Переяслав Перейти на сайт

У 2004-му – Помаранчева революція, у 2023-му – маленька “революція” у Переяславі: що варто знати про 22 листопада

Чим особливе 22 листопада? Розповідає Інформатор.

22 листопада 2004 року, наступного дня після другого туру президентських виборів, у Києві та інших містах України почалися масові мітинги на підтримку кандидата від опозиції Віктора Ющенка. А у 2023-му в Переяславі провели позачергову сесію міськради, на якій активісти намагалися “зняти” голову громади. Про інші події цього дня розповідає Інформатор.

ЯКЕ СЬОГОДНІ СВЯТО?

Міжнародний день сина. Родинні свята – надзвичайно важливі, адже вони дають можливість зблизитися батькам з дітьми, бабусям та дідусям з онуками тощо. Особливе ставлення до дітей чоловічої статі спостерігається в ісламських державах. Що стосується інших країн, то в Японії до Другої світової війни вже святкували день хлопчиків, який пізніше отримав статус свята Дня дітей.

Міжнародний день музиканта. Дата збігається з днем пам’яті святої Цецилії, покровительки музикантів. За переказами, свята Цецилія була римською мученицею, яка жила у ІІ-ІІІ столітті нашої ери. Її часто зображують за грою на органі або іншому музичному інструменті і шанують за її стійку віру і небесну музику, яку вона, за переказами, чула у своєму серці.

У КОГО СЬОГОДНІ ІМЕНИНИ?

Антон, Віктор, Дмитро, Іван, Ілля, Йосип, Костянтин, Олександр, Олексій, Семен, Тимофій, Федір.

ЩО ТРАПЛЯЛОСЯ В ІСТОРІЇ ЦЬОГО ДНЯ?

1675 – Оле Ремер представив в Паризьку академію звіт про визначення швидкості світла.

1764 – указом Катерини II скасували гетьманство в Україні.

1938 – Карпатська Україна отримала автономію у складі Чехословацької республіки.

1963 – в Далласі сталося одне з найгучніших вбивств XX століття. Лі Гарві Освальд застрелив президента США Джона Кеннеді.

2004 – початок Помаранчевої революції.

2005 – указом Президента Віктора Ющенка в Україні 22 листопада проголосили Днем Свободи.

2010 – початок безстрокової акції протесту на Майдані Незалежності в Києві проти нового Податкового кодексу, написаного урядом Азарова, які підтримували акціями по всій Україні.

ХТО З ВІДОМИХ ЛЮДЕЙ НАРОДИВСЯ ЦЬОГО ДНЯ?

1710 – Вільгельм Фрідеман Бах, німецький органіст і композитор, старший син Йоганна Себастьяна Баха.

1819 – Джордж Еліот, англійська письменниця.

1869 – Андре Жід, французький письменник, лауреат Нобелівської премії.

1890 – Шарль де Голль, французький військовий та політичний діяч, президент Франції (1958-1969).

1913 – Бенджамін Бріттен, британський композитор, диригент та піаніст.

1965 – Мадс Міккельсен, данський актор театру, кіно й телебачення.

1996 – Гейлі Болдвін, американська модель і телезірка.

ЩО БУЛО У ПЕРЕЯСЛАВІ ЦЬОГО ДНЯ РІК ТОМУ?

Торік цього дня відбулася позачергова сесія міської ради Переяслава. Її ініціювали депутати за вимогою активістів, які прийшли на чергову сесію 16 листопада, щоб послухати звіт міського голови про бюджетні витрати на ЗСУ. Сам Вячеслав Саулко на ту сесію не з’явився, за словами секретарки ради Лідії Оверчук, через відрядження до Києва. Тож позачергове засідання зібрали з єдиним питанням порядку денного – “Про розгляд колективного звернення щодо подання звітності посадовими особами міської ради по використанню коштів міського бюджету”.

Сесійна зала цього дня була заповненою. Окрім депутатів, прийшли працівники виконавчих органів міської ради та, звичайно ж, активісти – як опозиція теперішньої влади, так і її прихильники. Було багато людей у військовій формі та правоохоронців. Певно, більшість очікувала, що на цій сесії депутати висловлять недовіру міському голові. Для цього необхідно було подати відповідний проєкт рішення та проголосувати щонайменше 18 депутатам (дві третини із загальної кількості).

Вячеслав Саулко звітувався майже пів години. Читав із аркушів, надавав відповіді на кожне із десяти запитань у зверненні громадян. Згадав про 12 мільйонів із бюджету громади на потреби ЗСУ. Навіть розповів, як особисто допомагав захисникам. Завершив доповідь фразою: “Я ж і надалі буду працювати на благо жителів громади. Зараз військовий час. Зараз я буду виконувати покладені на мене функціональні обов’язки міського голови”. Із залу почулося: “Не будеш!”.

Вячеслав Саулко після того, як прозвітувався, переважно мовчав. У цей час виступали активісти. Та все ж ближче до завершення цього дійства знову звернувся до людей: “Чи знайдеться хоч одна людина, яка до мене прийшла за допомогою і я відмовив? Немає такої людини. Ми щоразу намагаємось знайти можливість допомогти захисникам, але є закон, який я не можу переступити. Ми не могли зупинити ті проєкти, які вже були розпочаті. Ми їх вже закінчили. Ми прийняли чітке рішення: ніяких бруківок, ніяких доріг, ніякого розвитку – нічого! Все на ЗСУ! Ми вчора з депутатами вже прийняли рішення шукати механізм, як це робити. У міській раді ми вирішили щомісяця передавати одноденний заробіток на ЗСУ. Я благаю, об’єднайтеся, люди добрі, так не можна. Наші воїни там воюють за нас, а ми не можемо тут розібратися”.

Врешті активістка Галина Дудар, вочевидь, після розмови із депутатами оголосила, що невдовзі планується фінансовий аудит виконавчих органів міської ради. Мовляв, якщо виявлять порушення та розкрадання, то знову вимагатимуть Вячеслава Саулка скласти повноваження. Після цього люди поступово почали покидати сесійну залу.

У читальній залі Переяславської публічної бібліотеки провели захід до Дня пам’яті жертв голодоморів. Зібралися з нагоди 90-х роковин закінчення Голодомору 1932-1933 років. Близько 15 людей разом із працівниками бібліотеки запалили свічку пам’яті.

Керівниця народного театру Переяславського центру культури та мистецтв Людмила Леляк підготувала експозицію із ляльок-мотанок на тему Голодомору. Присутні переглянули документальний фільм про Голодомор. Ділилися спогадами рідних, як пережили ті часи. Працівники бібліотеки створили виставку книг на тему Голодомору 1932-1933 років.

Підготувала Дарія Сухотенко

Підтримайте Інформатор на Patreon та отримуйте значно більше ексклюзивного контенту. Оперативно читати наші новини ви зможете, якщо підпишитесь на канали в  Telegram або Viber.