“Змійові” вали — один із найзагадковіших об’єктів Переяславщини. Дослідники не перший рік намагаються визначити приблизний час виникнення цих споруд. Сьогодні ми поглянемо на “Змійові” вали не тільки з історичної, а ще й із туристичної точки зору.
Інформатор вирушив до цього місця, щоби побачити його на власні очі й, звісно ж, показати вам.
Появу “Змійових” валів кожен дослідник датує різними часами: хтось стверджує, що вони зведені ще за часів скіфів, інші припускають, що вали утворилися при князюванні Володимира в Київській Русі. Таких теорій є безліч, так як і теорій щодо функції “Змійових” валів. Наприклад, археолог Лев Падалка припускає, що ці вали були придатні лише для випасу худоби: він аргументує це ландшафтними умовами. Натомість, більшість дослідників стверджує, що “Змійові” вали виконували оборонну функцію й були чимось на кшталт фортеці. Землям потрібен був захист від раптових навал, а такі насипи у вигляді валів чудово справлялися з цим.
Відомий у Переяславі активіст і краєзнавець Микола Богатир вважає “Змійові” вали одним із найцікавіших туристичних об’єктів. Він розповів нам чому:
— Не знаю, як саме це місце розвиватиметься як туристичний об’єкт. Багато куди звертався з цього приводу, але не всі хочуть нас чути. А “Змійові” вали мають величезне значення в історії України, бо на території нинішньої країни їх досить багато. Переяславщина — один з тих районів, де вони представлені доволі непогано. 60 кілометрів, три лінії “Змійових” валів є на Переяславщині. Між Циблями й Переяславом є вал, який носить назву Великий вал. У тих краях немало червонокнижних рослин: їх можна побачити у квітні, травні, червні та навіть у березні: горицвіт (або адоніс), певні види пролісків, які не можна побачити в звичайних лісах. Але на археологічних об’єктах, які тривалий час не розорювалися їх все ж таки знайти можна. Одна з таких рослин це ковила степова. Стебла ковили формуються таким чином, що деякі їх частини трохи відходять й переплітаються з іншими, внаслідок чого утворюються кубла. Вони дуже схожі на гнізда, але це просто такий природний феномен: рослина ніби сама собі гнізда будує, в яких ніхто не живе. В народі “Змійові” вали порівнюють із Великою китайською стіною. Чому так? Певно, через те, що цей вал мав і оборонну функцію, і функцію розмежування територій.
Нагадуємо, поблизу Переяслава (буквально в п’яти кілометрах) у селі Воскресенське є таємнича архітектурна пам’ятка — ротонда Каневських. Це місце доволі часто привертає увагу туристів, але в той же час виявилося, що багато жителів Переяславщини навіть не знали про його існування.
Юлія Кравченко
Фото: Юрій Товкайло