Чим особливе 25 листопада? Розповідає Інформатор.
25 листопада відзначають Міжнародний день боротьби за ліквідацію насильства над жінками. Про інші події цього дня розповідає Інформатор.
ЯКЕ СЬОГОДНІ СВЯТО?
Міжнародний день боротьби за ліквідацію насильства над жінками. Мета цієї дати – продемонструвати важливість проблем, з якими щоденно в світі стикаються тисячі жінок, показати нагальність їх розв’язання та запропонувати шляхи виходу з ситуації, що склалася.
У КОГО СЬОГОДНІ ІМЕНИНИ?
Андрій, Василь, Віктор, Григорій, Дмитро, Іван, Микола, Олександр, Павло, Петро, Семен, Ярослав.
ЩО ТРАПЛЯЛОСЯ В ІСТОРІЇ ЦЬОГО ДНЯ?
1867 – Альфред Нобель запатентував динаміт.
1795 – Станіслав II зрікся престолу, юридично ліквідували Річ Посполиту.
1905 – у Лубнах вийшло друком перше число газети “Хлібороб”, першої легальної україномовної газети в підросійській Україні.
1981 – Генеральна Асамблея ООН оголосила цей день Міжнародним днем боротьби за ліквідацію насильства над жінками.
1992 – Кабінет Міністрів України видав постанову “Про випуск в обіг приватизаційних майнових сертифікатів”.
2004 – на засіданні Вченої ради Національного університету “Києво-Могилянська академія” з формулюванням “дискредитація іміджу академії” ухвалили позбавити Леоніда Кравчука звання почесного доктора.
2018 – стався інцидент у Керченській протоці – перший випадок військової агресії Росії проти України, який вона скоїла відкрито, під своїм державним прапором, від початку війни у 2014 році.
ХТО З ВІДОМИХ ЛЮДЕЙ НАРОДИВСЯ ЦЬОГО ДНЯ?
1838 – Іван Нечуй-Левицький, український письменник, етнограф, фольклорист, педагог.
1844 – Карл Фрідріх Бенц, німецький інженер, співконструктор першого у світі автомобіля з бензиновим двигуном.
1881 – Маневич Абрам Аншелович, український і американський художник-модерніст, один із засновників Української академії мистецтв.
1891 – Поліщук Клим, український письменник, публіцист, автор романів “Гуляйпільський батько”, “Отаман Зелений”. Розстріляний НКВС 1937 року.
1901 – Михайло Орест, український поет.
1905 – Ніл Хасевич, український художник, графік, член ОУН і УГВР.
1926 – Михайло Машкін, український поет і композитор, фольклорист, автор пісні “Верховино, мати моя”.
1926 – Пол Андерсон, американський письменник, визнаний класик фантастики.
1951 – Черновецький Леонід, український підприємець, політик, міський голова Києва у 2006-2012 роках.
1975 – Марина Одольська, українська співачка, заслужена артистка України.
1981 – Хабі Алонсо, іспанський футболіст.
ЩО БУЛО У ПЕРЕЯСЛАВІ ЦЬОГО ДНЯ РІК ТОМУ?
25 листопада у Переяславі попрощалися зі молодшим сержантом Збройних сил України Максимом Ярошем із Переяслава. З 15 листопада він вважався безвісти зниклим. 21 листопада стало відомо, що того дня виконуючи бойове завдання він загинув біля населеного пункту Хромове Донецької області. Йому було 25 років. Поховали його на Борисівському кладовищі.
Пам’ять загиблого прийшли вшанувати близько двохсот людей: переяславці, військовослужбовці, знайомі, друзі та родичі. Опівдні священники провели літургію у Храмі Вознесіння Христового. За звичаєм шану воїнові віддали, стоячи на колінах, під супровід пісні “Гей, плине кача”. Після цього процесія рушила через центральну площу міста до цвинтаря.
Священник Дмитро Волошин розповів, що хрестив сина Максима: “На цьому важливому таїнстві, не тільки для його сина, а й для його сім’ї, він стояв та посміхався разом із дружиною. На той момент я навіть не знав, що він призвався. Із самого початку він став добровільно на захист нашої держави. Молодий, стрункий воїн, який був стіною для своєї родини та країни. Він йшов за свою родину та Україну, за те, що любив. Він був готовий віддати своє життя, не хотів, але був готовий”.
Знайомий Максима Олександр поділився: “Він був добрим, розумним та таким людяним, з ним завжди було про що поговорити, завжди дасть якусь пораду та допоможе. Шкода, що тепер синочок буде рости без батька…”.
Максима Яроша призвали на службу добровольцем 18 березня 2022 року. Він був заступником командира бойової машини – навідником-оператором першого механізованого відділення механізованого батальйону. У нього залишились маленький син, дружина, сестра, мати.
25 листопада у Переяславі біля пам’ятного знаку провели мітинг-реквієм “Пам’ятаємо, єднаємося, переможемо” з нагоди 90-х роковин Голодомору 1932-1933 років. Близько пів сотні переяславців вшанували пам’ять всіх тих, хто помер внаслідок геноциду українського народу та долучились до акції “Запали свічку”. В цей час в області лунала повітряна тривога.
Захід почали з державного гімну України та хвилини мовчання, потім священники ПЦУ провели літургію. Ведуча Людмила Леляк розповіла, що масовий Голодомор виник в результаті адміністративних засобів радянської влади. Його жертвами стали від 7 до 10 мільйонів людей. В ті роки в Україні недорахували 25% населення, втрачаючи по 25 тисяч осіб на день, по тисячі щогодини та по 17 щохвилини. Метою злочину було знищення українського народу як національної групи.
Про події, які відбувалися в період Голодомору на Переяславщині розповів голова ГО “Шевченкіське товариство Тарасовий Заповіт” колишній співробітник НІЕЗ “Переяслав”, дослідник та співавтор книги “Голодомор 1932-1933 років на Переяславщині” Юрій Авраменко.
Наприкінці заходу присутні по черзі вшанували пам’ять жертв поклавши квіти до монументу та запаливши свічки.
Підготувала Дарія Сухотенко
Підтримайте Інформатор на Patreon та отримуйте значно більше ексклюзивного контенту. Оперативно читати наші новини ви зможете, якщо підпишитесь на канали в Telegram або Viber.