ЖИТТЯ

День вишиванки у 2025-му відзначають 15 травня: що буде в Переяславі

У третій четвер травня традиційно відзначають Всесвітній день вишиванки. Що цього дня очікує на переяславців?

Щороку у третій четвер травня в Україні відзначають Всесвітній день вишиванки. У 2025-му свято припадає на 15 травня. Інформатор розповість про це свято детальніше.

ІСТОРІЯ ДНЯ ВИШИВАНКИ

Ідея свята виникла у 2006 році в Чернівцях. Студентка історичного факультету Чернівецького національного університету Леся Воронюк запропонувала одногрупникам обрати день, коли всі прийдуть на заняття у вишиванках. Натхненням для неї став однокурсник Ігор Житарюк, який регулярно носив вишиту сорочку на пари. Перший флешмоб підтримали кілька десятків студентів та викладачів, а вже наступного року ініціатива поширилася на інші міста України та діаспору за кордоном.

Зараз День вишиванки відзначають у понад 50 країнах світу. Свято не прив’язане до жодної релігії чи держави, тому кожен охочий може долучитися, одягнувши вишиванку на роботу, навчання чи прогулянку. Це символ єдності, національної гідності та зв’язку поколінь.

ЯК ЦЕЙ ДЕНЬ ПРОВЕДУТЬ У ПЕРЕЯСЛАВІ

15 травня у сквері “Серце Переяслава” у рамках вже традиційної благодійної акції “Одягни вишиванку – підтримай захисника” (проводитимуть вчетверте) планують ярмарок-продаж смаколиків та hande made, різні майстер-класи, виступи вихованців закладу дошкільної освіти “Любавонька”, Будинку художньої творчості дітей, юнацтва та молоді, Переяславської музичної школи імені Павла Сениці, а також “вільний мікрофон”, виступи народного аматорського вокального ансамблю “Вербиченька”, вокального тріо “Дівчата”, хореографічних колективів “Імпульс”, “Фаворит”, “Міраж” та інших. Триватиме дійство із 10:00 до 18:00. Під час нього збиратимуть гроші та необхідні речі (футболки, шкарпетки, засоби гігієни, смаколики тощо) для ЗСУ.

Цього ж дня о 12:00 у музеї народної архітектури та побуту середньої Наддніпрянщини, а конкретно в музеї українського рушника проведуть захід “Вишиваємо перемогу разом”. У програмі – культурно-мистецька акція “І вишите моє життя на ньому – рушник Михайлу Сікорському”, виступ творчих колективів, виставка “Любов’ю створена краса” та благодійний збір на ЗСУ.

ЦІКАВІ ФАКТИ ПРО ВИШИВАНКУ

  • Вишиванка – не просто одяг, а оберіг, у якому кожен візерунок має своє значення: рослинні орнаменти символізують життя і добробут, геометричні фігури – порядок, гармонію та силу, птахи – душу, любов і волю.
  • Кожен регіон – свій стиль. Українські вишиванки мають понад 200 регіональних варіацій, наприклад, Полтавська – білим по білому, Гуцульська – яскраві кольори, Чернігівська – дрібна, ретельна вишивка.
  • Чоловічі вишиванки теж мали магічне значення. Зазвичай вишивали жінки для своїх чоловіків – у візерунок вплітали любов, надію, захист і силу.
  • Вишиванка – частина стародавніх обрядів. Її надягали під час весілля, хрестин, похорону, жнив і навіть у бій – як оберіг від зла.
  • Вишиванку носили не лише в Україні – вона стала модною вбранням у Європі, США, Японії. Наприклад, Жан-Поль Готьє та Вітторіо Місоні надихались українською вишивкою у своїх колекціях.
  • У старовину вишивка займала місяці праці, а голки виготовляли вручну з кісток або дерева.

ЯК ВІДЗНАЧАЛИ ДЕНЬ ВИШИВАНКИ У ПЕРЕЯСЛАВІ ТОРІК

У 2024 році День вишиванки припав на 16 травня. У переяславському музеї “Заповіту” Тараса Шевченка провели культорологічний захід “Українська доля, вишита душею”. На ньому презентували точну копію вишитої сорочки поета Тараса Шевченка та вишитий чоловічий одяг майстринями із всеукраїнського вишивального проєкту “Переяславська сорочка”.

Також у сквері біля фонтану “Серце Переяслава” провели традиційну благодійну акцію “Одягни вишиванку – підтримай захисника”. Зібрали 50 тисяч 780 гривень на потреби ЗСУ. У її рамках провели й “Вільний мікрофон”, де всі охочі музиканти, поети, митці та вокалісти могли продемонструвати свої таланти. Учасники співали та читали власну та відому поезію.

Нагадаємо, що 14 травня в університеті Переяслава вже стартувала загальноміська благодійна акція “Одягни вишиванку – підтримай захисника”. Про перший день читайте тут.

Підтримайте Інформатор на Patreon та отримуйте значно більше ексклюзивного контенту. Оперативно читати наші новини ви зможете, якщо підпишитесь на канали в Telegram або Viber.

Нагору