ЖИТТЯ

У Переяславі презентували книгу “Фольклопередбачення”: у ній можна і приказки вивчити, і майбутнє дізнатися

Науковиця та мисткиня Оксана Науменко презентувала у Переяславі книгу “Фольклопередбачення”. У чому її унікальність?

12 березня у мистецькій галереї Переяславського центру культури та мистецтв відбулася презентації книги “Фольклопередбачення”, яку написала та упорядкувала Оксана Науменко, а ілюструвала Леся Шиденко. Обидві вони взяли участь у презентації. Про це повідомляє Інформатор.

Оксана Науменко – доцентка Національної академії керівних кадрів культури і мистецтв, кандидатка психологічних наук, композиторка, співачка та артистка. Леся Шиденко – офіцер запасу, військовий філолог, відмінник освіти України, професійна художниця та письменниця.

До книги “Фольклопередбачення” увійшли 450 прислів’їв та приказок українського народу. Проте унікальність її полягає в тому, що вона містить 450 передбачень долі за мотивами цих прислів’їв та приказок. Тобто потрібно поставити запитання, яке турбує, вказати число – і таким чином отримаєте відповідь. Авторка розповіла, що часто вони справді стають пророчими, а у “5 відсотків відповідей, які можуть не сподобатися, не треба й вірити”.

Скажімо, привела приклад про її студентку, яка всиновила дитину й мала з нею певні проблеми. У її квартирі сталася пожежа через необережність хлопчика, тож, зрозуміло, що вона його дуже насварила, наговорила багато поганого. Ридаючи від безсилля, вона помітила цю книгу і їй у голову прийшло число 240: “І ось вона читає таку відповідь: “Дарованому коневі в зуби не дивляться”. Вона каже: “Мене наче хтось холодною водою облив, бо я постійно казала, що діти, яких я сама не можу мати, це подарунок моєї долі”. А передбачення біля цього прислів’я було таке: “Дякуй долі за дарунок, у ньому є твій порятунок”. І вона каже: “Я як почала плакати, впала на коліна, почала просити у сина пробачення”. Це був один із перших відгуків. Я собі подумала: “Якщо навіть один такий відгук буде, якщо отак книга спрацювала на людину, отже це не даремно”.

Ідея ж створення цієї книги виникла у Оксани Науменко також через дітей: “У мене багато дітей: і дорослих, і малечі. І ось одного разу, коли донька та син щось балувалися за столом, мала сказала таку фразу: “Когда я ем, я глух и нем”. А мої діти взагалі не розмовляють російською, вони її не знають. Виявилося, що це вона в школі почула. Тож я почала в голові шукати, чим замінити цю російську приказку, не знайшла. Але я за собою помічаю, що при розмовах часто використовую русифіковані поговірки, які ще передала мені мама, бо росла у радянські часи”. Так науковиця почала шукати та вивчати все більше приказок та прислів’їв, спершу принаймні для розширення свого словникового запасу.

При дослідженні вона зрозуміла, що у книгарнях та бібліотеках дуже мало книг із українськими прислів’ями та приказками. І тоді до неї прийшло осяяння: “Я створю таку книгу, за якою майбутні покоління будуть вчити приказки та прислів’я”. А щоб це точно запам’ятовувалося, вирішила пов’язати прислів’я із передбаченнями долі. Мовляв, те, що прямо стосується людини, вона точно не забуде. У якийсь момент у неї виникали сумніви, чи це взагалі комусь потрібно. Втім, остаточно її переконав син, який служить у лавах ЗСУ. Коли Оксана Науменко задумалася, чи не краще гроші, які витратить на видання книги, перерахувати військовим, він запевнив її, що у цій книзі буде саме те, заради чого вони борються, – українська історія та культура.

Також вона розповіла, що кількість прислів’їв та приказок стала символічною, хоча спочатку так і не планувалося, бо авторка до останнього не знала, скільки їх вийде. А коли вийшло 450, ілюстраторка Леся Шиденко зауважила, що це саме воно, адже 4.5.0. – це код, яким послуговуються військові, щоб передати, що “все спокійно”.

Леся Шиденко під час презентації розповіла про створення портрета Оксани Науменко, який зрештою став прикрашати обладинку “Фольклопередбачення”. А також – про ілюстрації всередині книги. Загалом їх 40, але могло би бути й більше, якби ілюстраторка не була зайнятою в інших проєктах.

Наприкінці презентації присутні, яких зібралося близько пів сотні, подивились музичний кліп Оксани Науменко, який є своєрідною частиною книги. Потім всі охочі могли поставити запитання авторці й ілюстраторці та придбати книгу, яка коштує 250 гривень.

Оксана Науменко презентувала у Переяславі “Фольклопередбачення”

Леся Шиденко ілюструвала книгу

До книги “Фольклопередбачення” увійшли 450 прислів’їв та приказок українського народу

Книга коштує 250 гривень

На презентацію прийшло близько пів сотні людей

Нагадаємо, що в Переяславі влаштовують терапевтичні зустрічі для дружин загиблих та зниклих безвісти військових. Деталі – тут.

Віталій Усик

Підтримайте Інформатор на Patreon та отримуйте значно більше ексклюзивного контенту. Оперативно читати наші новини ви зможете, якщо підпишитесь на канали в Telegram або Viber.

Нагору