ЖИТТЯ

25 років тому в Україні затвердили офіційні символи Президента – прапор, знак, гербову печатку та булаву: що варто знати про 29 листопада

Чим особливе 29 листопада? Розповідає Інформатор.

29 листопада по всьому світу професійне свято відзначають системні інженери, а в Україні – логісти. Про інші події цього дня розповідає Інформатор.

ЯКЕ СЬОГОДНІ СВЯТО?

Всеукраїнський день логіста. Логістика – це ефективне планування, реалізація та контроль переміщення й зберігання різноманітних товарів від пункту відправлення до місця призначення. Логісти – майстри якісного перевезення з мінімальними затратами.

Чорна п’ятниця. Вперше чорною п’ятницею назвали аж ніяк не вигідні передсвяткові знижки, а велику фінансову кризу, коли у вересні 1869 року обвалився американський ринок золота. До фінансового краху призвели дії двох фінансистів з Волл-стріт: Джим Фіск та Джей Гулд домовились закупити у держави велику кількість золота, аби перепродати його по вищій ціні та отримати надприбуток.

Міжнародний день системного інженера. В обов’язки системних інженерів входить налаштування та обслуговування антивірусного та програмного забезпечення, контроль помилок у роботі комп’ютерних програм та їх швидке усунення, пошук способів оптимізації витрат. Нерідко спеціалісти самостійно ремонтують оргтехніку та ПК.

Міжнародний день жінок-правозахисників. Структура ООН жінки наголошує на нагальній необхідності захищати права та життя жінок-правозахисників. Вони перебувають на передовій сьогоднішніх криз, виступаючи за їх вирішення та часто ризикуючи своїм життям в умовах авторитаризму.

У КОГО СЬОГОДНІ ІМЕНИНИ?

Данило, Денис, Іван, Микола, Сергій.

ЩО ТРАПЛЯЛОСЯ В ІСТОРІЇ ЦЬОГО ДНЯ?

1899 – заснували іспанський футбольний клуб “Барселона”.

1929 – американський пілот Річард Берд з трьома компаньйонами першим у світі перелетів Південний полюс літаком.

1959 – церемонію вручення нагород “Греммі” вперше показали по американському телебаченню.

1994 – Верховна Рада України ратифікувала Конвенцію про охорону біологічного різноманіття, підписану 11 червня 1992 у Ріо-де-Жанейро.

1999 – з метою запровадження атрибутів української державності Указом Президента № 1507/99 постановили, що офіційними символами глави держави є: Прапор (штандарт) Президента України, Знак Президента України, Гербова печатка Президента України, Булава Президента України.

2007 – депутати від виборчих блоків “БЮТ” та “Наша Україна – Народна Самооборона” створили коаліцію у новообраній Верховній Раді 6-го скликання.

ХТО З ВІДОМИХ ЛЮДЕЙ НАРОДИВСЯ ЦЬОГО ДНЯ?

1778 – Григорій Квітка-Основ’яненко, український письменник.

1802 – Вільгельм Гауф, німецький письменник-казкар (Маленький Мук, Карлик ніс).

1803 – Крістіан Доплер, австрійський фізик, математик, астроном, теоретично пояснив залежність частоти звукових і світлових коливань від швидкості руху джерела випромінювання і спостерігача (ефект Доплера).

1823 – Симонів Матвій (Номис Матвій), український етнограф і фольклорист.

1874 – Антоніо Еґаш Моніш, португальський невропатолог, засновник сучасної психохірургії, лавреат Нобелівської премії з медицини та фізіології за впровадження хірургічного методу лікування шизофренії (лоботомія).

1899 – Григорій Косинка, український письменник Розстріляного відродження, учасник Перших визвольних змагань, розстріляний.

1978 – Андрій Воробей, український футболіст (“Шахтар” Донецьк, збірна України), найкращий бомбардир чемпіонату України (2000).

