ЖИТТЯ

Три роки тому Росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну: що варто знати про 24 лютого

Чим особливе 24 лютого? Розповідає Інформатор.

24 лютого відзначають в Україні відзначають Національний день молитви. Про інші події цього дня розповідає Інформатор.

ЯКЕ СЬОГОДНІ СВЯТО?

Національний день молитви. 12 лютого 2025 року Верховна Рада України ухвалила постанову про встановлення Національного дня молитви, який щорічно припадатиме на 24 лютого – у річницю початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Цього дня Верховна Рада проводитиме засідання, яке розпочинатиметься виконанням духовного гімну України “Боже великий, єдиний”. Кабінету Міністрів доручено протягом трьох місяців розробити та затвердити комплексний план заходів для відзначення Національного дня молитви на державному рівні за участю Всеукраїнської ради церков і релігійних організацій. Місцеві адміністрації також мають забезпечити підготовку та проведення відповідних заходів.

День народження лотереї. Перша відома лотерея була проведена ще в Стародавньому Китаї приблизно 205-187 роки до н.е. – вона допомагала фінансувати будівництво Великої китайської стіни. В Європі лотереї з’явилися в Середньовіччі. 1446 року в Брюгге (сучасна Бельгія) відбулася одна з перших задокументованих лотерей.

У КОГО СЬОГОДНІ ІМЕНИНИ?

Влас, Федора, Всеволод, Захар.

ЩО ТРАПЛЯЛОСЯ В ІСТОРІЇ ЦЬОГО ДНЯ?

1466 – в Брюгге (Бельгія) відбулась перша з відомих лотерей, організатором якої була вдова фламандського художника Яна ван Ейка.

1582 – Григорій XIII підписав папську буллу Inter gravissimas, за якою реформовано юліанський календар і введено новий, який пізніше отримав назву григоріанського.

1887 – Париж і Брюссель стали першими столицями держав, які були об’єднані телефонним зв’язком.

1938 – з’явилася у продажу зубна щітка зі щетиною з нейлону.

1972 – аварія на радянському атомному підводному човні К-19.

1985 – відбулись останні вибори у Верховні Ради союзних і автономних республік СРСР, а також у місцеві Ради народних депутатів.

2011 – київське “Динамо” на стадіоні імені Валерія Лобановського перемогло “Бешикташ” з рахунком 4:0, цим самим пройшовши до 1/8 фіналу Ліга Європи УЄФА.

2022 – початок повномасштабної війни (відкритого воєнного вторгнення) Російської Федерації проти України.

ХТО З ВІДОМИХ ЛЮДЕЙ НАРОДИВСЯ ЦЬОГО ДНЯ?

1463 – Джованні Піко делла Мірандолла, італійський мислитель-гуманіст.

1619 – Шарль Лебрен, французький живописець.

1786 – Вільгельм Грімм, німецький філолог, брат Якоба Грімма. Брати Грімм — представники Гейдельберзької школи, найбільш відомі за публікацію збірок казок і працями в галузі мовознавства.

1836 – Вінслоу Гомер, засновник реалістичного живопису США.

1842 – Юліан Романчук, відомий педагог, громадський і політичний діяч, віце-президент парламенту Австро-Угорщини.

1865 – Іван Липа, український громадський і політичний діяч, письменник.

1898 – Курт Танк, німецький авіаційний конструктор, льотчик-випробувач.

1930 – Григорій Чапкіс, хореограф, заслужений артист України.

1955 – Стів Джобс, американський підприємець і винахідник, співзасновник та генеральний директор Apple Inc.

1955 – Ален Прост, французький автогонщик, чотириразовий чемпіон світу з автогонок у класі Формула-1. Один з найкращих пілотів Формули-1 за всю її історію.

1977 – Флойд Мейвезер, непереможний американський боксер-професіонал, багаторазовий чемпіон світу.

ЩО БУЛО ЦЬОГО ДНЯ В ПЕРЕЯСЛАВІ РІК ТОМУ?

24 лютого у Переяславі попрощались із солдатом Збройних сил України Олексієм Журбасом. Він загинув 1 жовтня під час виконання бойового завдання внаслідок ворожого гранатометного обстрілу в районі залізничної станції Алебастрова Бахмутського району Донецької області. Із жовтня 2023-го захисник вважався зниклим безвісти. 14 лютого пошукова група евакуювала тіло загиблого військового із зони бойових дій. Йому було 35 років. Поховали воїна на цвинтарі у Малій Каратулі (Ташанська ТГ).

У храмі міський голова Вячеслав Саулко промовив слова співчуття: “Сьогодні серед нас знаходяться його побратими, наш славетний 137 батальйон з яким ми пережили ті страшні часи, коли ворог був біля нас. Вони були і там, у страшному пеклі під Бахмутом, під Харковом та на Донеччині. Олексій молодий чоловік, здавалося б ще жити й жити, він не боявся і був завжди попереду. Його друзі завжди кажуть, що він був героїчною людиною та ніколи не підводив, завжди був усміхнений, дружелюбний, завжди міг підставити плече”.

Знайомий загиблого Роман розповів Інформатору: “Та що ж можу сказати, як тут слів немає… Олексій був хорошою людиною, надійною. Справжній чоловік, який любив свою країну, свою родину. Сумно, що ось так, майже кожного тижня ми хоронимо ще таких молодих хлопців”.

Олексій Журбас народився та проживав у селі Вороньків Бориспільського району. З перших днів війни вступив до 137 батальйону територіальної оборони Бориспільщини. Його підрозділ базувався в селі Мала Каратуль, де він знайшов свою долю та одружився, у нього народилась донька. Служив стрільцем-снайпером 1 механізованого відділення. Також у нього залишилася мати.

Цього ж дня у Переяславі біля пам’ятного знаку загиблим учасникам АТО (ООС) та Алеї Слави відбувся мітинг-реквієм до другої річниці повномасштабної війни. Посмертно відзначили загиблих героїв.

На заході присутні вшанували пам’ять всіх, хто поклав своє життя за країну та майбутню перемогу та поклали квіти до пам’ятного знаку загиблим учасникам АТО (ООС) та до Алеї Героїв. У мітингу взяли участь представники влади, підприємств, установ та організацій громади, депутати, рідні та друзі загиблих героїв, їх побратими, та жителі Переяславщини.

Начальник групи документального забезпечення першого відділу Бориспільського районного центру комплектування та соціальної підтримки майор Андрій Загнойко вручив нагороди рідним загиблих воїнів, які ті здобули посмертно:

Солдата, розвідника-далекомірника Ігоря Бабкова, стрільця-снайпера 3 аеромобільного взводу 2 аеромобільної роти аеромобільного батальйону Володимира Левчука, водія 2 розвідувального взводу розвідувальної роти Олександра Ігнатенка та військового протитанкового відділення взводу вогневої підтримки третьої аеромобільної роти аеромобільного батальйону Максима Кузьменка відзначили орденом “За мужність” ІІІ ступеня.

Підготувала Яна Малишко

Підтримайте Інформатор на Patreon та отримуйте значно більше ексклюзивного контенту. Оперативно читати наші новини ви зможете, якщо підпишитесь на канали в Telegram або Viber.

Нагору