Переяслав Перейти на сайт

Розпочинається Пилипівський піст, який триватиме до Різдва: що варто знати про 15 листопада

Чим особливе 15 листопада? Розповідає Інформатор.

Торік 15 листопада біля будівлі міської ради Переяслава близько 30 місцевих жителів зібралися з плакатами на мітинг “Гроші на ЗСУ”. Про інші цікавинки цього дня розповідає Інформатор.

ЯКЕ СЬОГОДНІ СВЯТО?

Пилипівський піст. Перед Різдвом у православ’ї розпочинається постування, яке триває 40 днів – з 15 листопада по 24 грудня, тому в церковному статуті воно називається Чотиридесятницею. Метою посту є підготування вірян до великого свята – Різдва Христового.

У КОГО СЬОГОДНІ ІМЕНИНИ?

Григорій, Дмитро, Микита, Микола, Петро, Хома.

ЩО ТРАПЛЯЛОСЯ В ІСТОРІЇ ЦЬОГО ДНЯ?

1492 – Христофор Колумб вперше описав тютюн, який вживали індіанці.

1904 – запатентували бритву зі змінними лезами.

1918 – розпочалось очолюване Директорією повстання проти влади гетьмана Павла Скоропадського.

1920 – у Женеві відбулося перше засідання Асамблеї Ліги Націй, створеної у 1919 році.

1934 – у СРСР провели першу телепередачу зі звуковим супроводом.

1945 – в Аугсбурзі група українських вчених, що перебували в еміграції, заснували Українську вільну академію наук. Першим президентом УВАН обрали Дмитра Дорошенка.

1946 – ввели у навчальний процес новий, наближений до російського, український правопис, схвалений 8 травня 1945-го постановою Ради Міністрів УРСР.

1971 – фірма Intel випустила перший мікропроцесор Intel 4004.

1990 – Міністерство юстиції УРСР зареєструвало першу в Україні політичну партію – Українська республіканська партія.

2004 – на Першому Національному каналі Національної телекомпанії України відбулися перші відкриті дебати кандидатів на пост Президента України – між Віктором Ющенком та Віктором Януковичем.

ХТО З ВІДОМИХ ЛЮДЕЙ НАРОДИВСЯ ЦЬОГО ДНЯ?

1837 – Африкан Спір, філософ-неокантіанець ХІХ століття з України, відомий своїм великим впливом на Фрідріха Ніцше та Теодора Лесінґа, який присвятив логіці Спіра тему своєї докторської дисертації.

1862 – Гергарт Гауптман, німецький письменник, драматург, лауреат Нобелівської премії з літератури за 1912 року.

1930 – Джеймс Грем Баллард, англійський письменник.

1940 – Роберто Каваллі, італійський дизайнер одягу.

1954 – Александр Квасневський, президент Польщі (1995-2005).

1965 – Роман Безсмертний, український політик, дипломат.

ЩО БУЛО У ПЕРЕЯСЛАВІ ЦЬОГО ДНЯ РІК ТОМУ? 

15 листопада о 9:00 біля будівлі міської ради Переяслава близько 30 місцевих жителів, зокрема кілька військовослужбовців, зібралися з плакатами на мітинг. Вони вимагали отримати чіткі відповіді та звітність від міського голови Вячеслава Саулка щодо допомоги військовим.

Після зборів жителів громади щодо підвищення тарифів на воду група активістів створили у Viber спільноту, учасники якої скооперувалися та прийшли на цей мітинг. На початку зібрання одна із організаторок Галина Дудар зазначила, що ціль мітингу “не прогнати міського голову, а дізнатись від нього звітність: куди, кому та скільки спрямовували грошей з міського бюджету на підтримку ЗСУ”.

Перед будівлею міської ради, вигукуючи фразу “Гроші для ЗСУ”, люди вишикувались із плакатами з такими написами: “Ремонти – ні, сакури – ні, все для ЗСУ”, “В першу чергу ЗСУ”, “Саулко брехун”, “Нам важливі живі герої, не тротуари”, “Дрони для ЗСУ”, “Ні – дороги, так – зброя”. Вже традиційно на зібранні були присутні кілька поліцейських та офіцер громади, які охороняли громадський порядок та згодом захищали міського голову від розлюченого натовпу.

Після кількох хвилин бурхливого обговорення міський голова покинув сесійну залу, вслід йому люди кричали: “Ганьба”. Після цього присутні почали збирати підписи за те, щоб зняти Вячеслава Саулка з посади. О 10:20 мітингувальники потроху почали розходитись. Через 10 хвилин до міської ради приїхала медична допомога. Медики приїхали до міського голови. Об 11:00 лікарі вийшли з будівлі міськради, а люди розходились по домівках.

На той момент жителі Переяслава вже кілька разів влаштовували мітинги. Тому журналісти Інформатора поцікавилися, чи знають пересічні переяславці щось про ці акції та як до них ставляться.

Підготувала Дарія Сухотенко

Підтримайте Інформатор на Patreon та отримуйте значно більше ексклюзивного контенту. Оперативно читати наші новини ви зможете, якщо підпишитесь на канали в  Telegram або Viber.