ЖИТТЯ

30 років тому підписали Будапештський меморандум: що варто знати про 5 грудня

Чим особливе 5 грудня? Розповідає Інформатор.

5 грудня в Україні професійне свято відзначають працівники статистики та грунтознавці. Про інші події цього дня розповідає Інформатор.

ЯКЕ СЬОГОДНІ СВЯТО?

День працівників статистики в Україні. Маючи змогу проаналізувати об’єктивні, “сухі” числа, ми отримуємо більше можливостей, а суспільство в цілому – ефективнішу економіку, політику та дієві соціальні програми. Саме тоді на допомогу приходить статистика.

День ґрунтознавця в Україні. Цей день має на меті привернути увагу до важливості ґрунтів для екосистем і продовольчої безпеки. В Україні це свято стало своєрідним професійним днем для ґрунтознавців, які щодня працюють над вивченням і збереженням українських земель.

Міжнародний день волонтера. Волонтерство як офіційний рух створили у 20-х роках ХХ століття. У 1920 році у Франції молодь вигадала волонтерський проєкт, який полягав у відновленні ферми, яка постраждала під час Першої світової війни.

День святого Сави. 5 грудня в церковному календарі – день пам’яті святого преподобного Сави Освященного. Він народився 439 року у Муталасці, в Каппадокії. Став одним із найвидатніших християнських святих та засновником кількох монастирів. Преподобний Сава відомий своїм аскетичним життям, мудрістю та духовною керівництвом. Він сприяв розвитку чернецтва та зробив значний внесок у формування монаських правил та традицій.

У КОГО СЬОГОДНІ ІМЕНИНИ?

Борис, Петро, Володимир, Ілля, Максим, Михайло, Марк, Іван, Олексій, Василь, Опанас, Павло, Сава, Федір.

ЩО ТРАПЛЯЛОСЯ В ІСТОРІЇ ЦЬОГО ДНЯ?

1484 – Папа Римський Інокентій VIII своєю буллою надав інквізиторам широкі повноваження в справі полювання на відьом.

1492 – під час своєї першої експедиції Христофор Колумб відкрив острів Санто-Домінго (тепер Гаїті).

1683 – відбулася битва під Кіцканами між козацькими силами і татарськими.

1879 – у США запатентували першу автоматичну телефонну станцію (АТС).

1917 – відкрили Українську академію мистецтв.

1919 – під тиском ворожих армій головний отаман військ Української Народної Республіки Симон Петлюра виїхав з України в Польщу.

1929 – у США створили першу у світі організацію нудистів.

1936 – у СРСР ухвалили так звану “сталінську” Конституцію.

1971 – у Буенос-Айресі (Аргентина) відкрили пам’ятник Тарасові Шевченку.

1976 – на Південному гірничо-збагачувальному комбінаті (Кривий Ріг) змонтували найбільший у світі магнітний сепаратор.

1994 – в обмін на відмову України від ядерної зброї у Будапешті підписали меморандум про надання Україні гарантій безпеки з боку ядерних держав – США, Великої Британії та Росії.

2001 – відбувся перший Всеукраїнський перепис населення.

ХТО З ВІДОМИХ ЛЮДЕЙ НАРОДИВСЯ ЦЬОГО ДНЯ?

1870 – Олександр Чехович, український військовий юрист, генерал-хорунжий.

1878 – Олександр Олесь (Кандиба), український поет.

1881 – Митрофан Богаєвський, ідеолог донського козацтва, голова Донського Військового Кругу.

1901 – Волт Дісней, американський художник-аніматор (мультиплікатор), режисер, продюсер.

1904 – Михайло Дерегус, український графік.

1931 – Григір Тютюнник, український письменник.

1932 – Літл Річард, американський рок-музикант, один із засновників рок-н-ролу.

1966 – Патрісія Каас, французька естрадна співачка (у світі продано понад 17 млн її музичних записів).

1974 – Ельбрус Тедєєв, український борець.

ЩО БУЛО на Переяславщині ЦЬОГО ДНЯ РІК ТОМУ?

5 грудня у другому корпусі Переяславського центру культури та мистецтв для дітей показали театралізоване дійство “Викрадений місяць”. Повна зала малечі зібралася, аби поринути у магію Дня Святого Миколая. Артисти ж подарували їм незабутні емоції, враження та трішки віри у диво. Завітати на захід можна було всім охочим безкоштовно.

Зал та сцену прикрасили тематичними зимовими декораціями, різнокольоровими вогниками, ліхтариками та ялинками, що додавало святкового настрою. Головна ідея історії полягала у тому, що злодії Ожеледиця, Нежить та Кучугур вирішили зіпсувати дітям свято та викрали місяць, аби Миколай не знайшов дорогу до них і не подарував всім подарунки. Напруженим виявився весь сюжет, адже діти переймалися, чи буде ж зіпсоване свято, чи все переможе добро. Проте помічники Миколая зима, сніг, бешкетниця, білочки, рахівник зірок знайшли викрадачів, забрали у них місяць та повернули на небо, чим врятували свято.

Протягом усього дійства з дітьми всіляко взаємодіяли, розважали танцями, піснями та кульками, які кидали у натовп. Наприкінці ж у залі з’явився той, заради кого всі зібралися – Святий Миколай. Він привітав дітлахів із прийдешніми святами, пообіцяв, що всі отримають подарунки та разом з присутніми заспівав святкову пісню.

Також торік 5 грудня на 38-му кілометрі траси Бориспіль-Дніпро біля села Дівички (Дівичківська ТГ) сталась ДТП. Зіткнулися дві автівки, одна – в’їхала у дерево. Дві жінки постраждали.

За даними від поліції, киянка 1987 р.н. на автомобілі Volkswagen Golf їхала в напрямку Переяслава, не переконалася в безпечності свого маневру та, намагаючись обігнати інший транспортний засіб, який їхав попереду, зіткнулася з автівкою Volkswagen Touareg під керуванням киянина 1970 р.н. Той їхав зустрічною смугою, здійснюючи обгін. Після зіткнення водійка Volkswagen Golf не впоралася з керуванням, виїхала на узбіччя та зіткнулася з деревом.

Жінку деблокували з авто працівники ДСНС. У неї – відкритий перелом гомілки, забій грудної клітки та закрита черепно-мозкова травма. Її пасажирка отримала забій грудної клітки та хребта, а також закриту черепно-мозкову травму. Їх госпіталізували до лікарні. З водієм Volkswagen Touareg було все гаразд.

Підготувала Дарія Сухотенко

Підтримайте Інформатор на Patreon та отримуйте значно більше ексклюзивного контенту. Оперативно читати наші новини ви зможете, якщо підпишитесь на канали в  Telegram або Viber.

Нагору