ЖИТТЯ

“Не відмовляйте можливостям”: Річард Герц – про освіту, мотивацію та актуальні професії

Студенти переяславського університету та всі охочі мали можливість поспілкуватись з Річардом Герцом. Він розповів про те, як можна долучитися до ООН, а також про нові проєкти, вибір університету та багато іншого.

13 квітня в рамках університетського проєкту “Платформа можливостей” відбулася онлайн-зустріч з Річардом Герцом. Він – консультант ЮНІСЕФ з питань клімату та ексконсультант з партнерств і залучення молоді для U-Report Ukraine. Всі охочі поставили Річардові свої запитання. Інформатор також приєднався, тож публікуємо найцікавіше.

Про важливі рішення та дати

2015 рік. Було кілька майлстоунів (важлива проміжна подія у житті, роботі тощо), які вплинули на мої рішення. Перша історія про NASA: у 2015 році я був в США через програму Work and Travel, жив там 4 місяці. Якщо коротко, то ходив містом та побачив офіс NASA, і думаю, що в мене є кілька варіантів: перший – заходжу туди і мене звідти “випирає” охорона, другий – заходжу, а там двері зачинені, третій – заходжу і все-таки знаходжу там щось цікаве, та четвертий – проходжу повз. Я зайшов і охорона мене не вигнала. Бачу, в них є бібліотека, тоді я закінчував біологічний факультет та писав диплом з виживаності водоростей на Марсіанському ґрунті. У мене зав’язалася розмова з бібліотекарем і мене завели у приміщення з книгами та кажуть: все що я зможу забрати з собою – стане моїм. Це все закінчилось тим, що коли повертався додому, то моя валіза була 32 з половиною кілограма з 33 дозволених. Якщо у вас з’являються можливості, то не кажіть їм: “Ні”. Це головний урок, який я засвоїв за цей час.

2017 рік. Я нарешті отримав роботу у Дитячому фонді ООН, ЮНІСЕФ. В цьому ж році влітку мене запросили на конференцію в Стамбул (Туреччина). Сиджу в готелі, думаю, що життя прекрасне, що буду як Стів Джобс: нащо мені та освіта та університет? А потім мені начальниця сказала, що через кілька років екологія буде надзвичайно значущим елементом роботи ООН та якщо зараз не покину навчання, то буду у виграші. Тому я відновився, закінчив магістратуру, здобув диплом еколога (в університеті ім. Шевченка в Києві – ред.) та, як бачите, став консультантом з питань клімату. Не дуже раджу слухати людей, які кажуть: кидайте університет та відкривайте свою справу. Це слід робити, якщо вам є куди піти. Ми знаємо багато людей, які покинули навчання і стали успішними, та не знаємо багатьох, які університет покинули і втратили все.

2019 рік. Трохи попрацювавши в ЮНІСЕФ, я зрозумів, що стою на місці. Тож якщо хочу рухатись по кар’єрній драбині в ООН, то треба мати профільну освіту. Це і було причиною вступу до Маастрихтського університету, там була подвійна магістратура, тобто ти навчаєшся одночасно в двох університетах, маєш два дипломи, але навчальний рік всього один.

2020 рік. Після цього навчання я повернувся в Україну і продовжив роботу в ЮНІСЕФ.

Освіта та її важливість

Протягом життя треба постійно навчатися, тому що це розвиває вашу загальну ерудицію. Мені сказали хорошу фразу, що диплом це доказ того, що ви можете довести справу до кінця і це правда. Єдиний момент стосовно освіти – це не тільки ті знання, які ви отримуєте в університеті, раджу не забивати на контакти, які ви тут знаходите, тому що таким чином ви можете отримувати певні можливості в майбутньому. Якщо ви хочете продовжувати навчання, то ідеально буде, якщо ви зараз на бакалавраті, а продовжите магістратуру за кордоном.

Актуальні професії до 2050 року

Дві сфери професій будуть актуальні майже 30 наступних років. По-перше, когнітивні, тобто це вам потрібно багато аналізувати, думати, синтезувати знання. Для прикладу можна привести вчених. По-друге, соціальні професії, де потрібне людське спілкування. Це можуть бути медбрат або медсестра.

Як почати свій шлях в ООН

Я раджу три варіанти: волонтерство – ви можете знайти проєкт, який ООН реалізує і волонтерити у ньому, таким чином ви будете отримувати досвід та зрозумієте, як речі працюють всередині ООН. Варіант другий – UN Volunteers, це онлайн-платформа, ви на неї заходите, реєструєтесь, там вам пишуть завдання, які потрібно виконати. Якщо ви, наприклад, вмієте малювати або займаєтесь відео-монтажем, то виконуєте це завдання, а після цього отримуєте рекомендаційний лист та набиваєте собі портфоліо. Третій варіант – консультанство, для цього бажано мати вищу освіту, хоча би рік професійного досвіду (волонтерство рахується), попередній досвід в ООН буде перевагою.

U-Report Ukraine

Це проєкт, на якому я починав волонтерити та згодом в ньому працював. Це опитування для молоді через Telegram. Але замовниками є форми державної влади, агенції ООН або громадські організації. Суть в тому, що є, наприклад, Міністерство молоді та спорту, яке хоче щось зробити для молоді, але не знає, чого вона хоче. Вони звертаються до нас і ми проводимо опитування, потім Міністерство планує свої проєкти, виходячи з думки молоді.

Над якими проєктами працює зараз?

Скоро будемо реалізувати проєкт з проведення уроків на тему зміни клімату в школах. Ми розробили методичні матеріали, є сайт, де їх можна буде завантажити й провести урок для школярів. Ми плануємо провести уроки на 2 тисячі шкіл в один і той самий день.

Як звичайні люди можуть вплинути на клімат?

Зміна клімату – це річ, на яку реально впливати через персональні дії. Ви можете почати з себе: передусім зменшувати кількість ресурсів, які споживаєте. Якщо є можливість сортувати сміття – сортуйте пластик, скло, метал і папір. Раджу слідкувати за якимись екологічними ініціативами, максимально їх підтримувати.

Нагадаємо, що Переяславка Вікторія Кондусь 10 квітня стала чемпіонкою України з баскетболу у складі “Прометея”. Вона поділилася емоціями з Інформатором.

Оксана Симоненко

Нагору