Чим особливе 9 лютого? Розповідає Інформатор.
9 лютого відзначають Міжнародний день стоматолога та піци. Про інші події цього дня розповідає Інформатор.
ЯКЕ СЬОГОДНІ СВЯТО?
День народження волейболу. Світова спортивна спільнота від аматорів до професіоналів відзначає 130-ту річницю народження волейболу. Адже саме цього дня 1895 року викладач фізичного виховання коледжу в місті Голіок (США) Вільям Джон Морган уперше запропонував своїм студентам зіграти в нову гру – “Mintonette”.
Міжнародний день піци. Щорічно в цей день поціновувачі піци відзначають свято італійської страви в багатьох країнах. Італія ж має свій день для святкування, що відзначається 17 січня.
Міжнародний день стоматолога. Відзначення цього дня пов’язують з Святою Аполлонією, яка 9 лютого 249 року прийняла мученицьку смерть. Аполлонію, дочку видатного александрійського чиновника, що вірила в Христа піддали жорстоким тортурам, вимагаючи зречення від християнства – жінці вирвали зуби і погрожували спалити живою. У 300 році Аполлонія була канонізована як свята мучениця. Військова стоматологія була заснована 15 лютого 1099 року під час першого хрестового походу після захоплення Єрусалиму.
У КОГО СЬОГОДНІ ІМЕНИНИ?
Тит, Петро, Йосип (Осип), Іван.
ЩО ТРАПЛЯЛОСЯ В ІСТОРІЇ ЦЬОГО ДНЯ?
1234 – Монгольське завоювання Китаю: монголи захопили Кайфен, столицю Династії Цзінь, і підкорили першу з трьох великих держав середньовічного Китаю.
1863 – американець Елансон Крейґ запатентував вогнегасник.
1893 – відбулася прем’єра опери Дж. Верді “Фальстаф” (Мілан).
1893 – відбувся перший у світі сеанс стриптизу (Париж, “Мулен Руж”).
1909 – у США прийняли перший закон про заборону наркотиків.
1923 – повстання засуджених до розстрілу отаманів Холодного Яру в Лук’янівській в’язниці Києва.
1943 – Вінстон Черчилль повідомив Й. Сталіна про підготовку відкриття другого фронту в Європі в серпні-вересні 1943 року.
1961 – The Beatles вперше виступили під цією назвою в ліверпульському клубі Cavern.
2018 – поблизу сирійського міста Хішам силами коаліції на чолі з США розгромлено колону російських найманців.
ХТО З ВІДОМИХ ЛЮДЕЙ НАРОДИВСЯ ЦЬОГО ДНЯ?
1441 – Алішер Навої, узбецький поет і мислитель. Видатний гуманіст середньовіччя Сходу.
1773 – Вільям Генрі Гаррісон, 9-й президент США (1841).
1826 – Костянтин Трутовський, український живописець і графік.
1846 – Вільгельм Майбах, німецький інженер, конструктор першого “Мерседеса”.
1910 – Жак Моно, французький біохімік, Нобелівський лауреат.
1943 – Джо Пеші, американський кіноактор (“Один вдома”, “Смертельна зброя”).
1979 – Мена Суварі, голлівудська кіноакторка (“Американський пиріг”, “Американська краса”).
ЩО БУЛО РІК ТОМУ ЦЬОГО ДНЯ НА ПЕРЕЯСЛАВЩИНІ?
9 лютого у Гайшині (Переяславська ТГ) попрощалися із молодшим сержантом Збройних сил України Олегом Панчуком. Він загинув 1 лютого, виконуючи бойове завдання біля населеного пункту Старомайорське Волноваського району Донецької області. Йому було 24 роки. Служив командиром стрілецького відділення стрілецького взводу. У нього залишились батько, мати, дружина та маленькі діти. Поховали воїна на цвинтарі у рідному селі.
Мати, стоячи біля труни сина, постійно промовляла: “Моє сонечко”, а дружина, ледь тримаючись на ногах, повторювала загиблому чоловікові: “Моя киця”. На обличчі ж Олега назавжди залишаться незагоєні рани війни.
На кладовищі до рідних звернувся міський голова Переяслава Вячеслав Саулко: “Третій день ми прощаємося з нашими воїнами. Такі хлопці, як Олег, віддали найдорожче – своє життя. Прийшла звістка про те, що Олег зник безвісти, але, на жаль, не сталось дива: мати дізналася першою, що син загинув”.
Офіцер першого відділу Бориспільського РТЦК та СП Володимир Мамітько сказав: “Батьку, ви виховали героя. Ви не вдова, ви – дружина героя, діти, які виростуть, будуть дітьми героя. Вибач, Олеже, що не вберегли. Дякую за твій подвиг”. Вручив державний прапор України рідним загиблого. Під час прощання військові зробили три постріли в небо, аби віддати честь воїнові. Присутні заспівали Гімн України.
Знайома Олега поділилася переживаннями та розповіла, яким пам’ятає Олега: “Коли дізналась про його смерть, мені просто стало погано. Не могла повірити в це ще дуже довго. Як усвідомлювати те, що людину, яку ти знала, з якою спілкувалася, зараз просто лежить і не дихає. Майже завжди він був таким усміхненим, позитивним, балакучим… Щоб вони всі виздихали, кляті кацапи”.
Підготувала Яна Малишко
Підтримайте Інформатор на Patreon та отримуйте значно більше ексклюзивного контенту. Оперативно читати наші новини ви зможете, якщо підпишитесь на канали в Telegram або Viber.