ЩО БУЛО У ПЕРЕЯСЛАВІ ЦЬОГО ДНЯ РІК ТОМУ?

29 листопада у Гайшині (Переяславська ТГ) попрощались із воїном Олександром Карабановим. Він загинув 27 березня 2022 року біля населеного пункту Кам’янка Ізюмського району, що на Харківщині. Із березня 2022-го захисник вважався зниклим безвісти. Йому було 30 років.

Старший офіцер відділення рекрутингу та комплектування першого відділу Бориспільського РТЦК та СП, капітан Андрій Загнойко сказав: “Ми всі пам’ятаємо 24 лютого минулого року. Олександр разом із побратимами був першим, хто став на шляху у кацапської наволочі. Хлопці три дні хвиля за хвилею, день за днем нищили ворога. Вони стояли на смерть. На жаль, смерть забрала життя Олександра. Смерть забрала його життя, але вона не зможе забрати пам’ять про нього. Ми кожного дня маємо пам’ятати про героїзм, самовідвагу і самопожертву його побратимів”.

Офіцер першого відділу Бориспільського РТЦК та СП Володимир Мамітько вручив рідним загиблого прапор України та посмертно нагородив Олександра Карабанова нагрудним знаком “Ветеран війни”, відзнакою Президента України “За участь в антитерористичній операції” та нагрудним знаком учасника АТО.

Друзі Олександра з гордістю та повагою згадували про нього: “Служив в десантно-штурмових військах із 2016-го року. Воював по-справжньому. Хороший був хлопець, гарний воїн. Бракує слів, згадуємо лише найкраще”.

Олександр Карабанов – молодший сержант, колишній бойовий медик десантно-штурмового взводу десантно-штурмового батальйону. Приєднався до лав ЗСУ та став на захист Батьківщини ще у 2016 році. Закінчив Переяславський ЦПТО за спеціальністю “кухар”. Без батька залишився його неповнолітній син.

Цього ж дня у сесійній залі міської ради Переяслава військовий Андрій Максимчук (псевдонім Макс ван Форсайд) презентував свою книгу “Подорож Україною та чарівний дракон”. Її написав протягом 7 місяців на передовій для свого маленького сина. Це перша дитяча книга в Україні, написана на фронті під час повномасштабної війни.

Андрій Максимчук розповів, що 24 лютого 2022 року двох синів відвіз до батьків на рідну Хмельниччину, а сам пішов до військкомату. Наступного дня був у складі 95-ї окремої десантно-штурмової бригади. Разом із побратимами перебував спочатку на Чорнобильському напрямку, після звільнення територій на Київщині поїхав деокуповувати південь країни. Також працював на Ізюмському та Бахмутському напрямках. Згодом був у складі окремого батальйону розвідки ДШВ, саме вони перші, хто перейшов річку Сіверський Донець і почали там готуватися до Харківської операції. Зараз боронить країну на Запорізькому напрямку.

Напередодні повномасштабного вторгнення молодший син Мирослав попросив тата написати книгу про драконів. Андрій розповів, що почав її писати, перебуваючи в Чорнобилі. Записував у блокнот та планшет. Від початку війни, окрім бойових завдань, Андрій завжди шукав донати на потреби свого підрозділу, але хотів не просто просити підтримки, а давати людям натомість якісний продукт.

Його дівчина Софія розповіла, що книга активно поширювалась країною під лозунгом “Книга, що наближає перемогу”, адже кожна продана книга – це донат від українців на 132-й батальйон.

Книгу “Подорож Україною та чарівний дракон” можна було придбати на презентації за 300 гривень. Всі виручені кошти пішли на підтримку батальйону Андрія Максимчука.

Підготувала Дарія Сухотенко

Підтримайте Інформатор на Patreon та отримуйте значно більше ексклюзивного контенту. Оперативно читати наші новини ви зможете, якщо підпишитесь на канали в  Telegram або Viber.

Нагору