Чим особливе 5 квітня? Розповідає Інформатор.
5 квітня в Україні відзначають День неонатолога. Про інші події цього дня розповідає Інформатор.
ЯКЕ СЬОГОДНІ СВЯТО?
День неонатолога в Україні. Неонатологія – це складний і надзвичайно важливий розділ педіатрії, відносно молода окрема клінічна дисципліна, яка почала активно розвиватися лише в другій половині 20 століття. “Neonatus” в перекладі з латинської мови означає “новонароджена дитина”. Неонатолог – це лікар, який здійснює медичне спостереження за новонародженою дитиною, спостерігає за її ростом і розвитком протягом першого року життя, надає рекомендації батькам щодо догляду за новонародженою дитиною, її вигодовування, консультує з приводу фізіології та особливостей організму новонародженої дитини.
У КОГО СЬОГОДНІ ІМЕНИНИ?
Феліція, Пахом, Юрій, Лука, Никон, Василь (Василій), Іван.
ЩО ТРАПЛЯЛОСЯ В ІСТОРІЇ ЦЬОГО ДНЯ?
1536 – імператор Священної Римської імперії Карл V влаштував собі останній в історії тріумф (урочистий в’їзд до Риму).
1710 – у молдавському місті Бендери уклали договір між гетьманом Запорозького війська, старшиною й українським козацтвом. Сам документ отримав назву “Пакти й конституції законів і вольностей Війська Запорозького”, а пізніше історики назвали його Бендерською конституцією або Конституцією Пилипа Орлика.
1722 – голландський мореплавець Якоб Роггевен відкрив острів Пасхи.
1792 – Джордж Вашингтон вперше в історії США застосував президентське вето.
1815 – почалося виверження вулкана Тамборо на острові Сумбава. Виверження тривало до 12 квітня, спричинило загибель майже 4900 людей (за приблизними підрахунками, вулкан викинув із себе 1,7 мільйона тонн уламків і попелу).
1913 – Нільс Бор завершив першу з трьох статей, що сформували успішну атомну модель, на якій побудована стара квантова теорія.
1956 – американські хіміки Маршалл Гейтс-молодший та Гільг Чуді здійснили повний синтез морфіну.
2001 – Верховна Рада ухвалила Кримінальний кодекс України.
ХТО З ВІДОМИХ ЛЮДЕЙ НАРОДИВСЯ ЦЬОГО ДНЯ?
1622 – Вінченцо Вівіані, італійський математик, фізик.
1784 – Луї Шпор, німецький скрипаль, композитор, диригент і педагог, один з перших представників романтичного стилю в музиці. Вважається також, що саме він запровадив диригентську паличку.
1811 – Жуль Дюпре, французький художник, представник Барбізонської школи, один із засновників французького реалістичного пейзажу.
1827 – Джозеф Лістер, британський хірург, увів у медичну практику антисептики.
1869 – Альбер Руссель, французький композитор першої третини 20 століття.
1882 – В’ячеслав Липинський, теоретик українського монархізму.
1942 – Пітер Гріневей, британський кінорежисер, письменник, сценарист і художник.
ЩО БУЛО ЦЬОГО ЦЬОГО ДНЯ У ПЕРЕЯСЛАВІ РІК ТОМУ?
Торік 5 квітня у переяславському музеї “Заповіту” Тараса Шевченка презентували науково-просвітницький проєкт “Десяте літо”. Також науковці, шевченкознавці та дослідники провели дискусію на тему “Проблеми прочитання збірки Шевченка “Три літа”.
Старша наукова співробітниця науково-дослідного відділу музею Катерина Нагайко стала ініціаторкою та розробницею проєкту “Десяте літо”. Вона розповіла, що його започаткували до 210-ї річниці від дня народження Тараса Шевченка, а сама назва й ідея походить від творчості поета та зокрема його вірша “Хіба самому написать…”.
Також зазначила, що проєкт “Десяте літо” стане платформою для реалізації наукових, просвітницьких та мистецьких заходів національно-патріотичного спрямування, адже у Переяславі написана низка програмних творів Шевченка, у яких закладена національна ідея. “Зараз у сучасному світі в Україні вже десять років триває війна за право українців бути незалежними і вільними, саме про це писав Шевченко, і це є основним постулатом його творів. Тож це є ще одним моментом для того, щоб втілювати цей проєкт у життя”, – сказала Нагайко.
Підготувала Яна Малишко
Підтримайте Інформатор на Patreon та отримуйте значно більше ексклюзивного контенту. Оперативно читати наші новини ви зможете, якщо підпишитесь на канали в Telegram або Viber.