Роман Кірпа із Переяслава розповів Інформатору про своє творче життя. Інтерв’ю читайте тут

Дарія Сухотенко

Підтримайте Інформатор на Patreon та отримуйте значно більше ексклюзивного контенту. Оперативно читати наші новини ви зможете, якщо підпишитесь на канали в Telegram або Viber.

Нагору